Zamenjava stoječe straniščne školjke s stensko

Zadnja posodobitev: 7. 09. 2023 | Čas branja: 13 minut | Piše: Uredništvo OBI

Zadnja posodobitev: 21.03.2022 | Čas branja: 5 minut | Piše: Uredništvo OBI

Sledeča navodila opisujejo korak za korakom, kako sestaviti leseno teraso na peščeni podlagi – vključno s podkonstrukcijo in polaganjem desk pa vse do namestitve zaključnih profilov.

Straniščna školjka s podometnim splakovalnim kotličkom je še posebej sodobna in se lahko dobro integrira v notranjost kopalnice. Tukaj boste izvedeli, kako zamenjati stoječo straniščno školjko s stensko.

Vedno je najprej potrebna podlaga, na katero se namesti podkonstrukcija, da lahko nanjo položimo lesene terasne deske. 

Namig: Posamezni koraki lahko v podrobnostih odstopajo od teh navodil. Zato priporočamo, da za vaš osebni projekt upoštevate specifična navodila za polaganje.

 

Zakaj zamenjati stoječo straniščno školjko s stensko?

Zamenjava običajnega stranišča z vidnim splakovalnim kotličkom za stensko straniščno školjko s podometnim splakovalnim kotličkom prinaša predvsem optične prednosti. Vsi vodovodni priključki in izpiralni mehanizmi so pri stenski straniščni školjki pod tako imenovanim predstenskim elementom in tako ne motijo videza kopalnice. Predstenske elemente lahko kupite kot gotove komponente in jih z nekaj spretnosti samostojno montirate. Element je nato prekrit z mavčnimi ploščami, ki jih lahko oblikujete in barvate v skladu z ostalo kopalnico.

Poleg sodobnega videza ima stranišče s stensko pritrditvijo še druge prednosti. Tako je na primer čiščenje tal kopalnice olajšano, saj je območje pod straniščno školjko lažje dostopno z brisalom za tla kot pri stoječi straniščni školjki. Poleg tega je tudi manj odprtih sestavnih delov, ki jih je treba redno čistiti, saj so cevi, splakovalni kotlički in podobno skriti za steno.

Poleg tega je pri večini predmontažnih elementov mogoče nastaviti višino sedenja, kar pa ni mogoče v primeru stoječih straniščnih školjk. Običajna montažna višina je 40 cm, vendar je glede na telesno višino in mobilnost smiselna tudi višja ali nižja višina straniščne školjke, ki omogoča udobno sedenje.

Zamenjavo in izdelavo ustreznega podometnega splakovanja lahko opravite sami. Preden začnete nameščati novo straniščno školjko, morate izklopiti vodo na glavnem ventilu. Kako lahko stoječo straniščno školjko zamenjate s stensko, boste izvedeli v spodnjih navodilih s seznamom potrebnih orodij in materialov

Izberite primerno stensko straniščno školjko in začnite!

Zamenjava stoječe straniščne školjke s stensko in namestitev podometnega splakovalnega kotlička

18 korakov

1 Odstranitev stare stoječe straniščne školjke

Na kratko

  • Izpraznite preostalo vodo iz starega stranišča
  • Snemite splakovalni kotliček vključno s stenskim držalom
  • Odstranite stoječo straniščno školjko

Gre pa tako

Najprej odstranite pokrov vašega starega splakovalnega kotlička in pustite, da preostala voda odteče s pritiskom na splakovalni ventil. Z viličastim ključem odstranite gibko cev. S cevnimi kleščami je mogoče odviti celoten ventil. Zdaj lahko snamete celoten splakovalni kotliček in stenski nosilec.

Da odstranite straniščno školjko s tal, prerežite silikonsko fugo na tleh z olfa nožem. Bodite previdni, da ne poškodujete ploščic na tleh. S pomočjo raglje odstranite vijačni spoj s tal. Straniščno školjko previdno izvlecite iz stenskega priključka.

Najbolje je, da podložite brisačo in priključek za straniščno školjko takoj zaprete z vrečko za smeti z lepilnim trakom, da ne more uiti iztekajoča voda. Odstranite kanalizacijsko cev iz stene, da lahko začnete nameščati nov splakovalni kotliček.

