Urejanje bivalnega prostora na vrtu – ideje in namigi

Zadnja posodobitev: 18.05.2023 | Čas branja: 6 minut | Piše: Uredništvo OBI

Zadnja posodobitev: 21.03.2022 | Čas branja: 5 minut | Piše: Uredništvo OBI

Sledeča navodila opisujejo korak za korakom, kako sestaviti leseno teraso na peščeni podlagi – vključno s podkonstrukcijo in polaganjem desk pa vse do namestitve zaključnih profilov.

Sedišče pod milim nebom je idealen kraj za duševno sprostitev in skupno preživljanje mirnih poletnih večerov. Tukaj je nekaj namigov, kako urediti svoj bivalni prostor na vrtu.

Vedno je najprej potrebna podlaga, na katero se namesti podkonstrukcija, da lahko nanjo položimo lesene terasne deske. 

Namig: Posamezni koraki lahko v podrobnostih odstopajo od teh navodil. Zato priporočamo, da za vaš osebni projekt upoštevate specifična navodila za polaganje.

 

Pravilna lega

Naj bo to kotiček za sproščanje ali prostor za udobno druženje – vrtno sedišče služi dobremu počutju. Takoj, ko je na vidiku poletje s toplejšimi dnevi, nas že vleče na vrt. Pravilna lega je odvisna tudi od časa, ko ste najraje na vrtu. Pri usmeritvi upoštevajte položaj sonca.

Jutranji ljudje lahko z usmeritvijo na vzhod uživajo ob zajtrkih v jutranji zarji. Če ste zunaj raje pozneje podnevi ali zvečer, je za vas idealna jugozahodna lega.

Kako urediti prostor za sedenje

Kovinska miza s primernimi stoli deluje na vrtu zelo nevpadljivo.

Z vrtnim pohištvom je lahko zunaj enako udobno kot znotraj. Naj gre za velike kose pohištva ali hitro postavljen zložljiv stol – sedišče na prostem mora biti več kot zgolj udobno. Ob vročih poletnih dnevih je mesto v senci zelo dobrodošlo. Pri tem lahko izkoristite ostale dejavnike na vrtu. Drevesa ali visokoraslo grmičevje, posajeno ob sedišču, dajejo senco, poskrbijo za naravno hlajenje in ščitijo pred tujimi pogledi.

Velika izbira zaščite pred soncem je v spletni trgovini OBI.

Zaščita pred soncem za prostor za sedenje na vrtu 

Če ste za vrtno sedišče določili svetlo mesto, obstajajo poleg naravnih senčil, kot so drevesa, tudi druge možnosti za zaščito pred soncem.

S senčnikom lahko sedišče fleksibilno osenčite. Ko ga odprete, daje senčnik senco ravno tam, kjer jo potrebujete. Na voljo imate manjše okrogle in oglate balkonske senčnike ter večje stoječe senčnike.

Namig: konzolni senčnik bo vašemu sedišču nudil optimalno senco. Tako boste imeli več prostora za vrtno pohištvo.

Če je sedišče blizu hiše, lahko za senco napnete tudi sončno jadro. Južno vzdušje pričarate s posajenimi pergolami. Druga možnost za teraso ali balkon je markiza.

Zaščita pred vetrom in pogledi

Gosta živa meja okoli lesene terase nudi zaščito pred pogledi.

S primerno zaščito pred pogledi lahko sedišče pod milim nebom postane vaše osebno zatočišče. V najboljšem primeru se zaščita brezhibno zlije s preostalim vrtom. Sedišče lahko postavite v senco stene ali ograje, najbolj diskretne pa so zelene rešitve, kot je recimo živa meja.

Na mrežasti ograji lahko pustite rasti tudi rastline plezalke. Če izberete enoletne plezalke, kot so denimo kobeja, laški fižol ali slak, vam te vsako leto nudijo nove možnosti za oblikovanje. Te rastline želeno višino dosežejo poleti. Za trajno ozelenitev so primernejše večletne plezalke kot sta srobot ali hmelj v koritih.

