Vse o tuš kabinah na enem mestu

Zadnja posodobitev: 4. 09. 2023 | Čas branja: 3 minute | Piše: Uredništvo OBI

Zadnja posodobitev: 21.03.2022 | Čas branja: 5 minut | Piše: Uredništvo OBI

Sledeča navodila opisujejo korak za korakom, kako sestaviti leseno teraso na peščeni podlagi – vključno s podkonstrukcijo in polaganjem desk pa vse do namestitve zaključnih profilov.

Pri izbiri primerne prhe igrajo pomembno vlogo lastnosti, kot so oblika, okvir in namestitev kadi. V našem vodniku boste našli nasvete, ki vam bodo pomagali pri odločitvi, katero izbrati.

Vedno je najprej potrebna podlaga, na katero se namesti podkonstrukcija, da lahko nanjo položimo lesene terasne deske. 

Namig: Posamezni koraki lahko v podrobnostih odstopajo od teh navodil. Zato priporočamo, da za vaš osebni projekt upoštevate specifična navodila za polaganje.

 

Kako izbrati pravo prho za mojo kopalnico?

Pri izbiri prave tuš kabine je treba upoštevati ne le osebne želje glede oblikovanja, temveč tudi prostorske pogoje. Najpogosteje zasnova kopalnice bistveno omejuje odločitev o obliki in načinu izdelave tuš kabine. Zato se najprej odločite za lokacijo vaše prhe in na podlagi tega nato za obliko. Na podlagi te odločitve lahko nato zgradimo zasnovo prhe – naj gre za klasično 90 cm x 90 cm kotno kabino ali sodobno prehodno prho.

Oblika prhe

Prha zavzame več ali manj prostora, odvisno od oblike. Če imate majhno kopalnico, so kotne in polkrožne prhe morda bolj primerne kot velike prhe. Tudi prha v niši je primerna za določene prostorske strukture.

Kotne in polkrožne prhe

Posebej pogoste vgradne rešitve so kotne in polkrožne prhe. Stranske stene tuš kabine potekajo v kvadratnem ali četrtinskem krogu. Standardna velikost kotne prhe je običajno 90 cm x 90 cm, lahko pa izberete tudi večjo. Glede na prostor, ki je na voljo v vaši kopalnici, so drsna vrata morda primernejša od vrat, ki se odpirajo v prostor. V vsakem primeru je kotna ali okrogla prha ekonomična rešitev, saj se uporabljajo dve steni kopalnice in tako prihranijo materiali.

Kompletne prhe in prhe v niši

Še bolj ekonomična kot kotna ali polkrožna prha je prha v niši, saj je potrebno namestiti samo tuš steno, na primer iz stekla. Ta vgradna rešitev je primerna, če ima vaša kopalnica nišo, ki bi bila sicer neizkoriščena. Kompletne prhe pa so izdelane iz štirih celotnih stranskih sten in so še posebej prilagodljive za uporabo. Nameščene so neodvisno od sten prostora, zato so primerne za hitro obnovo.

Prehodne Walk-in prhe

Sodobna vgradna rešitev je prehodna Walk-in kabina. Tukaj je tuš kabina urejena tako, da vrata niso potrebna. Poleg tega običajno ni tuš kabine, ampak je vstop poravnan s tlemi. Te prehodne Walk-in prhe ne izgledajo plemenito samo zaradi ločitve iz stekla, temveč nudijo tudi praktične prednosti. Zrak lahko na primer bolje kroži po prostoru, s čimer se preprečijo spore plesni. Poleg tega imajo prehodne Walk-in prhe pogosto več prostora kot običajne tuš kabine – veliki modeli se imenujejo tudi velikoprostorske prhe.

Veliko izbiro prh najdete v spletni trgovini OBI.

  Okvir – popolnoma uokvirjeno do brez okvirja

Zasnova tuš kabine po eni strani vpliva na njen videz, po drugi strani pa na tesnost in zaščito pred škropljenjem vode. Popolnoma uokvirjene kabine se pogosto zdijo okorne zaradi svojih širokih okvirjev. Popolna tesnost pa je pri takšnih vrstah steklenih kabin zagotovo zagotovljena.