2 Namestitev podometnega splakovalnega kotlička

Na kratko

  • Izmerite višino predstenskega elementa
  • Vstavite držalo za odtočno cev

Gre pa tako

Za straniščno školjko s stensko montažo potrebujete poseben podometni splakovalni kotliček, ki se imenuje tudi predstenski element. V njem je integrirana celotna mehanika in obešala stranišča. Postavite predstenski element na mesto, kjer boste kasneje namestili straniščno školjko. Natančno izmerite višino svojega elementa, tako da stranišče ne bo viselo prenizko. Pri montaži straniščnih školjk velja orientacijska višina 40 cm – merjeno od tal do vrha straniščne školjke.

Nataknite primerno držalo za odtočno cev, da lahko kasneje pritrdite cev. Z nekaj maziva lahko nato sestavite odtočno cev in jo potisnete v stenski priključek. V našem primeru se cev nahaja na sredini montažnega elementa.

3 Priprava lukenj za predmontažni element

Na kratko

  • Izmerite razdaljo od stene do predmontažnega elementa
  • Izvrtajte luknje z udarnim vrtalnikom (brez udarne funkcije)

Gre pa tako

Dolžina cevi določa tudi razdaljo med predstenskim elementom in steno – v našem primeru v videoposnetku je to 13 cm. Označite to mero na tleh in element še enkrat na kratko postavite na stran.

Luknje za pritrditev nog previdno izvrtajte z udarnim vrtalnikom. Pazite na majhno število vrtljajev in opustite udarno funkcijo svedra, saj lahko poškoduje ploščice. Če ste uspešno zvrtali skozi ploščico, nastavite udarno funkcijo, da boste lahko vrtali globlje v tla. Nato lahko s kladivom zabijete primerne zidne vložke.

4 Namestitev predstenskega elementa za straniščno školjko

Na kratko

  • Poravnajte montažni element vzporedno s steno
  • Namestite kovinske profile in sredinsko tirnico

Gre pa tako

Za poravnavo in povezavo montažnega elementa vzporedno s steno, na zgornjem koncu levo in desno pritrdite kovinske profile. Stabilizirajte svojo konstrukcijo z namestitvijo sredinske tirnice na kovinske profile. Ko je to storjeno, lahko element postavite nazaj na steno.

Zgoraj nameščeni profili so nastavljivi po dolžini. Prilagodite jih danim okoliščinam in jih z vodno tehtnico nastavite tako, da bo konstrukcija vzporedna s steno. Nato zategnite vijake z ragljo.

5 Montaža odtoka vode

Na kratko

  • Označite dimenzije
  • Izmerite razdaljo do sredine stenskega dovoda

Gre pa tako

Zdaj lahko poskrbite za montažo dovoda vode: Z zložljivim metrom izmerite razdaljo do stene – pri nas je to 11,5 cm. Nato izmerite od tal do sredine odprtine elementa, tukaj je dovod vode. Pri nas znaša ta številka 104,5 cm. Te mere so zelo pomembne, zato je najbolje, da si jih zapišete.

Na steni narišite izvrtine za predstenski profil in ga še enkrat postavite na stran. Izvrtajte označene luknje in vstavite stenske vložke.

Neposredno nad stenskim dovodom si označite izmerjeno višino – v našem primeru 104,5 cm. Izmerite razdaljo do sredine stenskega dovoda – to je razdalja, ki jo morate premostiti. Pri nas znaša ta razdalja 13 cm. Za premostitev potrebujete podaljšek cevi, ki ga lahko izdelate iz navojnih cevi.

6 Izdelava podaljška cevi za straniščno školjko

Na kratko

  • Sestavljanje podaljška cevi iz vtičnih kotnikov
  • Vstavljanje podaljška cevi

Gre pa tako

Dolžina podaljška mora biti enaka dolžini, ki ste jo izmerili v zadnjem koraku. Kot že omenjeno, je to pri nas 13 cm. V našem primeru je razdalja med steno in predmontažnim elementom 11,5 cm. To razdaljo je treba upoštevati tudi pri prilagajanju podaljška cevi. Uporabljamo dva 90° vtična kotnika iz medenine.

