Varnost pri uporabi kamina: varno ogrevanje s kaminom in pečjo
Zadnja posodobitev: 19.10.2023 | Čas branja: 7 minut | Piše: Uredništvo OBI


Varnosti pri uporabi kamina je pomembna tema, od načrtovanja preko vgradnje in vse do končne uporabe. Če želite greti s kaminom ali kaminsko pečjo, je treba upoštevati nekaj varnostnih nasvetov. Namige in nasvete o varnem gretju najdete v tem priročniku.
Vedno je najprej potrebna podlaga, na katero se namesti podkonstrukcija, da lahko nanjo položimo lesene terasne deske.
Namig: Posamezni koraki lahko v podrobnostih odstopajo od teh navodil. Zato priporočamo, da za vaš osebni projekt upoštevate specifična navodila za polaganje.
Kazalo
Kako varno greti s kaminom in pečjo?
Za zagotavljanje varnosti kamina ali kaminske peči se pred vgradnjo in uporabo posvetujte z dimnikarjem. Dimnikarji z rednimi nadzori zagotavljajo varno uporabo kamina. Tudi primerna lega, gorivo in pravilno ravnanje z modelom lahko preprečijo požar. Tukaj boste izvedeli, na kaj je treba paziti pri različnih kaminih in pečeh.
Iščete primeren kamin ali peč? Veliko izbiro najdete v spletni trgovini OBI.
Kaj je treba upoštevati pri postavitvi?
Če načrtujete nakup kamina, peči za delavnico ali trajne žareče peči, potrebujete najprej termin za ocenitev in soglasje dimnikarja. Z njim se dogovorite tudi o primerni legi za kamin ali peč ter o primerni zmogljivosti v kW. Dimnikar mora opraviti vzdrževanje v roku enega leta, dvakrat v sedmih letih pa je treba opraviti pregled grelnih naprav. Če dimnikar redno preverja napravo, denimo letno po kurilni sezoni, lahko na varnostne pomisleke pozabite.
Pri vnetljivih tleh, kot so parket, laminat ali preproge, je treba najprej namestiti ploščo za zaščito pred iskrami – denimo iz stekla ali kovine. Plošča naj bo spredaj vsaj 50 cm in na straneh vsaj 30 cm večja od peči.
Če je peč na kamnitih tleh ali ploščicah, te plošče ne potrebujete. Kamin naj bo vsaj 20 cm stran od stene, razmak do gorljivih stropov (npr. lesenih tramov) naj bo vsaj 45 cm, do negorljivih pa 20 cm. Pazite, na lahko vnetljive predmete kot so zavese ali leseno pohištvo: vzdržujte razmak vsaj 40 cm od kamina ali cevi. Pri vratih peči upoštevajte razmak vsaj 80 cm zaradi toplotnega sevanja.
O predpisih za postavitev kamina ali peči se pozanimate pri dimnikarju.




Prava goriva za kamine in peči




Klasični kamini, peči in štedilniki s trdnimi gorivi se kurijo z lesom, premogom ali briketi. Pri trajnih žarečih pečeh še lahko dodatno uporabite kakovostnejši črni premog. Uporabljajte le goriva, ki so po navodilih proizvajalca primerna in so v skladu s predpisi o oddajanju emisij.
Pri gretju z lesom velja: načeloma lahko v kaminu kurite kakršenkoli suh in neobdelan les. Važno je, da se je material sušil dovolj dolgo. Sveže posekan les vsebuje več vode. Tako ne samo slabše gori, temveč se zaradi nizke temperature gorenja sproščajo tudi škodljive snovi. Primernost lesa za kurjavo lahko določi dimnikar z merilnikom.
Kurjenje odpadkov in umetne mase je prepovedano, saj lahko slabo vpliva na zdravje in povzroča neprijetne vonjave. Lahko pride tudi do škode na peči in dimniku. Pri starejših modelih preverite mejne vrednosti škodljivih snovi in jih ustrezno opremite.
Z rednim opazovanjem gorenja boste prepoznali kakovostno gorenje in tako izboljšali varnost. Pri dobrem in čistem gorenju ostane skoraj samo fin, bel pepel. Če prepoznate delce oglja ali saj, gre za nepopolno gorenje. Svetlikajoče saje na notranjih stenah peči preprečijo optimalno oddajanje toplote in lahko povzročijo požar v dimniku.
Primerno gorivo za kamin najdete v spletni trgovini OBI.
Varno gretje s kaminom, pečjo za delavnico in trajno žarečo pečjo
Pri netenju uporabite vžigalnik, treske, les za kurjavo in manjše kose lesa. Špirit, bencin in ostala tekoča goriva niso primerna. Lahko povzročijo eksplozije in hude opekline. Zaradi črnila, barvil in vezivnih sredstev tudi ne uporabljajte časopisnega papirja, saj vzpodbujajo nastanek dima in pri gorenju nastanejo strupeni plini.
Med netenjem ostanite v prostoru in pazite na primerno zračenje, dokler je kamin v uporabi. Med gretjem se lahko ročaji vrat, površine in cevi močno segrejejo. Dotaknite se jih le z vročinsko odpornimi rokavicami ali drugimi pripomočki. O teh tveganjih se pogovorite tudi z otroki, ki živijo v vašem gospodinjstvu ali se pri vas zadržujejo. Tudi hišni ljubljenčki naj ne ostanejo sami v prostoru z gorečim kaminom.


