Opremljanje delavnice - navdih in nasveti
Zadnja posodobitev: 08.10.2024 | Čas branja: 7 minut | Piše: Uredništvo OBI


Zadnja posodobitev: 21.03.2022 | Čas branja: 5 minut | Piše: Uredništvo OBI
Sledeča navodila opisujejo korak za korakom, kako sestaviti leseno teraso na peščeni podlagi – vključno s podkonstrukcijo in polaganjem desk pa vse do namestitve zaključnih profilov.
(Hobi) Domača delavnica je idealna za samostojno izvajanje manjših popravil in tudi večjih projektov. Pokazali vam bomo, kako lahko opremite in organizirate svojo delavnico.
Vedno je najprej potrebna podlaga, na katero se namesti podkonstrukcija, da lahko nanjo položimo lesene terasne deske.
Namig: Posamezni koraki lahko v podrobnostih odstopajo od teh navodil. Zato priporočamo, da za vaš osebni projekt upoštevate specifična navodila za polaganje.
Iskanje ustrezne lokacije
Za delavnico potrebujete najprej čvrsto, nosilno podlago. Premazan estrih in zatesnjen beton sta robustna in primerna kot talna obloga za hobi delavnico. Druga možnost je trpežna talna PVC obloga. Ploščice niso ravno primerne, saj se zlahka zlomijo pri točkovni obremenitvi, na primer pri padcu kladiva.
Pogosto se del garaže preuredi v prostor za domača opravila. Na ta način je delavnica v pritličju, zaradi velikih garažnih vrat pa je mogoče težke materiale in okorne stroje v delavnico razmeroma enostavno prenašati. Zlasti če želite urediti avtomobilsko ali kolesarsko delavnico, je garaža prava izbira.
Za delo z lesom je garaža kot prostor za delavnico manj primerna, če želite v njej še naprej parkirati avto. Zaradi povečane količine prahu in ker pri mizarjenju potrebujete več prostora za manevriranje, je boljša izbira zasebni prostor z najmanj 15 m² osnovne površine. V idealnem primeru si lahko mizarsko delavnico uredite v ločenem prizidku. Če se garaža, vrtna hiška ali klet ne uporablja drugače, se bo tudi tam našlo primerno mesto za domače delo. Pomembna sta dobro prezračevanje in zadostna svetloba.
Za ročna dela in modeliranje zadostuje sorazmerno majhen prostor. Lahko je na primer v kleti ali na podstrešju. Če ne premikate težkih bremen, hobi prostora ni treba imeti v pritličju. Tudi poševni stropi praviloma niso moteči. Pri delu z barvami in laki pazite na dobro prezračevanje.
Načrtovanje delavnice
Načrtovanje funkcionalne delavnice je podobno načrtovanju kuhinje. Premišljena razporeditev delovnih površin in strojev zagotavlja kratke poti. Kombinacija predalov, perforiranih sten in regalov zagotavlja prostor za shranjevanje pod in nad delovno mizo za materiale in orodja. Preden se lotite dela, razmislite o tem, katera dela boste v delavnici opravljali in katere stroje boste za to potrebovali.
Izdelajte tloris delavnice in iz papirja izrežite modele želene opreme za delavnico v ohranjenem merilu. V ta namen se uporablja milimetrski papir. Tako lahko pohištvo vedno znova premikate po tlorisu, dokler ne najdete optimalnega položaja in razporeditve.
Nasvet: Pri načrtovanju imejte v mislih tudi potrebne priključke za električna orodja.
Višina delovne površine je po eni strani odvisna od vaše telesne višine, po drugi strani pa od izvajane dejavnosti. Večina delovnih miz ima standardno delovno višino približno 85 cm. Tako je delovna površina primerna za dela, pri katerih so zahtevane spretnosti in moč, za osebe s telesno višino do 1,80 m. Če ste višji, lahko poiščete višjo delovno mizo ali pa si opremo za delavnico izdelate sami s stabilno okvirno konstrukcijo.
Nasvet: Vaša delovna miza mora imeti visoko nosilnost. Pri delu morate imeti možnost, da udobno stojite pokonci, ne da bi se morali sklanjati. Z ergonomsko zasnovano opremo za delavnico lahko preprečite bolečine v vratu in hrbtu.
Če je dovolj prostora, lahko uporabite tudi pisalno mizo za natančna dela, kot so risanje, skiciranje in spajkanje.
Osnovna oprema za delavnico:
- Delovna miza
- Omara za orodje
- Perforirana stena in zaboji za shranjevanje
- Regal
Nasveti za majhno delavnico


Če imate za svoj hobi na voljo le majhen prostor, lahko z delovnimi površinami z enako višino ustvarite neprekinjeno črto. Zaradi tega se niti večji obdelovanci med obdelavo ne zatikajo. Uporabite lahko tudi delavniški voziček za orodje. Če je kdaj v napoto, ga preprosto premaknite vstran.
Pri zadostni višini prostora z vodno tehtnico poravnajte zaboje za shranjevanje, stenske regale in perforirane stene ter tako na prostorsko varčen način ustvarite nov prostor za shranjevanje. Majhne dele, kot so vijaki in ročno orodje, od izvijača do kladiva, shranjujte torej navpično na steni in ne vodoravno v predalih.
Kot kompaktna rešitev je primeren tudi delavniški komplet za opremljanje. Sem spada praviloma delovna miza s spodnjo omarico, perforirana stena in ustrezna viseča omarica.
Dobra alternativa delovni mizi je zložljiva delovna miza, ki jo lahko postavite vstran in tako prihranite prostor, ko je ne potrebujete.