Če je vse pravilno prilagojeno, lahko cevi zatesnite in povežete. Pri tem zarežite v navoj s kovinskim žaginim listom in ga v nasprotni smeri vrtenja ovijte s tesnilno konopljo (predivo). Poleg tega konopljo namažite še s tesnilno pasto, ki jo drži skupaj in poskrbi za dodatno tesnjenje.

Namig: Hrapava površina preprečuje zdrs konopljinih vlaken. Pazite, da so konopljina vlakna predvsem v utorih navoja, sicer lahko spoj kasneje ne tesni.

Cevi lahko zdaj povežete. En konec pritrdite s cevnimi kleščami, na drugi strani pa vse zategnite z velikim šestkotnim ključem. Pri tem morate biti natančni – če je predstenski element obložen, je puščanje težko popraviti. Ko je vse v redu, obrnite vogalni spoj z roko v steno. Še enkrat preverite, če so vse mere pravilne.

7 Namestitev reducirnega kosa na podaljšek cevi

Na kratko

  • Nahrapite reducirni kos
  • Vstavite reducirni kos
  • Vstavite zaščitni čep v odtok

Gre pa tako

Ker so navojne cevi velike 0,75 cole (3/4 cole), kotni ventil pa le 0,5 cole (1/2 cole), boste morali vstaviti reducirni kos. Ta dva kosa se bosta ujemala in ju boste lahko brez težav namestili.

Tudi tukaj morate navoj narediti hrapav in ga oviti s konopljinimi vlakni. Nato ga lahko namestite s cevnimi kleščami in viličastim ključem. Postavite predstenski element na njegovo mesto in usmerite ventil skozi obstoječo odprtino.

Zdaj na odtočno cev pritrdite tudi držalo in namestite zaščitni čep. Z vijaki z grobim navojem iz kompleta lahko konstrukcijo varno privijete na steno. Rahlo zategnite vijake v steno in tla s ključem z ragljo. Nato z vodno tehtnico preverite, če je vse ravno. Šele zdaj res trdno privijte vijake.

8 Dokončanje podkonstrukcije

Na kratko

  • Namestite navojne palice
  • Namestite zaščitne tulce
  • Priključite polnilni ventil na dovod vode

Gre pa tako

Namestite navojne palice na predstenski element, ki bodo kasneje držale straniščno školjko. Najbolje je, da jih prekrijete z zaščitnim pokrovčkom za nadaljnje korake. Tako se ne bodo poškodovale.

V splakovalnem kotličku morate zdaj na dovod vode priključiti še polnilni ventil. Zato namestite klešče na kotni ventil in ga dobro zategnite. Potem lahko namestite pokrov.

9 Merjenje obloge predstenskega elementa

Na kratko

  • Izmerite predstenski element
  • Označite mere

Gre pa tako

Zdaj je čas, da obložite predstenski element. Začnite s kovinskimi profili, ki bodo kasneje držali oblogo za straniščno školjko. Profili naj bodo približno 10 cm višji od samega predstenskega elementa. V našem primeru to pomeni višino 1,20 m.

Z vodno tehtnico zarišite mero na obeh straneh stene. Globina predstenskega elementa je na stranski steni. Najbolje je, da označite globino zgoraj in spodaj ter obe točki povežete z vodno tehtnico.

10 Razrez in montaža UW-profilov

Na kratko

  • Odrežite UW-profile
  • Namestite letve

Gre pa tako

Odrežite UW-profile s škarjami ali kleščami za pločevino. Poskusite jih držati na oznakah, da vidite, če je vse v redu. Če je vse v redu, lahko izvrtate luknje skozi UW-profil.

Z vložki za žeblje si olajšate celotno montažo, saj jih je treba le s kladivom in izvijačem zabiti v steno in že je vse trdno pritrjeno. To ponovite z vsemi letvami okoli predstenskega elementa.

11 Rezanje obloge za straniščno školjko

Na kratko

  • Izmerite mavčno-kartonske plošče
  • Odrežite mavčno-kartonske plošče in prirežite stične robove
  • Prenesite izreze na ostale mavčno-kartonske plošče

Gre pa tako

Ko so nameščene vse letve, se namestijo mavčno-kartonske plošče. Pri tem projektu v idealnem primeru izdelate dvojno obloženo mavčno-kartonsko steno za svojo straniščno školjko. Tako dobi kotliček potrebno stabilnost in izolira zvočno kuliso vašega splakovalnega kotlička. Preverite mere svojega predstenskega elementa in jih nato narišite na mavčno-kartonsko ploščo. Odrežite vzdolž oznak z olfa nožem in zidarsko letvijo z libelo. Ploščo lahko nato ročno odlomite.

