Pravilna zunanja razsvetljava okoli hiše
Zadnja posodobitev: 19. 03. 2025 | Čas branja: 5 minut | Piše: Uredništvo OBI


Zadnja posodobitev: 21.03.2022 | Čas branja: 5 minut | Piše: Uredništvo OBI
Sledeča navodila opisujejo korak za korakom, kako sestaviti leseno teraso na peščeni podlagi – vključno s podkonstrukcijo in polaganjem desk pa vse do namestitve zaključnih profilov.
V tem priročniku je prikazano, kako pravilno osvetliti zunanje površine okoli hiše. Ugotovite, katere zunanje luči lahko uporabite za privlačno razsvetljavo svojega vrta, terase in vhoda ter si s pravo svetlobo omogočite uporabo svojega vrta tudi zvečer.
Vedno je najprej potrebna podlaga, na katero se namesti podkonstrukcija, da lahko nanjo položimo lesene terasne deske.
Namig: Posamezni koraki lahko v podrobnostih odstopajo od teh navodil. Zato priporočamo, da za vaš osebni projekt upoštevate specifična navodila za polaganje.
Katera zunanja razsvetljava je primerna za vas?
Katera razsvetljava je primerna za vaše zunanje prostore, je v veliki meri odvisno od vaših potreb in želja: Za vhodni prostor so na voljo na primer svetilke s časovnikom ali brez njega ali s senzorji gibanja. Nekatere vrste zunanje razsvetljave so priključene na hišno električno omrežje, druge pa se napajajo iz sončne energije. Zunanja razsvetljava za vaš vrt je lahko nameščena v tla ali pritrjena na steno hiše. Za vsak dom je mogoče najti ustrezen sistem za privlačno in varno zunanjo razsvetljavo.
Na voljo so tudi številni različni videzi. Za zunanji prostor so posebej priljubljene svetilke iz aluminijaste zlitine. Te svetilke so bistveno lažje kot na primer litoželezne, poleg tega pa so odporne proti vremenskim vplivom in cenovno ugodne. Priljubljene so tudi zunanje svetilke iz nerjavnega jekla ali umetne mase, ki se ponašajo s sodobnim in brezčasnim videzom ter se dobro ujemajo z najrazličnejšimi slogi oblikovanja.
Nasvet: Na prostem vedno uporabljajte svetilke in luči, ki imajo razred zaščite najmanj IP44. Razred zaščite IP označuje primernost različnih električnih naprav, kot so svetilke, za različna okolja. Svetilke z razredom zaščite IP44 ali višjo vrednostjo IP so ustrezno zaščitene pred vdorom vode iz razpršilnih naprav ali pred dežjem in vdorom majhnih tujkov.
Veliko izbiro zunanjih svetilk najdete v spletni trgovini OBI.
Vrtna razsvetljava
Z zunanjimi reflektorji, ki so od spodaj usmerjeni proti drevesom ali posameznim rastlinam, lahko na vrtu z malo truda in nizkimi stroški ustvarite prijetne svetlobne poudarke. Če na vrtu nimate predmetov, ki bi jih lahko osvetlili, lahko namesto tega postavite tudi dekorativne svetlobne predmete. Pri vrtni razsvetljavi je vsekakor pomembno, da je zmerna in ne osvetljuje celotnega vrta – po eni strani zaradi obzirnosti do sosedov, po drugi strani pa ker izmenjavanje svetlih in temnih območij ustvarja bolj popolno vzdušje.
Svetloba je še posebej učinkovita v kombinaciji z vodo. Če imate na vrtu vrtni ribnik ali vodnjak, ga morate v temi osvetliti že zaradi varnosti. S podvodno osvetlitvijo ribnika lahko z dodatnimi odsevi poskrbite za lepo kuliso ribnika.