Posebnosti etanolnega kamina


Pri postavljanju notranjega etanolnega kamina pazite na stabilno lego in ga ne postavljajte na majave mize, regale ali podobno pohištvo. Upoštevajte minimalen razmak do sten in lahko vnetljivih predmetov.
Pri gorenju etanola nastaja ogljikov dioksid (CO2) in ostali dražeči plini. Etanolni kamin naj torej stoji le v velikih, dobro zračenih prostorih. Odprtega ognja ne puščajte nenadzorovanega in bodite posebej pazljivi, ko so v bližini otroci ali hišni ljubljenčki.
Pazite pri polnjenju goriva, saj je bio-etanol visoko vnetljiv. Pred polnjenjem rezervoar dobro ohladite. Izteklo gorivo nato popivnajte z brisačo in to nato zavrzite. Po polnjenju skrbno zaprite posodo za etanol in jo hranite v ločenem prostoru na varnem.
Varno gretje s plinom
Če kurite na plin, je pomembno dobro zračenje. Pri gorenju tekočega plina (mešanice butana in propana) se porablja kisik in nastanejo lahko škodljivi plini. Lokacijo plinske peči določite z ozirom na ustrezno razdaljo do gorljivih sten ali predmetov.
TÜV-certificirane naprave imajo netilno varovalo, ki preprečuje nenadzorovan izhod plina, termično varovalo proti pregrevanju in varovalo proti pomanjkanju kisika (Oxystop). Pri slednji se peč avtomatsko izklopi, ko je količina CO2 v zraku previsoka. Pri notranji uporabi je predpisan tudi dvojni regulator. Ta prepreči previsok izhodni tlak plina in da bi priključena gumijasta cev počila.
Plinski rezervoar je pod pritiskom. Za lastno varnost pri transportu torej pazite, da se jeklenka ne prevrne ali kotali naokoli. Vedno uporabite ventilske zapore, polne jeklenke hranite stoje na dobro zračenih krajih in se izogibajte neposrednemu soncu.


Varno gretje z oljem


Najbolje, da vam oljno peč namesti in priključi strokovnjak. Upoštevajte minimalni razmak in predpise za požarno varnost. Pred uporabo mora dimnikar preveriti cevne priključke in dimnik. Naj peč vsaj enkrat letno (najbolje po kurilni sezoni) pregleda strokovnjak. Za kurjavo je primerno le kurilno olje iz proizvajalčevih navodil in ne druga olja ali smeti, papir, lepenka ali les. Poskrbite za dobro zračenje prostora.
Med kurjenjem se lahko ročaji in površine peči zelo segrejejo. Naprave se dotikajte le z varnostnimi rokavicami ali drugimi pripomočki in nanjo ne odlagajte predmetov. Ko je rezervoar prazen, počakajte, da se peč v celoti ohladi, preden jo spet napolnite. Sicer v nobenem primeru ne dolivajte olja v vroč gorilnik. Tako lahko pride do eksplozije.
Kaj storiti pri kaminskem požaru ali plinski nezgodi?
Če kljub upoštevanju vseh varnostnih ukrepov pride do požara ali uhajanja plina, ostanite mirni in ravnajte ustrezno.
Vnaprej namestite dimni ali plinski detektor za dodatno varnost. Tako boste prej opazili morebitne nevarnosti.
Ravnanje v primeru požara
- Kaminskega požara nikoli ne poskušajte gasiti z vodo. V kaminu so visoke temperature, tako da voda nemudoma izpari in nastane zelo veliko vodne pare. Kamin in dimnik, tlak le redko preneseta in tako rekoč eksplodirata, v prostor pa se sprostijo goreče saje. Pri etanolnem požaru bi se voda zmešala z gorivom in še pospešila širjenje plamenov.
- Ostanite mirni.
- Zaprite vse odprtine na kaminu, da ogenj ne dobi še več kisika.
- Z gasilno odejo ali gasilnim aparatom na peno lahko pogasite manjše požare. Pri tem ne ogrožajte sebe in drugih.
- Če se je požar že razširil, čim prej pokličite 112.
- Zapustite hišo in obvestite sostanovalce in sosede.
- Pri močnem dimu si pred usta in nos pridržite vlažno krpo.
- O kaminskem požaru obvestite dimnikarja.
Ravnanje pri puščanju plina
-
Čim opazite, da pušča plin, zaprite ventil. Če že pride do plamenov, uporabite varnostne rokavice in si zaščitite obraz.
-
Netesno jeklenko takoj odnesite iz zaprtih prostorov, saj lahko uhajajoč plin povzroči eksplozijo.
-
Odprite vrata in okna, da bo v prostoru čim prej dovolj zraka.
-
Ne upravljajte stikal za luči, ostalih električnih naprav ali vžigalnikov.
-
Če ventila jeklenke ne morete zapreti, jeklenko in bližnjo okolico ohladite z vodo.