Zelišča v loncih in koritih

Zadnja posodobitev: 13.04.2023 | Čas branja: 3 minute | Piše: Uredništvo OBI

Z zelišči v loncih in koritih imate vedno možnost, svojo hrano obogatiti ali pripraviti svež čaj. Pokazali vam bomo, katera zelišča uspevajo skupaj in katere prednosti in slabosti imajo različni lonci pri vzgoji zelišč.

Vedno je najprej potrebna podlaga, na katero se namesti podkonstrukcija, da lahko nanjo položimo lesene terasne deske. 

Namig: Posamezni koraki lahko v podrobnostih odstopajo od teh navodil. Zato priporočamo, da za vaš osebni projekt upoštevate specifična navodila za polaganje.

 

Katera zelišča sodijo skupaj v lonec in korito?

Številnim zeliščem koristi zasaditev poleg drugih rastlin, ni pa temu vedno tako. Prav tako poznamo zelišča, ki obvezno potrebujejo sosede, in zelišča, ki bolje uspevajo na samem. Za dober pridelek upoštevajte nekaj osnovnih pravil:

  • Zelišča naj imajo dovolj prostora za rast.
  • Dajte prednost mešanim kulturam. Monokulture so dovzetnejše za škodljivce.
  • Ne kombinirajte enoletnih in večletnih sort zelišč. 
  • Enoletna zelišča v idealnem primeru posadite vsako leto na drugo mesto.
  • Rastlin, ki med seboj ne shajajo dobro, ne posadite eno ob drugi, niti ne dvakrat zapored na istem mestu (npr. koper, komarček).
  • Domača zelišča imajo raje vlažno zemljo, polno hranilnih snovi.
  • Sredozemske rastline potrebujejo suho zemljo z manj hranilnimi snovmi in več sonca.
  • Izberite posode primerne velikosti, da se lahko korenine primerno razvijejo.
 

Priljubljeno kuhinjsko zelišče bazilika ščiti sosednje rastline pred pepelasto plesnijo in odganja muhe, bele mušice in komarje. Tudi kamilica veliko zelišč ščiti in vzpodbuja njihovo rast.

Velika izbira zelišč je v OBI-jevi spletni trgovini.

Primeri primernih in neprimernih kombinacij zelišč

  Življenjska doba Dobre sosede Neprimerne sosede
Bazilika enoletna peteršilj, rožmarin vinska rutica, melisa
Boraga enoletna koper, krebuljica, majaron, timijan  
Koper enoletna boraga, kamilica, krebuljica, majaron, peteršilj gorčica, komarček, vrtna kreša, kumina, ni samostojna
Gorčica trajna žajbelj, drobnjak, timijan, melisa koper
Komarček dvoletna timijan koper, vrtna kreša, koriander, kumina, ni samostojna
Vrtna kreša enoletna majaron koper, komarček, krebuljica, koriander, peteršilj
Kamilica enoletna koper, krebuljica, majaron, drobnjak poprova meta
Krebuljica enoletna boraga, koper, kamilica, majaron vrtna kreša, koriander
Koriander enoletna timijan komarček, vrtna kreša, krebuljica
Kumina dvoletna   koper, komarček
Sivka trajna ožepek  
Majaron enoletna boraga, koper, vrtna kreša, kamilica, krebuljica, peteršilj origano, timijan
Origano trajna žajbelj majaron
Peteršilj dvoletna bazilika, koper, majaron, žajbelj, drobnjak vrtna kreša
Poprova meta trajna   kamilica
Rožmarin trajna bazilika  
Žajbelj trajna gorčica, origano, peteršilj, drobnjak, timijan, melisa  
Drobnjak trajna gorčica, kamilica, peteršilj, žajbelj  
Timijan trajna boraga, gorčica, komarček, koriander, žajbelj, melisa majaron
Vinska rutica trajna   bazilika
Ožepek trajna sivka  
Melisa trajna gorčica, žajbelj, timijan bazilika

Zelišča v loncih in koritih

Vsa zelišča se da posaditi in negovati v loncih, koritih in posodah. Posebej na hlad in zmrzal občutljiva zelišča kot rožmarin, lovor, smilj ter bazilika uspevajo bolje v loncu kot v gredi. Enako velja za enoletna zelišča kot sta koriander ali krebuljica

Lonci iz gline, umetne mase in kovine

Ponudba različnih rastlinskih loncev, korit ali posod za sajenje zelišč je velika. Poleg estetskih značilnosti ima vsaka oblika posode določene prednosti in slabosti:

  • Glineni lonci denimo iz terakote omogočajo hitrejše izhlapevanje vode. Pri teh loncih in koritih imate manj težav s kopičenjem vode. Se pa rastlina zato hitreje izsuši. Glineni lonci so priporočljivi za sredozemska zelišča, ki potrebujejo manj vlage in več sonca. Rastline, ki imajo rade več vlage, pa zalivajte primerno pogosteje.
  • Lonci, korita in posode iz umetne mase so izredno robustni, cenovno ugodni in dolgotrajni. Prav tako v njih voda počasneje izhlapeva kot v glinenih loncih. Je pa slabost ta, da se v njih hitro kopiči odvečna voda. Preproste lonce iz umetne mase zalivajte bolj premišljeno – sploh pri sredozemskih zeliščih. Zaradi njihovih praktičnih oblik in nižje teže je upravljanje vodotesnih loncev in korit nekoliko preprosteje.
  • Kovinski lonci in korita so robustni in dolgotrajni. So pa zato težki, lahko začnejo rjaveti in okoli korenin se lahko kopiči voda. Priljubljena različica pri vzgoji zelišč so stare konzerve.

Namig: če želite izkoristiti prednosti posod iz umetne mase, a želite naraven videz terakote, uporabite glinene okrasne lonce.

Pletene košare za zelišča

Obstajajo pa tudi lonci in posode iz drugih materialov, ki jih lahko uporabimo za vzgojo zelišč. Veliko zelišč lahko posadite v pleteni košari. Poleg modernega videza, vam večja košara omogoča, da v njej posadite več zelišč, vaša zeliščna greda pa bo tako tudi lažje prenosna. Ne pozabite pa na uporabo folije iz umetne mase za tesnitev, da voda ne bo iztekala.

Zaradi lažjega premikanja in prijetnega videza so zeliščne grede v pletenih košarah primerne za balkon, teraso in zimski vrt. Morate pa tudi tu upoštevati zahteve posameznih zelišč glede njihove lege.

Primer: timijan potrebuje malo vode in dobro shaja s suhim robom pletenine, v vlažni zemlji v košari pa recimo dobro uspeva luštrek.

Vzgoja zelišč v alternativnih posodah

Veliko zelišč ima relativno preproste zahteve glede lege, tal in temperature. Z dovolj zemlje in vode ter malo nege in pozornosti rastejo v skoraj vsaki posodi in okolju. To dejstvo lahko izkoristite za okraševanje vaše hiše in vrta.

Posebej kreativno delujejo zelišča v ponovno uporabljenih pločevinkah, čevljih in žlebovih ali predelanih lesenih paletah. Rastline posadite s primerno zemljo za zelišča bodisi neposredno v posode ali pa omenjene uporabite le kot okrasne lonce.

Namig: posebej praktična je zbirka kuhinjskih zelišč na okenski polici v kuhinji. Tukaj obirate potrebna zelišča neposredno za pripravo hrane in pijače.

zapri ✕

Are Your Sure?

Exit