Razsvetljava pri vhodu


Pri vhodnih površinah, ki so zaščitene z nadstreškom, je smiselno v strop vgraditi vgradne svetilke. Za zunanje prostore z nepokritimi vhodi pa so dobra rešitev stenske luči. Posebno preprosto namestitev zunanje razsvetljave na hišo pa omogočajo tudi solarne svetilke.
Optimalna višina stenskih luči je približno na treh četrtinah višine vrat. Pri stenskih lučeh poskrbite tudi za to, da so zaščitene v smeri pogleda in ne zaslepijo. Pri razsvetljavi območja vhoda poskrbite tudi za to, da sta hišna številka in zvonec v temi zlahka prepoznavna, razen če imata lastno osvetlitev.
Razsvetljava poti
Da je mogoče tudi v temi prepoznavati ovire, je potrebna enakomerna osvetlitev poti in stopnic, brez močnih kontrastov med svetlobo in temo. Ta del zunanje razsvetljave lahko zagotovite z vrsto prostostoječih svetilk ali svetilk za poti. Manjša kot je višina svetlobne točke posameznih svetilk, manjša mora biti razdalja med zunanjimi svetilkami. To na primer pomeni, da se svetilke na drogu namesti na večji razdalji kot svetilke v višini kolen.
Priporočljiva je ločena razsvetljava stopnišč in stopnic. Stopnice morajo biti zlahka prepoznavne, zlasti od zgoraj. Zato morate luč postaviti vsaj na vrhu stopnic. Stopnice je mogoče jasno razločiti na podlagi kratkih in mehkih senc. Za stopnice, ki potekajo ob stenah, so dobra rešitev označevalne luči, ki se jih vgradi v steno nad posameznimi stopnicami.
Nasvet: Dobra izbira za varčevanje električne energije so tudi luči na stopniščih in poteh s senzorji gibanja.


Razsvetljava terase in balkona


Če imate nad balkonom ali teraso strešni previs, lahko vanj namestite vgradne svetilke. Na terasah lahko ustvarite vizualni okvir tako, da ob robovih namestite več talnih reflektorjev, primernih za uporabo na prostem.
Učinkovite svetlobne poudarke lahko ustvarite tudi z vbodnimi reflektorji, ki jih zapičite v cvetlične lonce ali balkonska korita. To pogosto zadostuje za osvetlitev majhnih balkonov. Prijetno vzdušje lahko ustvarite tudi z dekorativnimi elementi zunanje razsvetljave, kot so svetlobne verige ali svetlobni elementi.
Nasvet: Če na balkonu nimate vira električne energije, so priporočljive solarne svetilke.
Zunanja razsvetljava v spletni trgovini OBI
Upravljanje zunanje razsvetljave
S samodejnim upravljanjem zunanje razsvetljave lahko prihranite ogromno energije in zagotovite svetlobo v hiši in na vrtu točno tam, kjer je potrebna. S svetlobo lahko na primer učinkovito odvračate vlomilce.
Senzorji gibanja so priporočljivi za poti in površine, za katere ni treba, da so stalno osvetljena. Nenaden vklop luči tudi odvrača morebitne vlomilce.
Za razsvetljavo vhodnega prostora je uporaben senzor somraka, ki samodejno vklopi luči, ko se zmrači, in jih po zori spet izklopi. Za vrtno razsvetljavo pa ni nujno, da sveti vso noč. Številne naprave imajo vgrajen tako senzor somraka kot senzor gibanja. Po potrebi lahko zunanjo razsvetljavo upravljate tudi s časovnikom.
Na voljo so sistemi za pametni dom, ki so namenjeni ne le za notranjo temveč tudi za zunanjo uporabo ter omogočajo na primer upravljanje svetilk prek aplikacije.
LED-svetilke so priporočljive kot viri svetlobe zaradi nizke porabe energije in so idealne za barvne svetlobne poudarke. Za stalno vklopljene luči so dobra možnost tudi varčne sijalke. Manj primerne so za svetilke s senzorji gibanja, saj varčne sijalke potrebujejo nekaj časa, da dosežejo polno svetilnost.
Nasvet: Z ustrezno zunanjo razsvetljavo lahko ne le prihranite energijo in denar, temveč tudi zagotovite varnost in polepšate okolico svojega doma.