Katere priključke potrebujem?
S priključki za vtičnice in luči je delavnica načeloma že dobro opremljena. V idealnem primeru ima prostor tudi okno za prezračevanje in morda celo ogrevanje, tako da je domače delo zabavno tudi pozimi.
Nasvet: Infrardeči grelnik je sorazmerno hitro nameščen na steno in hitro ogreje zlasti majhne prostore.
Načrtujte dovolj vtičnic na delovni višini, da boste lahko električna orodja pozneje priključili brez kabelskih podaljškov. Morda boste za določene stroje potrebovali tudi priključek za jaki tok.
S stropno svetilko in dodatnimi svetlobnimi letvami pod visečimi omaricami boste delovno površino osvetlili brez bleščanja.
Priključek za hladno vodo za globok umivalnik v hobi delavnici sicer ne spada med osnovno opremo, vendar je priporočljiv za umivanje rok po opravljenem delu ali če želite na primer popraviti zračnico za kolo. Poleg tega lahko tako neposredno v delavnici očistite čopiče in uporabljate vodo za druga dela. S pretočnim grelnikom lahko po potrebi pridobite tudi toplo vodo.
Poiščite primerno opremo za delavnico v spletni trgovini OBI.
Red v delavnici
Sistemi za shranjevanje vijakov, moznikov in drugih majhnih delov vam pomagajo ohranjati red v delavnici. Označite zaboje za shranjevanje, predale in vrata omar, da lahko ustvarite stalno mesto za orodje in zaloge materiala.
Pogosto uporabljena orodja je najbolje shraniti v omare ali na regale blizu delovne mize. Izvijači in kladiva so dobro shranjena na perforirani steni.
Nasvet: Navadite se na to, da naprave in materiale po uporabi takoj znova pospravite, da bo delovna površina vedno pospravljena.
Orodja za osnovno opremo


Ne glede na to, ali je treba obesiti sliko, izvesti prezračevanje pri ogrevanju ali sestaviti omaro – določena osnovna orodja sodijo v vsako gospodinjstvo:
- Ročne žage in pile
- Vodna tehtnica
- Kladivo
- Imbusni ključi in vijačni ključi
- Merilni trak ali zložljivi meter
- Različni izvijači
- Klešče
- Akumulatorski vijačniki z različnimi nastavki
- Električni udarni vrtalni stroj z različnimi svedri
- Električna vbodna žaga
Če navdušenje za domače delo presega vsakodnevna opravila, lahko za svoj kovček z orodjem kupite še dodatna orodja. Za številna dela/opravila so na voljo profesionalni kompleti orodij, ki že vsebujejo vsa potrebna orodja za določen hobi.
Delavnica za obdelavo lesa


Ne glede na to, ali gre za pohištvo ali umetniške skulpture – za obdelavo lesa potrebujete več kot le električno vbodno žago. Kombinirane naprave, ki združujejo potezno, čelilno in zajeralno žago, vam omogočajo, da se tega hobija lotite po razmeroma nizki ceni.
Pogosto se sčasoma poveča število žag in rezkal, ki jih uporabljajo strokovnjaki. Prednost: Profesionalne naprave vključujejo funkcijo odsesavanja.
Poleg obliča/skobeljnika in dleta so na mizarski delovni mizi nepogrešljivi tudi primež in vijačne spone.
Opremljanje avtomobilske ali kolesarske delavnice
Kdor v delavnici vijači kolo ali avto, potrebuje ključe in izvijače vseh možnih velikosti in profilov. Mednje sodijo tudi finomehanična orodja. Ergonomsko delo omogočajo držala za kolesa, dvigala za avtomobile in voziček za mehanike.
Po oljenju sestavnih delov milo za roke večinoma ne odstrani vseh ostankov, zato uporabite pasto za umivanje rok. Najbolje je, da preventivno nosite tudi delovne rokavice.
Številne tekočine, s katerimi imate opravka pri vijačenju, spadajo med nevarne snovi, na primer bencin. Uporabljajte izključno zanje predvidene posode.


