Gradnja lesene terase
korak za korakom
Sajenje dreves - korak za korakom
Zadnja posodobitev: 09.09.2022 | Čas branja: 4 minute | Piše: Uredništvo OBI


Sledeča navodila opisujejo korak za korakom, kako sestaviti leseno teraso na peščeni podlagi – vključno s podkonstrukcijo in polaganjem desk pa vse do namestitve zaključnih profilov.
Ta navodila vam bo predstavila, kako najbolje ravnati pri sajenju drevesa, kdaj je pravi čas za sajenje ter kako se drevo neguje in podpre steblo.
Vedno je najprej potrebna podlaga, na katero se namesti podkonstrukcija, da lahko nanjo položimo lesene terasne deske.
Namig: Posamezni koraki lahko v podrobnostih odstopajo od teh navodil. Zato priporočamo, da za vaš osebni projekt upoštevate specifična navodila za polaganje.
Kako je treba posaditi drevo?
Ni važno, ali sadite javor, bukev, kostanj, sadno drevje ali kako eksotično vrsto kot oljko ali japonsko češnjo: drevo je najbolje posaditi jeseni. Pred sajenjem si dobro oglejte lego in pripravite orodje. Ostalo izveste v teh navodilih.
Velika izbira drevja in rastlin je v OBI-jevi spletni trgovini.
Sajenje dreves v 6 korakih
6 korakov
1 Izbira pravega drevesa
Na kratko
- Upoštevanje podnebnih pogojev
- Upoštevanje kakovosti tal
Gre pa tako
Domače drevesne vrste se v lokalnih temperaturah, svetlobi in tleh najbolje znajdejo. Zelo pogosta so denimo listnata drevesa kot bukev, javor, kostanj ali hrast. Pri iglavcih pa so priljubljeni tisa, smreka ali bor. Najbolj priljubljena sadna drevesa so jablana, hruška in kutina.
Pri vsakem drevesu, tudi pri lokalnih vrstah, je treba upoštevati zahteve rastline in primerno lego. Uspeva bolje v kisli ali alkalni zemlji? Potrebuje bolj prepustno, peščeno zemljo ali bolj črno? Potrebuje drevo veliko sonca ali mu gre bolje v polsenci?
Namig: Če niste prepričani, se posvetujte s strokovnjaki. Enako velja, če nameravate posaditi eksotično drevo.


2 Priprava na sajenje
Na kratko
- Sajenje jeseni
- Zalivanje korenin čez noč
Gre pa tako
Idealen čas za sajenje je jesen. Zemlja ni tako suha kot poleti, korenine pa še imajo vedno dovolj časa do prvega mraza, da se v miru razširijo. Pred sajenjem pazite, da imajo korenine mladega drevesa dovolj vlage.
Poznamo gole korenine – rastline brez prsti na koreninah – in drevje s koreninsko balo, kjer se korenine posadi skupaj z balo zemlje okoli njih. Koreninsko balo pokrijte z vlažno krpo. Če imate drevo z golimi koreninami, ga postavite čez noč v vedro vode. Lončnice praviloma ne potrebujejo predhodne nege.


3 Kopanje luknje za drevo
Na kratko
- Izkopavanje luknje
- Vstavljanje komposta
- Morebitno prirezovanje drevesa
Gre pa tako
Najprej z lopato izkopljite luknjo na mestu, kamor želite posaditi drevo. Ta naj bo dvakrat večja od koreninske bale drevesa in dovolj globoka. Zemljo zrahljajte z grabljami ali podobnim orodjem in v luknje natrosite kompost.
Predvsem pri listavcih priporočamo pred posaditvijo še prirezovanje. Pri tem odstranite vse poškodovane in bolne veje ter veje, ki drgnejo druga ob drugo. Pri rastlinah z golimi koreninami prirežete tudi korenine.


4 Sajenje drevesa
Na kratko
- Usmeritev drevesa
- Dobro zalivanje
Gre pa tako
Pazite, da drevo ne posadite pregloboko, da lahko korenine vsrkajo dovolj kisika. Nato pograbite deblo in drevo pravilno usmerite. Na koncu luknjo zapolnite z zemljo, ki jo prevažate še najbolje s samokolnico. Zemljo nato rahlo pohodite. Okoli drevesca naredite rob za zalivanje. Zemljo natrosite v krogu okoli debla. Voda tako ne bo odtekala stran in bo neposredno dosegla korenine. Drevo nato z zalivalko ali vrtno cevjo velikodušno zalijte ob steblu. Ostružki so dobro dolgoročno gnojilo, lubje pa drevo ščiti pred izsušitvijo in mrazom.


5 Pravilna opora za vaše drevo
Na kratko
- Opora drevesu
- Usmeritev droga proti zahodu
Gre pa tako
Za dodatno oporo vašemu drevesu privežite njegovo steblo s kokosovo vrvjo na lesen drog. Pazite, da ni vozel premočan, da drevesa ne poškodujete. Drog najbolje obrnite proti zahodu – od tam pride največ vetra. Drog v zemljo pribijte z macolo ali podobnim vsaj 30 cm globoko ter 10 do 15 cm stran od debla. Drog naj bo 10 cm pod začetkom krošnje. Oporo odstranite dve do tri leta po posaditvi. Drevo takrat že stoji samostojno in korenine so dobro utrjene.


6 Nega in obrezovanje drevesa
Na kratko
- Redno obrezovanje drevesa
- Obrezovanje ob pravem času
Gre pa tako
Z obrezovanjem vplivate na rast vašega drevesa. Če ga obrežete poleti, bo raslo počasneje. Z zimskim obrezovanjem njegovo rast pospešite. Pri mrazu obrezujte le sadnjo drevje s pečkatim sadjem.
Odmrle ali gnile veje odstranite z vrtnimi ali drevesnimi škarjami. Brez pomisleka lahko odstranite tudi veje, ki rastejo proti deblu ali veje, ki so druga drugi v napoto. Če se začnejo cepiti, odrežite šibkejši del.


Za projekt potrebujete