Namig: V najboljšem primeru uporabite zelene mavčno-kartonske plošče, ki so posebej izdelane za vlažne prostore. Zaradi svoje posebne obdelave so vodoodbojne in odporne na plesen.

Zdaj na mavčno ploščo narišite tudi oznake za odtočno cev in navojne palice. Izmerite premer odtočne cevi z zložljivim metrom in ga nato zarišite s šestilom. Za žaganje v ploščo izvrtajte luknjo in vanjo vstavite nazobčani nož.

Odprtine za navojne palice in splakovalno cev lahko naredite z žago za luknjanje. Ne pozabite odžagati površine za aktivirno tipko. Če se vse prilega, lahko žagane površine prenesete na drugo mavčno-kartonsko ploščo. Najbolje je, da končano ploščo položite na mavčno ploščo in preprosto prekopirate vdolbine / izreze.

12 Vstavljanje mavčno-kartonskih plošč

Na kratko

  • Označite položaje letev predmontažnega elementa s krep lepilnim trakom
  • Namestite oznake na mavčno-kartonskih ploščah
  • Privijte ploščo
  • Ponovite korake še za drugo mavčno-kartonsko ploščo

Gre pa tako

Prva stena se lahko zdaj privije na predstenski element. Pred tem s krep lepilnim trakom označite stranski položaj letvic vašega predmontažnega elementa na tleh. Tako boste vedeli, kam boste morali kasneje priviti vijake. Ko stena stoji, vodno tehtnico pridržite na oznake iz krep papirja in narišite ravno črto do vrha. To ponovite na obeh straneh.

Plošče privijte na predstenski element. Za to je najbolje uporabiti suhomontažne vijake z rezalno glavo. Druga plošča pride točno na prvo. Tudi tukaj morate najprej označiti oznake na krep lepilnem traku in nato pritrditi vijake.

Da lahko ohišje kasneje pokrijete, na notranji strani na zgornjem robu privijte dodaten kotni profil. Odrežite primerne plošče za pokrov in stranice in jih privijte z notranjim kotnim profilom. Na koncu skoblajte še robove, da postrgate štrleče robove.

13 Priprava mavčno-kartonskih plošč za kitanje

Na kratko

  • Razgrnite pleskarsko kopreno in folijo
  • S temeljnim premazom pobarvajte mavčno-kartonske plošče
  • Namestite kotne profile

Gre pa tako

Tvoja škatla iz mavčno-kartonskih plošč je pripravljena za kitanje. Da bodo vaša tla in stene ostale čiste, morate položiti pleskarsko kopreno in okoliške površine oblepiti s folijo. Ko je vse zaščiteno, lahko začnete z nanosom temeljnega premaza.

V vedro dajte nekaj globinskega temeljnega premaza in ga nanesite s pleskarskim valjčkom ali čopičem. Pazite, da ne nastanejo luže. Pustite, da se posuši po navodilih proizvajalca.

Zatem določite mere za vogalne zaščitne letve. Letvice lahko odrežete in jih pritrdite na ohišje z žebljalnikom. Pazite, da so letvice na vogalih koničaste, da se bo kasneje vse enakomerno stikalo.

14 Kitanje predstenskega elementa

Na kratko

  • Zmešajte maso za kitanje
  • Zakitajte mavčno-kartonske plošče
  • Popravite neravnine z brusnim papirjem

Gre pa tako

Zdaj zmešajte nekoliko ekstra fine pleskarske mase za kitanje z vodo. Pri tem upoštevajte navedbe / navodila proizvajalca. Ko dosežete pravo konsistenco, jo lahko nanesete z gladilko in lopatico.

Pri suhomontažnih stenah maso za kitanje porazdelite po veliki površini na vodila in mavčno-kartonske plošče, da ustvarite čim bolj enakomerno površino. Maso zgladite in pustite, da se dovolj posuši v skladu z navodili proizvajalca. Če opazite neravnine, jih lahko preprosto zbrusite z brusnim papirjem.