Hobi prostor za modelarstvo


Delavnico za elektroniko za modelarstvo in druga dela je mogoče urediti celo v majhnih prostorih. Da se ne bo nič odkotalilo z delovne površine, je najbolje, da namestite podlogo za delovne mize. S povečevalnim steklom in zadostno svetlobo imate pregled nad vsemi podrobnostmi.
Medtem ko pištola za vroče lepljenje, fen za vroč zrak in spajkalnik po opravljenem delu izginejo v predale ali omare, lahko vijake, rezervne dele in druge majhne dele odlično organizirate s sortirnimi škatlami.
Opomba: Pri spajkanju, lepljenju in lakiranju vedno zagotovite dobro prezračevanje.
Varnost
Pri domačem delu nosite primerna zaščitna oblačila. Mednje spadajo zaprti delovni čevlji z nedrsečim, trdnim podplatom in v idealnem primeru jekleno kapico za zaščito prstov. Pri delu z lesom in kovino nosite zaščitna očala za zaščito pred ostružki in iskrami. Brez ustreznega prezračevanja ali ustrezne funkcije odsesavanja na žagah potrebujete zaščitno masko za dihala. Z delovnimi rokavicami preprečite poškodbe, kot so ureznine. Hrupne stroje uporabljajte samo z zaščito za sluh.
Koničasto ali ostro orodje hranite v zaprtih omarah. Laki, lazure in druge strupene snovi morajo biti prav tako varno shranjeni izven dosega otrok in hišnih ljubljenčkov.
V delavnici imejte zaradi varnosti pri roki vedno komplet za prvo pomoč in gasilni aparat.
V spletni trgovini OBI poiščite veliko izbiro izdelkov
Svetlobne razmere | Idealne rastline | Primeri rastlin | |
Severni balkon |
malo svetlobe, veliko sence | Rastline za senčna mesta | Begonije, zasedene Lizzies, lovorjeve češnje, iglavci, fuksije, zvončki, praproti, grmi murve, pušpani, balonske rože |
Severni balkon |
malo svetlobe, veliko sence | Rastline za senčna mesta | Begonije, zasedene Lizzies, lovorjeve češnje, iglavci, fuksije, zvončki, praproti, grmi murve, pušpani, balonske rože |
Severni balkon |
malo svetlobe, veliko sence | Rastline za senčna mesta | Begonije, zasedene Lizzies, lovorjeve češnje, iglavci, fuksije, zvončki, praproti, grmi murve, pušpani, balonske rože |
Svetlobne razmere | Idealne rastline | Primeri rastlin | |
Severni balkon |
![]() |
![]() |
![]() |
Severni balkon |
![]() |
![]() |
![]() |
Severni balkon |
![]() |
![]() |
![]() |
Kako lahko sestavimo leseno teraso?
Čim imate točen načrt velikosti, lege in oblike terase, lahko začnete. Še prej pa v celoti preberite navodila za polaganje lesene terase in se ustrezno pripravite na projekt.
Sledeča navodila opisujejo eno najpogostejših načinov postavitve lesene terase na peščeni podlagi in pohodnih ploščah. Tak način gradnje je primeren za lesene terase na ravnih, poraščenih površinah, kot recimo na trati.


3 Nanašanje in utrjevanje podlage
Na kratko
- Grabljenje površine
- Utrjevanje podlage
Gre pa tako
Če je potrebno, zgladite območje najprej z grabljami in odstranite vse kamenje ter koščke lesa in rastlin. Na koncu naj bo podlaga enakomerna in fino drobnata.
Utrdite podlago tako, da čez njo vsaj dvakrat peljete s stresalno ploščo. Vzdržujte še naprej vsaj 2-% naklon.


Korak za korakom
11 korakov za gradnjo lesene terase
1 Določanje površine
Na kratko
- Točno določanje površine
- Upoštevanje 2-% naklona
Gre pa tako
Površino terase točno zamejite. Pomagajte si z vrvico, ki jo zavežete v tla pribite lesene količke. Vrvica predstavlja gornji rob plasti lesa in služi kot orientacija.
Namig: Pri delu in poznejšem polaganju terasnih plošč vedno upoštevajte 2-% naklon. Naklon lesene površine se računa glede na stavbo ali objekt, ob katerem bo terasa. 2-% odstoten naklon pomeni, da se površina na 1 m zniža za približno 2 cm.


2 Izkopavanje podlage
Na kratko
- Odstranjevanje ruše
- Izkopavanje
- Zagotavljanje 2-% naklona
Gre pa tako
Na območju načrtovane terase odstranite morebitno rušo. Nato izkopljite potrebno količino zemlje glede na razmere. Merite od vrvice navzdol.
Tudi tukaj vzdržujte 2-% naklon za odtekanje vode s terase.
Za poznejšo namestitev okvirja izkopljite na vseh straneh 50 cm več zemlje. Točna globina je odvisna od izbranih desk in višine nadaljnjih podkonstrukcijskih plasti.


Za projekt potrebujete
- Lesene terasne deske
- Podkonstrukcijske trame in namestitvene zaponke
- Vrvico
- Ravnalnik
- Zložljiv meter
- Rezačo
- Grablje
- Lopato
- Rokavice
- Kotnike
- Rezalnik
- Kovinsko žago
- Gumijasto kladivo
- Voziček
- Macolo
- Količke
- Dve tanki kovinski cevi
- Veliko metlo
- Širok čopič
- Čisto krpo
- Samokolnico
- Obešalnike
- Teleskopsko/zajeralno žago
- Akumulatorski vijačnik
- Udarni vrtalni stroj s svedrom za beton
- Vijake
Za projekt potrebujete

