Indirektna osvetlitev
Zadnja posodobitev: 08.10.2024 | Čas branja: 8 minut | Piše: Uredništvo OBI


Zadnja posodobitev: 21.03.2022 | Čas branja: 5 minut | Piše: Uredništvo OBI
Sledeča navodila opisujejo korak za korakom, kako sestaviti leseno teraso na peščeni podlagi – vključno s podkonstrukcijo in polaganjem desk pa vse do namestitve zaključnih profilov.
Indirektna osvetlitev je posebna vrsta osvetlitve, ki jo lahko uporabite v bivalnih prostorih. Ustvarja mirno in sproščeno vzdušje. Pokazali vam bomo, kako lahko ta učinek ciljno usmerjeno uporabljate v različnih bivalnih prostorih.
Vedno je najprej potrebna podlaga, na katero se namesti podkonstrukcija, da lahko nanjo položimo lesene terasne deske.
Namig: Posamezni koraki lahko v podrobnostih odstopajo od teh navodil. Zato priporočamo, da za vaš osebni projekt upoštevate specifična navodila za polaganje.
Indirektna osvetlitev za strop
Indirektna osvetlitev se nanaša na določen način porazdelitve svetlobe v prostorih. Vir svetlobe je ciljno usmerjen proti steni ali stropu prostora. Svetloba se odbija od tega območja in osvetljuje prostor. Svetloba se na ta način širi bolj površinsko in se enakomerno porazdeli po prostoru. Poleg tega preprečite tudi bleščanje zaradi svetlobnega vira. Indirektno osvetlitev je najlažje ustvariti na stropu z velikimi talnimi svetilkami, navzgor usmerjenimi talnimi svetilkami ali proti stropu usmerjenimi stenskimi svetilkami. Za Indirektno osvetlitev stropa so zelo primerne tudi LED lučke.
Tako indirektno osvetlite strop z LED trakovi
Za indirektno osvetlitev stropa so LED trakovi zelo primerni. Lahko se uporabljajo prilagodljivo in vsestransko. Večbarvni LED trakovi vam omogočajo, da spremenite barvo svetlobe. Večino LED trakov je mogoče tudi zatemniti. Za indirektno osvetlitev namestite LED trakove skoraj pod strop. Same trakove lahko na primer prekrijete s primernimi štukaturnimi letvami. Druga možnost za indirektno LED stropno osvetlitev je spuščeni strop, v katerega namestite LED trakove ali svetlobne letve. Pri tem pod strop prostora namestite drugo raven iz mavčnih plošč. Ob robovih ohranite nekoliko razdalje od stene, da nastane senčna fuga. Med strop in mavčno ploščo namestite LED trakove. Svetloba se nato porazdeli iz robne fuge na stropu in osvetli prostor. LED trakovi pri tem niso vidni.


Poiščite primerne LED svetilke za indirektno stensko osvetlitev v spletni trgovini OBI.
Indirektna osvetlitev za steno
Podobno kot na stropu lahko indirektno osvetlitev ustvarite tudi na steni. Kot svetlobni viri pridejo v poštev stenske svetilke, ALU profili ali LED trakovi, ki oddajajo svetlobo navzgor in včasih tudi navzdol. Stenske svetilke za indirektno stensko osvetlitev izberite in postavite tako, da bodo osvetljevale čim večje predele stene. V primerjavi s indirektno stropno osvetlitvijo so stenske svetilke nameščene nekoliko nižje. Zelo primerni so modeli, ki oddajajo svetlobo navzgor in navzdol. Podobno kot pri spuščenih stropih za indirektno stropno razsvetljavo lahko na steni izdelate vgradne stene za indirektno stensko osvetlitev.
Z ALU LED profili indirektno osvetlite steno


Tudi pri indirektni stenski osvetlitvi je mogoče ALU LED profile zelo vsestransko uporabljati. V ta namen LED trakove namestite na primer na stranice omaric, da steno osvetljujejo neposredno. V kuhinji lahko ustrezne LED trakove namestite pod viseče omarice neposredno na prehodu na steno. Tako boste enakomerno osvetlili steno pod omaricami. V dnevni sobi ALU LED profil, nameščen na steni za televizorjem, ustvarja prijetno indirektno osvetlitev stene, pred katero je vaš televizor. Tako zagotovite diskretno osvetlitev brez bleščečih virov svetlobe ali motečih odsevov na zaslonu.
Indirektna osvetlitev v dnevni sobi