15 Barvanje splakovalnega kotlička

Na kratko

  • Prebarvajte podometni splakovalni kotliček
  • Pustite, da se premaz posuši
  • Še enkrat premažite

Gre pa tako

Barvo podometnega splakovalnega kotlička preprosto nanesite s čopičem in valjčkom. Pazite, da boste enakomerno pobarvali tudi vogale in robove. Pustite, da se barva posuši po navodilih proizvajalca.

Da bi se izognili izsušitvi čopičev, jih lahko navlažite z malo barve in zavijete v folijo. Tako lahko orodje ponovno uporabite pri naslednjem pleskanju, ne da bi se barva posušila. Za idealen barvni rezultat nanesite še drugi sloj premaza.

Podometni splakovalni kotliček je že skoraj končan. Ko se barva posuši, lahko še vedno namestite okrasne letve, ki se ujemajo s talno oblogo. Tako boste predstenski del idealno integrirali v svoje prostore.

16 Montaža straniščne školjke

Na kratko

  • Določite dimenzije navojnih palic in prilagodite palice
  • Skrajšajte odtočno in dovodno cev
  • Namestite zaščite proti hrupu
  • Pritrdite straniščno školjko

Gre pa tako

Za namestitev straniščne školjke najprej določite mere navojnih palic. Izmerite keramiko z zložljivim metrom. Na kotličku nastavite navojne palice na ustrezno dolžino, tako da jih privijate ali odvijate. Izmerite tudi globino splakovalne cevi in priključnega nastavka. Tako boste ugotovili, za koliko je treba skrajšati odtočno in dovodno cev. Mere prenesite na cevi na straniščni školjki in jih nato z žago za kovino odrežite na ustrezno dolžino. Ostre robove postrgajte z olfa nožem.

Zdaj lahko začnete z montažo nove straniščne školjke. Namestite priloženo zvočno izolacijo na steno in nadenite tesnilo čez cev. Priključke namažite z mazivom in vstavite cev ter priključek. Nato potisnite straniščno školjko na navojne palice. Za pritrditev lahko vstavite plastične in kovinske podložke, nato pa matice enostavno ročno zategnite.

Tudi pri tem preverite lego straniščne školjke z vodno tehtnico in jo po potrebi prilagodite. Ko je vse v redu, lahko straniščno školjko popolnoma privijete z viličastim ključem. Na koncu namestite še pokrovčke na vijake straniščne školjke.

17 Zaključna dela na straniščni školjki

Na kratko

  • Vstavite in preizkusite aktivirno tipko
  • Odrežite odvečno zvočno zaščito
  • Zatesnite straniščno školjko s silikonom

Gre pa tako

Zdaj ste naredili najnujnejše. Manjkajo pa še pomembne podrobnosti, na primer plošča z aktivirnima tipkama straniščne školjke. Za to namestite držalo in ga trdno privijte z izvijačem. Ko je vse poravnano, lahko z izvijačem odvijete dovodni ventil. Pritisne palice poskrbijo za to, da voda začne splakovati, ko pritisnete na eno od tipk. Vstavite ju levo in desno v predvideno odprtino. Nadenite oblogo in preizkusite vse skupaj.

Odrežite štrlečo zvočno izolacijo okoli straniščne školjke z olfa nožem. Nato lahko režo med steno in straniščem zatesnite s silikonom, vendar to ni nujno potrebno. Za to potrebujete sanitarni silikon in pištolo za kartuše. Nanesite silikon v spoj in ga poškropite z mešanico detergenta in vode, da se silikon lažje odstrani. Z gladilko za fuge lahko zdaj preprosto odstranite odvečni material.

18 Montaža pokrivne plošče (opcijsko/neobvezno)

Na kratko

  • Namestite dekorativno desko
  • Preverite lego z vodno tehtnico

 

Gre pa tako

Če želite polepšati splakovalni kotliček in ustvariti priročno polico nad straniščno školjko, lahko na njo pritrdite dekorativno ploščo. V ta namen po deski enakomerno razporedite sanitarni silikon in ga nato previdno namestite. Na koncu z vodno tehtnico preverite, ali je vse ravno.

