Načrtovanje terase - 9 namigov
Zadnja posodobitev: 15.03.2024 | Čas branja: 6 minut | Piše: Uredništvo OBI


Zadnja posodobitev: 21.03.2022 | Čas branja: 5 minut | Piše: Uredništvo OBI
Sledeča navodila opisujejo korak za korakom, kako sestaviti leseno teraso na peščeni podlagi – vključno s podkonstrukcijo in polaganjem desk pa vse do namestitve zaključnih profilov.
Naslednjih devet nasvetov vam bo pomagalo pri načrtovanju in oblikovanju terase.
Vedno je najprej potrebna podlaga, na katero se namesti podkonstrukcija, da lahko nanjo položimo lesene terasne deske.
Namig: Posamezni koraki lahko v podrobnostih odstopajo od teh navodil. Zato priporočamo, da za vaš osebni projekt upoštevate specifična navodila za polaganje.
Kako načrtovati novo teraso?
Ne glede na to, ali nameravate novo teraso zgraditi sami, ali če boste delo prepustili profesionalcem – priporočamo, da najpomembnejše točke terase določite vnaprej. V vaših načrtih upoštevajte tudi poznejšo rabo. Večeri na prostem ob žaru s prijatelji zahtevajo večjo površino na terasi kot pa ležalnik. Usmeritev na jug, vzhod ali zahod določa količino sončnih ur. Ob vročih poletnih dnevih poskrbite za senco z markizo ali sončnim jadrom, za vrtne rastline pa omogočite vodni priključek. Čim konkretnejši načrt imate pred izvedbo, toliko bolje lahko ocenite stroške lesa in ostalega gradbenega materiala ter potrebne delovne korake in s tem povezano delo. Ti nasveti vam služijo kot izhodišča za posamezno načrtovanje terase.
Pri usmerjanju upoštevajte položaj sonca
Načrtovanje terase začnite z usmeritvijo. Na jugozahodno teraso sije sonce od poznega dopoldneva vse do poznih večernih ur. Če je terasa na južni strani, je ves dan prepojena s soncem.
Če se želite nekoliko izogniti opoldanski vročini, usmerite teraso na severovzhod. Tako bo na vas ob zajtrku sijalo jutranje sonce, popoldne pa vas bo hladila senca. Severozahodna lega vam na terasi čez dan nudi hladen kotiček, zvečer pa zlato svetlobo.
Namig: Če pri usmeritvi niste vezani na gradbene razmere, lahko za preizkus preprosto postavite ležalnik ob različnih časih in preverite, ali izbrano mesto ustreza vašim željam.


Računanje primerne velikosti


Velikost terase je odvisna od njene uporabe. Za sedišče s šestimi stoli načrtujte nekje 25 m², za osem sedišč pa 30 m². Če načrtujete bolj sproščena druženja v ožjem krogu, je lahko površina bistveno manjša. Ležalnik potrebuje le 3 m², senčnik 2 m², miza s štirimi stoli pa 20 m². Pri načrtovanju je potrebno vključiti v izračun tudi posebne elemente, kot sta gugalnica ali ognjišče.
Namig: Površino najprej poskusno zakoličite, da ocenite velikost terase v primerjavi s celotnim vrtom in jo nato primerno oblikujete.
Določanje oblike terase
Za končno podobo nove terase je ključna oblika. Ravne linije podajo terasi sodobno in preprosto obliko ter hkrati poskrbijo za jasne meje med ostalimi deli vrta. Ukrivljene oblike ustvarijo bolj živahno in dinamično sedišče, a so zahtevnejše za gradnjo in niso primerne za vsako površino. Za harmonične prehode med hišo, teraso in vrtom že takoj načrtujte vhode in izhode ter grede in vrtne poti med seboj smiselno povežite, da lahko teraso lepo oblikujete.