Indirektna osvetlitev zagotavlja atmosfersko, intimno/razpoloženjsko svetlobo. Zaradi tega je ta oblika osvetlitve idealna za dnevno sobo. Na voljo je veliko različnih možnosti. S stenskimi svetilkami, talnimi svetilkami, navzgor usmerjenimi talnimi svetilkami in LED trakovi ustvarite indirektno stensko ali stropno osvetlitev, kot je že opisano zgoraj. Pri tem lahko posebej pri indirektni osvetlitvi dnevne sobe osvetlite posamezna območja ali stene, na primer prostor za televizorjem. Če uporabite LED trakove, je na voljo še ena zanimiva možnost za indirektno osvetlitev sten, zlasti v dnevni sobi: LED trakove lahko namestite na ali za ustrezne robne ali zaključne letve in tako osvetlite steno od spodaj. Zaradi majhnega nastajanja toplote lahko LED trakove namestite tudi na lesene elemente v dnevni sobi.


Indirektna osvetlitev v kopalnici


Kopalnica je še eno področje, kjer se lahko indirektna osvetlitev zelo dobro uporablja. Indirektna svetloba ima bolj atmosferski in prijetnejši učinek kot neposredna svetloba iz reflektorjev ali vgradnih svetilk. V zgodnjih jutranjih urah po vstajanju je to zelo koristno. Tako kot v dnevni sobi lahko tudi v kopalnici z ustreznimi svetlobnimi, zaključnimi ali štukaturnimi letvami poskrbite za enakomerno osnovno osvetlitev svoje kopalnice. Poleg tega lahko za posredno osvetlitev zelo dobro uporabite posamezne elemente, kot so ogledala, regali ali omare. Tukaj lahko ciljno usmerjeno ustvarite barvne poudarke, na primer z RGBW LED trakovi.
Uporaba LED svetil za različne prostore za osvetlitev


Led svetila se lahko uporabljajo zelo raznoliko za osvetlitev različnih prostorov ali celo posameznih območij. Kot svetlobna letev, štukaturna letev, stropna svetilka, vgradni reflektor ali viseča svetilka – LED svetila so na voljo v najrazličnejših izvedbah za skoraj vse vrste svetilk. V primerjavi z drugimi sijalkami imajo LED svetila različne posebne lastnosti. Veliko LED svetil je mogoče zatemniti. Na ta način lahko uravnavate intenzivnost svetlobe. Pri številnih izvedbah je mogoče krmiliti tudi barvo svetlobe. To velja zlasti za LED trakove. Tako imenovane RGBW LED svetila lahko spreminjajo barvo med modrimi, rdečimi, zelenimi in belimi odtenki. Tako lahko z LED svetili uresničite najrazličnejše svetlobne koncepte in ambientno osvetlitev, pogosto celo povsem priročno z daljinskim upravljalnikom ali aplikacijo v pametnem telefonu. LED svetila so primerna zlasti za osnovno osvetlitev ali ciljno usmerjeno osvetlitev določenih območij in indirektno osvetlitev v naslednjih prostorih:
- Dnevna soba
- Kopalnica
- Kuhinja
- Spalnica
- Vrt
- Terasa
- Stopniščna območja
Trenutno je na voljo velika izbira dodatkov za uporabo LED svetil za indirektno osvetlitev. Mednje spadajo posebni sistemi vodil, ALU profili, robne in zaključne letve. Številni od teh letev in kanalov so izdelani iz plastičnega ali kovinskega profila, v katerega lahko vstavite trak LED in ga prekrijete z matirano plastično tirnico. Ta plastična tirnica zagotavlja močno razpršeno svetlobo. Ustrezne profile za osvetlitev stopnic omogočajo osvetlitev robov posameznih stopnic. To je videti dobro in hkrati povečuje varnost, saj so stopnice dobro vidne zaradi osvetlitve stopnic.
Kakšne so prednosti indirektne svetlobe?


