Ugodno vrtnarjenje: 10 preprostih nasvetov

Zadnja posodobitev: 14.04.2023 | Čas branja: 4 minute | Piše: Uredništvo OBI

Lastni vrt: zeleno zatočišče

Kdor uživa ob bujno rastočih rastlinah, dobro ve, koliko časa in denarja lahko zahteva urejanje vrta. Vendar urejanje in nega zelenega zatočišča ne pomenita nujno visokih stroškov: številne vrtne projekte lahko uresničite s preprostimi sredstvi in ugodnimi alternativami. Z našimi 10 nasveti za ugodno vrtnarjenje vam bomo pokazali, kako lahko svoj vrt urejate brez visokih stroškov.

1. Preprečevanje napačnih nakupov in ugodno vrtnarjenje

Pred nakupom rastlin si je treba v miru ogledati vrt: cvetlice in grmi imajo različne zahteve glede prsti in lokacije. Zato je priporočljivo natančno vedeti, katere rastline rastejo pod katerimi pogoji. Pomembna dejavnika sta tudi odpornost proti zmrzali in dovzetnost rastlin za invazije polžev.

Če iščete cvetlice, drevesa in grmovje, ki bodo vaš vrt olepšali in ne bodo služili kot zaščita pred pogledi, je priporočljivo izbrati sadike. Te so cenovno ugodnejše od odraslih rastlin. Nekatere rastline so cenejše tudi, če so njihove korenine še »gole«. To pomeni, da korenin še ne obdajajo grude prsti.

2. Uporaba koristnih organizmov za boj proti škodljivcem

Z leseno volno napolnjen lonček iz terakote je idealno zavetje za koristne organizme, kot so strigalice.

Pri boju proti škodljivcem strup ni vedno najboljša rešitev. Če želite vrtnariti ugodno, so koristni organizmi na vrtu vaši zavezniki. Koristne organizme boste privabili že s hišicami za žuželke, gnezdilnicami, ptičjimi kopelmi in cvetovi, bogatimi z nektarjem. Ti bodo pojedli škodljivce z vaših rastlin.

Kdor v svojem vrtu nudi dovolj možnosti za zavetje, poskrbi za koristne živali, kot so pikapolonice, navadne tenčičarice, ježi ali ptice pevke, ki se hranijo s škodljivci. Rezultat je naravni vrt z zdravim rastlinjem. 

3. Naraven otroški raj

Vrt predstavlja raj za celotno družino. Da otrokom približate naravo in jim omogočite prostor za igro, ne potrebujete veliko denarja. Plezanje po drevesih, igranje v peskovniku ali postavljanje šotora iz vrbovih šib – narava ponuja številne dogodivščine, ki ne stanejo veliko.

4. Ugodno vrtnarjenje in samostojno razmnoževanje rastlin

Cvetlice in grme lahko povsem preprosto gojite tudi sami. Če vaše rastline ne cvetijo več tako kot nekoč, je nastopil čas za pomladitev. Zato koreniko, obdano s prstjo, z lopato razdelite na dva dela in odstranite odmrle dele korenin. Pri manjših rastlinah lahko grude prsti previdno porazdelite tudi z roko. Najmočnejše dele ponovno posadite in jih redno zalivajte.

Zasejete lahko tudi semena številnih poletnih cvetlic. Mednje med drugim sodijo vzhodna črnika, slezenovec, vrtni ognjič, navadna sončnica in cinija. Zato v poznem poletju naberite zrela semena, jih do pomladi shranite na temnem in suhem mestu ter jih nato posejete.

5. Kakovostno orodje

Če veliko delate na vrtu, potrebujete dobro orodje. Zato zadostuje že osnovna oprema, ki vključuje lopato, vrtne škarje, grablje in zalivalko. Vendar mora biti ta kakovostna, da lahko zdrži veliko let in vam ni treba vsako leto zapravljati za novo opremo.

Če je vaš vrt velik, morate imeti v vrtni lopi tudi samokolnico in kosilnico. Pomembno je, da orodja niso pretežka in da se dobro prilegajo vašim rokam. Da boste lahko svoje naprave dolgo koristili, jih po delu očistite in ustrezno shranite.

Kakovostna orodja za urejanje vrta najdete v spletni trgovini OBI.

6. Vrtnarjenje z deževnico

Namesto vode iz pipe lahko za svoje rastline uporabite deževnico. Ta voda vas seveda nič ne stane in je za večino rastlin bolj zdrava. Deževnico zbirajte v ustreznih kadeh in sodih. Pazite, da le-te dobro prekrijete, da jih zaščitite pred otroki in preprečite gojišča komarjev.

Za vodo iz pipe je treba plačati. Dež je zastonj. Ujemite deževnico, da prihranite denar in še koristite svojim rastlinam.

7. Samostojno sajenje zelenjave

Če na lastnem vrtu posadite papriko, kumare, paradižnik ali jagode, boste prav tako koristili svoji denarnici. Zelenjavo lahko iz semen vzgojite sami ali pa kupite mlade sadike. Paradižniki in kumare dobro uspevajo tudi v lončki in so tako primerni tudi za gojenje na balkonu.

8. Uporaba starih posod in zabojev za gojenje rastlin

Za cenovno ugodno vrtnarjenje na svojem vrtu ali balkonu uporabite predmete iz gospodinjstva, ki jih ne potrebujete več. Tako lahko npr. uporabite stare posode ali zaboje za gojenje mladih sadik ali zelišč.

Potaknjence posadite npr. v lončkih iz časopisnega papirja in starih revij. Vzpenjajočo zelenjavo pri tem podprite z dolgimi vejami iz vrta. Veje lahko uporabite tudi za omejevanje grede.

9. Razraščanje čebulnic

Prava paša za oči bodo čebulice, ki se razrastejo na vašem vrtu. Morske čebulice, spomladanske ciklame, žafrani, zvončki in navadne jarice poskrbijo za pisano cvetlično preprogo. Te cvetlice morate samo enkrat posaditi in na vašem vrtu se bodo same razrasle v cvetlično preprogo.

Čebulnice lahko posadite tudi še v novembru. Pri tem je pomembno, da so čebulice še trdne in zdrave.

10. Vrtnarjenje s kuhinjskimi odpadki

Številni kuhinjski odpadki so idealna gnojila za vaš vrt. Zato jih ne odvrzite v smeti, temveč jih dodajte v kompost ali neposredno k rastlinam.

Kuhinjskih odpadkov ni priporočljivo odvreči neposredno v smeti. Številne odpadke lahko na vrtu uporabite kot organska gnojila. Cvetne trajnice in vrtnice npr. iz bananinih olupkov črpajo kalij. Vendar v ta namen uporabljajte zgolj neškropljene sadne in zelenjavne olupke.

Na vrtu je koristna tudi kavna usedlina. Vsebuje veliko dušika in je primerna za rastline, ki imajo rade kislo humusno zemljo. Podobne snovi vsebuje tudi usedlina zelenega in črnega čaja.

zapri ✕

Are Your Sure?

Exit