Pri delno uokvirjenih prhah je tečaj vrat pogosto v okvirju, vrata pa so zatesnjena z gumijastim profilom na strani, ki ni uokvirjena. Ta način izdelave deluje enostavno in elegantno. Z delno uokvirjenimi prhami iz stekla s profilom boste dosegli tudi dobre rezultate glede tesnjenja. Medtem ko so kabine brez okvirjev videti zelo elegantno, pri konstrukciji s tečaji vrat in tesnilnimi profili pa tesnjenje ni vedno stoodstotno zagotovljeno.

Kad – dvignjena ali poravnana s tlemi

Pri izbiri tuš kabine morate upoštevati tudi položaj in lastnosti kadi oziroma tal. Tradicionalne tuš kabine imajo dvignjeno kad za prhanje, ki je do 30 cm nad tlemi, kar je pogosto poceni, vendar ne vedno praktična rešitev.

S tlemi poravnane kadi so bolj zahtevne za namestitev, vendar so veliko bolj priročne za uporabo. V idealnem primeru so načrtovane neposredno pri zasnovi kopalnice, kar prihrani drago preureditev kopalnice. Popolnoma s tlemi poravnana prha – tla prhe so torej iz keramičnih ploščic – bo v kopalnici ustvarila harmonično celotno podobo. Prehodi med tlemi in prho so gladki. Ta možnost je še posebej pomembna pri načrtovanju kopalnice brez kakršnih koli ovir. Vendar ne pozabite, da je tudi ta vrsta izdelave zahtevna za namestitev in fuge ploščic potrebujejo veliko nege.

V spletni trgovini OBI poiščite veliko izbiro izdelkov

V SPLETNO TRGOVINO

V spletni trgovini OBI poiščite veliko izbiro izdelkov

V spletno trgovino

Lesena kritina je narejena iz trdega lesa , kot je bambus ali bangkirai, ali mehkega lesa, kot sta macesen ali duglazija. Poleg tega je na izbiro toplotno obdelan termo les iz jesena ali bora , pa tudi lesu podoben WPC . Te talne plošče so primerne tudi kot balkonska tla.

Zrnatost lesa je raznolika in živahna. Tudi pri močni sončni svetlobi se skoraj ne segreje, ostane pa prijetno topel in je zato enostavno hoditi bos. Vendar pa se nekatere vrste lesa nagibajo k drobljenju. Trdi les je še posebej trpežen. So bolj odporne na vremenske vplive kot iglavci in so odporne na glive in žuželke. Zaradi svojega izvora se pri ocenjevanju življenjskega cikla ne znajdejo ravno tako.

WPC je bolj nedrseč in brez drobcev v primerjavi s čistimi naravnimi materiali. Vendar pa se material bistveno bolj segreje na neposredni sončni svetlobi. Talne plošče iz WPC vizualno spominjajo na lesene deske in so bolj odporne na vremenske vplive od njih. Manjka pa posamezno zrno, zato zahteva manj nege. V nasprotju z naravnimi sodobniki so WPC deske na voljo kot votle komore in masivni profili .

Talne plošče so različnih barv in površinske strukture. Nekateri so na eni strani gladki in na drugi rebrasti, drugi imajo dva profila . Stroški kritine iz trdega in termo lesa so višji od WPC kritine. Poceni alternativa so talne plošče iz lesa iglavcev.

Deske zahtevajo podkonstrukcijo iz kvadratnega lesa, ki jo najprej vgradite na tla balkona. Kasneje boste na to privili talne deske. Pri polaganju tal in polaganju je treba upoštevati minimalni naklon za balkone. Morebitne neravnine v tleh je mogoče ciljno izravnati z vgradnjo podkonstrukcije.