Indirektna svetloba vključuje različne prednosti. Zagotavlja prijetno, atmosfersko osvetlitev. Ta učinek lahko stopnjujete z izbiro različnih svetlobnih temperatur. V bivalnih prostorih topla bela svetloba poskrbi za posebej prijetno in udobno vzdušje. V delovnih prostorih, kot je kuhinja, lahko hladno bela barva poskrbi za dobro delovno osvetlitev. Indirektna svetloba pa ima dodatne odločilne prednosti. Pri indirektni svetlobi na primer ne boste imeli nobenih močnih senc, nezaželenih odsevov na gladkih površinah ali zaslonih ali bleščečih svetlobnih virov. Zaradi teh lastnosti je indirektna svetloba še posebej priljubljena v dnevnih sobah, spalnicah ali kopalnicah.
Pogosta vprašanja - vprašanja in odgovori o indirektni osvetlitvi
Kako ustvariti indirektno osvetlitev?
indirektno osvetlitev ustvarite tako, da vir svetlobe usmerite v steno ali strop prostora. Svetloba se od tam plosko odbija v prostor. Ali preprosto rečeno: Svetilke za indirektno osvetlitev ne usmerjajte neposredno v določen predmet ali območje, temveč strop, steno ali celo tla. Svetloba se tako enakomerno porazdeli po celotnem prostoru. Preprečili boste močne sence, odseve ali celo bleščeče vire svetlobe. Pri številnih različicah indirektne osvetlitve vir svetlobe ni viden.
Kaj je treba upoštevati pri indirektni osvetlitvi?
Pri indirektni osvetlitvi usmerite vir svetlobe na površino. To je lahko na primer stena ali strop. Svetlejša kot je ta površina, tem bolje odbija svetlobo in bolje se svetloba porazdeli po prostoru. Za dobro indirektno porazdelitev svetlobe v prostoru je treba zato izbrati čim svetlejše stropne in stenske barve. Seveda lahko za indirektno osvetlitev uporabite tudi temnejše površine. Vendar porazdelitev svetlobe v tem primeru ni tako močna kot pri svetlih površinah.
Kateri LED trakovi so primerni za indirektno osvetlitev?
LED diode so načeloma zelo primerne za indirektno osvetlitev. So zelo majhne in imajo le nizko toplotno sevanje. Tako jih je mogoče dobro vgraditi tudi v majhne vmesne prostore in niše. Za dobro indirektno osvetlitev prostora ne pozabite doseči svetilnosti od približno 300 do 400 lumnov na kvadratni meter. Zato morajo imeti vaši LED elementi zadostno svetilnost. Pri izbiri LED trakov ali svetlobnih ALU profilov bodite pozorni tudi na želeno temperaturo svetlobe. Izbirate lahko med toplo belimi, hladno belimi ali celo barvnimi LED diodami. Zelo priljubljene so tudi LED diode, ki spreminjajo barvo, tako imenovane RGBW LED diode. RGBW pomeni rdečo, zeleno, modro in belo barvo. Pri teh LED diodah lahko barvo svetlobe spontano spreminjate glede na razpoloženje in okus, običajno z daljinskim upravljalnikom.
Katere sijalke so primerne za indirektno osvetlitev?
Za indirektno osvetlitev lahko pravzaprav uporabite katero koli sijalko. Pri tem morate biti pozorni zlasti na tri točke: intenzivnost svetlobe, sevanje toplote in temperaturo svetlobe. Intenzivnost svetlobe določa količino oddane svetlobe. Intenzivnost svetlobe od 300 do 400 lumnov na kvadratni meter velja kot dobra referenčna vrednost. Pri temperaturi svetlobe velja naslednje: Višja ko je temperatura svetlobe, tem višji je delež modre svetlobe. Z naraščajočim deležem modre svetlobe pa se svetloba dojema tudi kot hladnejša. Topla bela svetloba s temperaturo svetlobe od 2.700 Kelvinov do 3.000 Kelvinov zagotavlja prijetno vzdušje v dnevni sobi, kopalnici in spalnici. Pri sodobnih sijalkah kot so LED svetila vam ni treba več razmišljati o toplotnem sevanju. Drugače pa je npr. pri halogenskih reflektorjih. Halogenske svetilke imajo močno toplotno sevanje. Takšne luči postavite na zadostno razdaljo od osvetljene površine.
Kateri viri svetlobe so indirektni?
Kot indirektni viri svetlobe so obravnavani svetlobni viri, ki niso usmerjeni neposredno na določena območja ali predmete. Namesto tega so usmerjeni tako, da oddajajo svetlobo na površino, ki odseva/odbija svetlobo, na primer na steno ali strop. Svetloba se razpršeno in enakomerno porazdeli po prostoru. Hkrati se boste izognili odsevom, močnim sencam in bleščanju. Kot indirektni viri svetlobe pridejo v poštev stenske svetilke, stropni reflektorji ali tudi LED trakovi. LED trakove se lahko zelo dobro vgradi v profilne ali štukaturne letve. Tudi robne in zaključne letve je mogoče opremiti z LED trakovi, kar omogoča indirektno osvetlitev sten.
V spletni trgovini OBI poiščite veliko izbiro izdelkov
Svetlobne razmere | Idealne rastline | Primeri rastlin | |
Severni balkon |
malo svetlobe, veliko sence | Rastline za senčna mesta | Begonije, zasedene Lizzies, lovorjeve češnje, iglavci, fuksije, zvončki, praproti, grmi murve, pušpani, balonske rože |
Severni balkon |
malo svetlobe, veliko sence | Rastline za senčna mesta | Begonije, zasedene Lizzies, lovorjeve češnje, iglavci, fuksije, zvončki, praproti, grmi murve, pušpani, balonske rože |
Severni balkon |
malo svetlobe, veliko sence | Rastline za senčna mesta | Begonije, zasedene Lizzies, lovorjeve češnje, iglavci, fuksije, zvončki, praproti, grmi murve, pušpani, balonske rože |
Svetlobne razmere | Idealne rastline | Primeri rastlin | |
Severni balkon |
![]() |
![]() |
![]() |
Severni balkon |
![]() |
![]() |
![]() |
Severni balkon |
![]() |
![]() |
![]() |
Kako lahko sestavimo leseno teraso?
Čim imate točen načrt velikosti, lege in oblike terase, lahko začnete. Še prej pa v celoti preberite navodila za polaganje lesene terase in se ustrezno pripravite na projekt.
Sledeča navodila opisujejo eno najpogostejših načinov postavitve lesene terase na peščeni podlagi in pohodnih ploščah. Tak način gradnje je primeren za lesene terase na ravnih, poraščenih površinah, kot recimo na trati.