Za projekt potrebujete

  • Mavčno-kartonske plošče
  • Profili za okvir
  • Stenska straniščna školjka
  • Vijaki
  • Kit
  • Predstenski montažni element /Podometni kotliček
  • Navojne cevi in palice
  • Vlakna iz konoplje /tesnilna konoplja
  • Priključni nastavek
  • Aktivirna tipka
  • Spojka za splakovalno cev
  • Zaključna rozeta
  • Mazivo
  • Komplet za zvočno izolacijo
  • Splakovalna cev
  • Sanitarni silikon
  • HAT-cev
  • Vložki
  • Vrtalnik
  • Olfa nož
  • Škarje za pločevino
  • Svinčnik
  • Pripomočki za pleskanje
  • Gladilka za fuge
  • Gladilka
  • Kartušna pištola
  • Viličasti ključ
  • Nož
  • Izvijač
  • Lopatica
  • Sveder za kamen
  • Vbodna žaga
  • Cevne klešče
  • Žebljalnik
  • Vodna tehtnica
  • Zložljivi meter

Heading

Lesena kritina je narejena iz trdega lesa , kot je bambus ali bangkirai, ali mehkega lesa, kot sta macesen ali duglazija. Poleg tega je na izbiro toplotno obdelan termo les iz jesena ali bora , pa tudi lesu podoben WPC . Te talne plošče so primerne tudi kot balkonska tla.

Zrnatost lesa je raznolika in živahna. Tudi pri močni sončni svetlobi se skoraj ne segreje, ostane pa prijetno topel in je zato enostavno hoditi bos. Vendar pa se nekatere vrste lesa nagibajo k drobljenju. Trdi les je še posebej trpežen. So bolj odporne na vremenske vplive kot iglavci in so odporne na glive in žuželke. Zaradi svojega izvora se pri ocenjevanju življenjskega cikla ne znajdejo ravno tako.

WPC je bolj nedrseč in brez drobcev v primerjavi s čistimi naravnimi materiali. Vendar pa se material bistveno bolj segreje na neposredni sončni svetlobi. Talne plošče iz WPC vizualno spominjajo na lesene deske in so bolj odporne na vremenske vplive od njih. Manjka pa posamezno zrno, zato zahteva manj nege. V nasprotju z naravnimi sodobniki so WPC deske na voljo kot votle komore in masivni profili .

Talne plošče so različnih barv in površinske strukture. Nekateri so na eni strani gladki in na drugi rebrasti, drugi imajo dva profila . Stroški kritine iz trdega in termo lesa so višji od WPC kritine. Poceni alternativa so talne plošče iz lesa iglavcev.

Deske zahtevajo podkonstrukcijo iz kvadratnega lesa, ki jo najprej vgradite na tla balkona. Kasneje boste na to privili talne deske. Pri polaganju tal in polaganju je treba upoštevati minimalni naklon za balkone. Morebitne neravnine v tleh je mogoče ciljno izravnati z vgradnjo podkonstrukcije.

Heading

Lesena kritina je narejena iz trdega lesa , kot je bambus ali bangkirai, ali mehkega lesa, kot sta macesen ali duglazija. Poleg tega je na izbiro toplotno obdelan termo les iz jesena ali bora , pa tudi lesu podoben WPC . Te talne plošče so primerne tudi kot balkonska tla.

Zrnatost lesa je raznolika in živahna. Tudi pri močni sončni svetlobi se skoraj ne segreje, ostane pa prijetno topel in je zato enostavno hoditi bos. Vendar pa se nekatere vrste lesa nagibajo k drobljenju. Trdi les je še posebej trpežen. So bolj odporne na vremenske vplive kot iglavci in so odporne na glive in žuželke. Zaradi svojega izvora se pri ocenjevanju življenjskega cikla ne znajdejo ravno tako.

WPC je bolj nedrseč in brez drobcev v primerjavi s čistimi naravnimi materiali. Vendar pa se material bistveno bolj segreje na neposredni sončni svetlobi. Talne plošče iz WPC vizualno spominjajo na lesene deske in so bolj odporne na vremenske vplive od njih. Manjka pa posamezno zrno, zato zahteva manj nege. V nasprotju z naravnimi sodobniki so WPC deske na voljo kot votle komore in masivni profili .