Določanje sloga


Nova terasa naj kot otoček sprostitve od vsakdana poudari vaš slog in značaj hiše. Za harmonično celostno podobo je pri načrtovanju terase ključno, da se posamezni elementi hitro določijo in uskladijo. Veliko lesa in bujne rastline ustvarijo zelo naravno in hkrati domačo atmosfero.
Plošče ali ploščice velikega formata v preprosti sivi ali antracitni barvi delujejo bolj umirjeno in se dobro priležejo k pohištvu z jasnimi linijami in preprosto elegantnostjo. Rustikalna tla iz naravnega kamna z lonci iz terakote in razigrana vrtna klop ustvarita romantičen ambient z mediteranskim vzdušjem. Zato je smiselno že med načrtovanjem določiti temo in ustrezen barvni in materialni koncept ter se ga med izvajanjem držati.
Terasne talne obloge
Material za terasne obloge je centralni element, ki poudari posamezen slog in vpliva na ambient vrta. Ker je naknadna menjava plošč ali desk zelo zahtevna in povzroča veliko stroškov, jih skrbno uskladite z značajem hiše, vašimi oblikovalskimi željami in prihodnjo rabo. Na voljo je velika izbira od naravnega kamna, desk iz lesa in WPC-ja pa vse do proda in ploščic na klik. Terasne obloge iz kamnitih plošč ali tlakovcev so zelo robustne in imajo preprosto nego, a ne delujejo tako toplo in domače kot les. Ploščice na klik omogočajo številne možnosti oblikovanja, so zelo fleksibilne, a niso tako obstojne. Prod odpira možnosti tudi za neobičajne oblike terase, vendar na ponuja ravnih površin za mize in stole, prav tako pa je v primerjavi z lesom neprijeten za boso hojo. Med lesom, naravnim kamnom in prodom so prav tako znatne razlike glede nege in cene.


Okolica in sosedstvo


Pri odločitvi o popolni legi za novo teraso upoštevajte tudi bližino do sosedov. Če cenite nemoteno sprostitev, vključite v načrte zaščito pred pogledi ali živo mejo.
Neposredna okolica sedišč naj bo tudi del načrtov. Prisotnost velikih dreves okoli sedišča ima denimo določene prednosti in slabosti. Njihove krošnje ob vročih poletnih dnevih poskrbijo za prijeten hlad, čim pa njihovo listje jeseni odpade, je potrebno več čiščenja. Mejne grede so prijetne na pogled in lahko poudarijo slog terase. Sivka, žajbelj ali oleander poudarijo mediteransko vzdušje, različne vrste trave dodajo terasi pridih skandinavske skromnosti, h kotičku z žarom pa se prilega visoka greda z različnimi zelišči.
Zaščita pred soncem
Senčila so poleti pomemben del predvsem pri južnih terasah. Zato že pri načrtovanju premislite o možnem nadstrešku za poletje ali pa premislite o alternativah kot recimo markizi, sončnemu jadru ali senčniku.
Markize in ostale trdno pritrjene možnosti zaščite pred soncem v načrte vključite pravočasno, saj je njihova namestitev zahtevna in draga. Senčnik pa lahko postavite naknadno, a tudi zanj upoštevajte potreben prostor za stojalo.


Načrtovanje vodnih priključkov


Vodne priključke se splača položiti že pri gradnji terase. Tako lahko pozneje napolnite zalivalke, priključite cev ali namakalni sistem, da rastline poleti oskrbite z vodo. Podzemne napeljave nato prenašajo vodo na potrebna mesta na vrt ali pa kapljični sistem neposredno zalije lonce, grede, žive meje in grmičevje. S podzemnimi potopnimi zalivalnimi sistemi prejme zelenica tudi poleti dovolj vode. Taki sistemi poskrbijo tudi med dopustom, da se rastline ne posušijo.
Zagotavljanje oskrbe z električno energijo
Svetloba igra pomembno vlogo pri ustvarjanju prijetne atmosfere na terasi. Električna napeljava za poznejše stenske ali stoječe svetilke, talne žaromete ali LED letve so torej nepogrešljiv del načrtovanja. Tudi če sprva ne načrtujete električne razsvetljave, se jo vendarle splača imeti v mislih. Polaganje dveh praznih cevi pod teraso na zunanja robova znatno olajša naknadno vgradnjo. Lampijončki in svetlobne verige s solarnimi moduli, pritrjene na grmovje ali zaščito pred pogledi, ter bakle ali sveče pa lahko tudi pozneje namestite brez težav.