Korak za korakom
11 korakov za gradnjo lesene terase
1 Določanje površine
Na kratko
- Točno določanje površine
- Upoštevanje 2-% naklona
Gre pa tako
Površino terase točno zamejite. Pomagajte si z vrvico, ki jo zavežete v tla pribite lesene količke. Vrvica predstavlja gornji rob plasti lesa in služi kot orientacija.
Namig: Pri delu in poznejšem polaganju terasnih plošč vedno upoštevajte 2-% naklon. Naklon lesene površine se računa glede na stavbo ali objekt, ob katerem bo terasa. 2-% odstoten naklon pomeni, da se površina na 1 m zniža za približno 2 cm.


2 Izkopavanje podlage
Na kratko
- Odstranjevanje ruše
- Izkopavanje
- Zagotavljanje 2-% naklona
Gre pa tako
Na območju načrtovane terase odstranite morebitno rušo. Nato izkopljite potrebno količino zemlje glede na razmere. Merite od vrvice navzdol.
Tudi tukaj vzdržujte 2-% naklon za odtekanje vode s terase.
Za poznejšo namestitev okvirja izkopljite na vseh straneh 50 cm več zemlje. Točna globina je odvisna od izbranih desk in višine nadaljnjih podkonstrukcijskih plasti.


3 Nanašanje in utrjevanje podlage
Na kratko
- Grabljenje površine
- Utrjevanje podlage
Gre pa tako
Če je potrebno, zgladite območje najprej z grabljami in odstranite vse kamenje ter koščke lesa in rastlin. Na koncu naj bo podlaga enakomerna in fino drobnata.
Utrdite podlago tako, da čez njo vsaj dvakrat peljete s stresalno ploščo. Vzdržujte še naprej vsaj 2-% naklon.


Za projekt potrebujete
- Lesene terasne deske
- Podkonstrukcijske trame in namestitvene zaponke
- Vrvico
- Ravnalnik
- Zložljiv meter
- Rezačo
- Grablje
- Lopato
- Rokavice
- Kotnike
- Rezalnik
- Kovinsko žago
- Gumijasto kladivo
- Voziček
- Macolo
- Količke
- Dve tanki kovinski cevi
- Veliko metlo
- Širok čopič
- Čisto krpo
- Samokolnico
- Obešalnike
- Teleskopsko/zajeralno žago
- Akumulatorski vijačnik
- Udarni vrtalni stroj s svedrom za beton
- Vijake
Za projekt potrebujete