Marguerite (Leucanthemum maximum) – margarite za sončen balkon v spletni trgovini OBI .
  Svetlobne razmere Idealne rastline Primeri rastlin
Severni balkon
malo svetlobe, veliko sence Rastline za senčna mesta Begonije, zasedene Lizzies, lovorjeve češnje, iglavci, fuksije, zvončki, praproti, grmi murve, pušpani, balonske rože
Severni balkon
malo svetlobe, veliko sence Rastline za senčna mesta Begonije, zasedene Lizzies, lovorjeve češnje, iglavci, fuksije, zvončki, praproti, grmi murve, pušpani, balonske rože
Severni balkon
malo svetlobe, veliko sence Rastline za senčna mesta Begonije, zasedene Lizzies, lovorjeve češnje, iglavci, fuksije, zvončki, praproti, grmi murve, pušpani, balonske rože
  Svetlobne razmere Idealne rastline Primeri rastlin
Severni balkon

Severni balkon

Severni balkon

Kako lahko sestavimo leseno teraso?

Čim imate točen načrt velikosti, lege in oblike terase, lahko začnete. Še prej pa v celoti preberite navodila za polaganje lesene terase in se ustrezno pripravite na projekt.

Sledeča navodila opisujejo eno najpogostejših načinov postavitve lesene terase na peščeni podlagi in pohodnih ploščah. Tak način gradnje je primeren za lesene terase na ravnih, poraščenih površinah, kot recimo na trati.

Korak za korakom

11 korakov za gradnjo lesene terase

1 Določanje površine

Na kratko

  • Točno določanje površine
  • Upoštevanje 2-% naklona

Gre pa tako

Površino terase točno zamejite. Pomagajte si z vrvico, ki jo zavežete v tla pribite lesene količke. Vrvica predstavlja gornji rob plasti lesa in služi kot orientacija.

Namig: Pri delu in poznejšem polaganju terasnih plošč vedno upoštevajte 2-% naklon. Naklon lesene površine se računa glede na stavbo ali objekt, ob katerem bo terasa. 2-% odstoten naklon pomeni, da se površina na 1 m zniža za približno 2 cm.

2 Izkopavanje podlage

Na kratko

  • Odstranjevanje ruše
  • Izkopavanje
  • Zagotavljanje 2-% naklona

Gre pa tako

Na območju načrtovane terase odstranite morebitno rušo. Nato izkopljite potrebno količino zemlje glede na razmere. Merite od vrvice navzdol.

Tudi tukaj vzdržujte 2-% naklon za odtekanje vode s terase.

Za poznejšo namestitev okvirja izkopljite na vseh straneh 50 cm več zemlje. Točna globina je odvisna od izbranih desk in višine nadaljnjih podkonstrukcijskih plasti.

3 Nanašanje in utrjevanje podlage

Na kratko

  • Grabljenje površine
  • Utrjevanje podlage

Gre pa tako

Če je potrebno, zgladite območje najprej z grabljami in odstranite vse kamenje ter koščke lesa in rastlin. Na koncu naj bo podlaga enakomerna in fino drobnata.

Utrdite podlago tako, da čez njo vsaj dvakrat peljete s stresalno ploščo. Vzdržujte še naprej vsaj 2-% naklon.

Za projekt potrebujete

  • Lesene terasne deske
  • Podkonstrukcijske trame in namestitvene zaponke
  • Vrvico
  • Ravnalnik
  • Zložljiv meter
  • Rezačo
  • Grablje
  • Lopato
  • Rokavice
  • Kotnike
  • Rezalnik
  • Kovinsko žago
  • Gumijasto kladivo
  • Voziček
  • Macolo
  • Količke
  • Dve tanki kovinski cevi
  • Veliko metlo
  • Širok čopič
  • Čisto krpo
  • Samokolnico
  • Obešalnike
  • Teleskopsko/zajeralno žago
  • Akumulatorski vijačnik
  • Udarni vrtalni stroj s svedrom za beton
  • Vijake
     

Za projekt potrebujete

zapri ✕

Are Your Sure?

Exit