Talne plošče so različnih barv in površinske strukture. Nekateri so na eni strani gladki in na drugi rebrasti, drugi imajo dva profila . Stroški kritine iz trdega in termo lesa so višji od WPC kritine. Poceni alternativa so talne plošče iz lesa iglavcev.

Deske zahtevajo podkonstrukcijo iz kvadratnega lesa, ki jo najprej vgradite na tla balkona. Kasneje boste na to privili talne deske. Pri polaganju tal in polaganju je treba upoštevati minimalni naklon za balkone. Morebitne neravnine v tleh je mogoče ciljno izravnati z vgradnjo podkonstrukcije.

Heading

Lesena kritina je narejena iz trdega lesa , kot je bambus ali bangkirai, ali mehkega lesa, kot sta macesen ali duglazija. Poleg tega je na izbiro toplotno obdelan termo les iz jesena ali bora , pa tudi lesu podoben WPC . Te talne plošče so primerne tudi kot balkonska tla.

Zrnatost lesa je raznolika in živahna. Tudi pri močni sončni svetlobi se skoraj ne segreje, ostane pa prijetno topel in je zato enostavno hoditi bos. Vendar pa se nekatere vrste lesa nagibajo k drobljenju. Trdi les je še posebej trpežen. So bolj odporne na vremenske vplive kot iglavci in so odporne na glive in žuželke. Zaradi svojega izvora se pri ocenjevanju življenjskega cikla ne znajdejo ravno tako.

WPC je bolj nedrseč in brez drobcev v primerjavi s čistimi naravnimi materiali. Vendar pa se material bistveno bolj segreje na neposredni sončni svetlobi. Talne plošče iz WPC vizualno spominjajo na lesene deske in so bolj odporne na vremenske vplive od njih. Manjka pa posamezno zrno, zato zahteva manj nege. V nasprotju z naravnimi sodobniki so WPC deske na voljo kot votle komore in masivni profili .

Talne plošče so različnih barv in površinske strukture. Nekateri so na eni strani gladki in na drugi rebrasti, drugi imajo dva profila . Stroški kritine iz trdega in termo lesa so višji od WPC kritine. Poceni alternativa so talne plošče iz lesa iglavcev.

Deske zahtevajo podkonstrukcijo iz kvadratnega lesa, ki jo najprej vgradite na tla balkona. Kasneje boste na to privili talne deske. Pri polaganju tal in polaganju je treba upoštevati minimalni naklon za balkone. Morebitne neravnine v tleh je mogoče ciljno izravnati z vgradnjo podkonstrukcije.

V spletni trgovini OBI poiščite veliko izbiro izdelkov

V SPLETNO TRGOVINO

V spletni trgovini OBI poiščite veliko izbiro izdelkov

V spletno trgovino
Marguerite (Leucanthemum maximum) – margarite za sončen balkon v spletni trgovini OBI .
  Svetlobne razmere Idealne rastline Primeri rastlin
Severni balkon
malo svetlobe, veliko sence Rastline za senčna mesta Begonije, zasedene Lizzies, lovorjeve češnje, iglavci, fuksije, zvončki, praproti, grmi murve, pušpani, balonske rože
Severni balkon
malo svetlobe, veliko sence Rastline za senčna mesta Begonije, zasedene Lizzies, lovorjeve češnje, iglavci, fuksije, zvončki, praproti, grmi murve, pušpani, balonske rože
Severni balkon
malo svetlobe, veliko sence Rastline za senčna mesta Begonije, zasedene Lizzies, lovorjeve češnje, iglavci, fuksije, zvončki, praproti, grmi murve, pušpani, balonske rože
  Svetlobne razmere Idealne rastline Primeri rastlin
Severni balkon

Severni balkon

Severni balkon

Kako lahko sestavimo leseno teraso?

Čim imate točen načrt velikosti, lege in oblike terase, lahko začnete. Še prej pa v celoti preberite navodila za polaganje lesene terase in se ustrezno pripravite na projekt.

Sledeča navodila opisujejo eno najpogostejših načinov postavitve lesene terase na peščeni podlagi in pohodnih ploščah. Tak način gradnje je primeren za lesene terase na ravnih, poraščenih površinah, kot recimo na trati.

Za projekt potrebujete

zapri ✕

Are Your Sure?

Exit