Namig: z obokom za vrtnice lahko oblikujete dostop do vrtnega sedišča.

Za zaščito pred pogledi lahko okoli terase posadite tudi gosto grmičevje. Poleg tega gosto listje varuje pred vetrom. Tako se boste izognili prepihu in uživali v čudovito dišečih cvetovih navadnega jasmina ali španskega bezga. Kot cvetoča zaščita pred pogledi sta primerna tudi rododendron in latasta hortenzija.

Če imate raje bolj zračno vzdušje, lahko kot naravno zaščito pred pogledi uporabite travo. Proso »Northwind« denimo raste hitro in odganja radovedne poglede. Enak učinek ima tudi Kitajski trstikovec, ki se pri oblikovanju vrtov uporablja za ločevanje prostorov drug od drugega.

Primerna površina 

Večina sedišč na prostem je tik ob hiši. Terasa poleti običajno postane dnevna soba ali jedilnica na vrtu. Od tam vam do kuhinje, če želite jesti zunaj, ni treba hoditi daleč.

Da bi ustvarili vizualno povezavo med hišo in vrtom, pri izbiri terasnih oblog upoštevajte izgled fasade in talnih oblog v hiši.

Terasne deske iz lesa ali WPC-ja se odlično ujemajo s parketom in laminatom. Pri fasadah z lesenimi oblogami lahko zunanjost oblikujete z lesom in tako poudarite naravni videz. Druga možnost je uporaba tlakovcev iz naravnega kamna.

Keramične plošče večjih dimenzij ter betonske plošče so, predvsem pri sodobnih hišah z ravnim dizajnom, dobra povezava med zunanjostjo in notranjostjo.

Medtem, ko ste za površino za teraso ob hiši odvisni od trdne podkonstrukcije ali temeljev, lahko na drugih območjih za sedišče izberete tudi nepritrjeno podlago. Relativno rustikalen videz podlage iz zgoščenega proda se posebej dobro prilega naravnim in romantičnim vrtovom.

Primerna velikost terase

Udobna terasa postane poleti dnevna soba na prostem.

Pri načrtovanju sedišča, poleg prostora za vrtno pohištvo, upoštevajte še prostor za gibanje, da lahko udobno iztegnete noge. Pohištva naj ne bo potrebno najprej premakniti, da se lahko kdo usede ali vstane.

Če želite sedišče okrasiti z rastlinami, potrebujete še dodaten prostor za lonce. To velja predvsem za večje rastline kot so palme.

Na velikost prav tako vpliva namen kotička. Če radi pečete na žaru, najprej načrtujte prostor za žar.

Namig: S travnato površino, ki neposredno meji na prostor za sedenje, lahko po potrebi ta prostor povečate. Če imate na obisku več gostov, lahko na trati hitro postavite nekaj stolov.

Več majhnih vrtnih sedišč

Pogosto je dovolj že klop za udobno posedanje ob lepem vremenu.

Zakaj bi imeli le en kotiček za sedenje, če jih lahko imate več? Za prijetno mesto pod listjem ni potrebno veliko. Že klop pred hišo lahko postane vaš nov najljubši kotiček.

Če tako sončno mesto opremite z visoko rastočimi rastlinami, boste prostoru zagotovili prijetno klimo in tako ustvarili prostor, kjer boste lahko zunaj preživljali čas tudi sredi poletja.

Na majhnem vrtu lahko ustvarite prijetno sedišče z zložljivimi stoli in zložljivo mizo.

Tako lahko prosto izberete, kje bi najraje sedeli. Pri načrtovanju upoštevajte tudi različne letne čase. Spomladi je krasno sedeti ob cvetočem sadnem drevju ali španskem bezgu, medtem ko je jeseni privlačno zaščiteno vrtno sedišče.

Namig: Okoli debla močnega listnatega drevesa lahko postavite prostorsko varčno drevesno klop. Krošnja vam bo poleti ves dan nudila senco. V skladu s premikanjem sonca se pomikajte vzdolž klopi.

zapri ✕

Are Your Sure?

Exit