Čiščenje kamina

Zadnja posodobitev: 19.10.2023 | Čas branja: 4 minute | Piše: Uredništvo OBI

Pri redni uporabi je treba kamin redno čistiti. Tako podaljšate njegovo življenjsko dobo in zmogljivost. Preberite, kako očistiti kamin in kako preprečiti nastajanje umazanije na steklu kamina.

Vedno je najprej potrebna podlaga, na katero se namesti podkonstrukcija, da lahko nanjo položimo lesene terasne deske. 

Namig: Posamezni koraki lahko v podrobnostih odstopajo od teh navodil. Zato priporočamo, da za vaš osebni projekt upoštevate specifična navodila za polaganje.

 

Kako očistiti kamin?

Umazanijo, denimo pepel, je treba v kaminu redno očistiti zunaj in znotraj – to podaljša življenjsko dobo kamina in poskrbi za boljše izgorevanje.

Preden očistite kamin, upoštevajte nekaj varnostnih napotkov. Kamin mora biti v celoti ugasnjen in ohlajen – zunaj in znotraj. Pri čiščenju uporabite samo primerno orodje. Priporočamo, da začnete znotraj in čistite navzven.

Za čiščenje notranjosti potrebujete sesalnik za pepel ali ročno metlo. S krtačo lahko čistite tudi cevi.

Zunanjost posesajte s sesalnikom s krtačnim nastavkom ali jo obrišite s krpo. Za materiale kot je kamen steatit so na voljo tudi posebna čistila.

Kako pogosto je treba čistiti kamin?

Načeloma je čas čiščenja odvisen od rabe kamina. Čim pogosteje je v uporabi, tem pogosteje ga je treba očistiti.

Elemente kot zgorevalno komoro in posodo za pepel je treba očistiti vsaj tedensko, saj se tam zbere posebej veliko pepela. Zunanjo oblogo očistite po potrebi, navadno se na njej nabere prah.

Vsaj enkrat letno očistite cev, tako zagotovite dovoljšen pretok zraka in čisto izgorevanje.

Namig: upoštevajte zakonske predpise za dimnikarske preglede. Dimnik vam naj redno očisti strokovno osebje.

Velika izbira sesalnikov pepela je v spletni trgovini OBI.

Čiščenje notranjosti kamina

Začnite s čiščenjem kamina od znotraj. Zgorevalno komoro lahko očistite s sesalnikom za pepel. Šamotne opeke (rumene plošče v komori) zamenjajte, čim se pojavijo razpoke. Te lahko sami prirežete na primerno velikost in jih ponovno uporabite.

Posodo za pepel izpraznite tedensko – tudi dvakrat tedensko, odvisno od uporabe. Preveč pepela v notranjosti lahko blokira zapiranje vrat, slabši pretok zraka in slabše gorenje.

Cev očistite preko čistilne odprtine. S krtačo ali ročno metlo lahko odstranite umazanijo. Za zunanje čiščenje je dovolj vlažna krpa ali brisalec za prah.

Netesne ali neprimerne cevi kaminu škodijo. Pri namestitvi kamina pazite na primerne razmake in priključke cevi. Po potrebi kontaktirajte tudi dimnikarja.

Čiščenje stekla

Do sajastega stekla pride, če se kuri prevlažen les. Ob posebnih čistilih za steklo lahko uporabite vlažno krpo ali položite časopisni papir v hladen pepel in tako očistite steklo. Pri trdovratni umazaniji postopek ponovite. Pri tem naj bo gorilna komora povsem prazna – tako lahko varno očistite notranjost.

Veliko kaminov ima samočistilna stekla. Ta imajo na zunanji strani posebno plast in poskrbijo, da doseže notranjost dovolj visoko temperaturo, da pride do čistega izgorevanja. Tako nastane manj saj. Ta stekla ni treba čistiti tako pogosto kot običajna kaminska stekla.

Pogosti vzroki za sajasto steklo

Steklo kamina je pogosto umazana s sajami. Za to je več razlogov. Pazite, da uporabljate popolnoma suh (z največ 20 % preostale vlage) in neobdelan les. Prav tako v kaminu ne kurite smeti ali časopisnega papirja.

Redno čiščenje izpustnih cevi, dimnih cevi, posode za pepel in dimnika preprečuje nastajanje saj.

Prepričajte se, da je dovod zraka dovolj odprt. Zelo pogosto je sekundarni dovod zraka nepravilno nastavljen. Dober dovod kisika je ključen za optimalno gorenje. Če kamin ne vleče dobro, nastajajo hitro saje in les posledično slabo gori.

S pravo tehniko kurjenja in razvrščanja velikosti polen lahko prav tako preprečimo nastajanje umazanije. Prvih nekaj minut pri prižiganju pustite vrata kamina odprta. Prav tako naj so polena med žerjavico in se neti od zgoraj navzdol.

Ne pozabite, da je nekaj saj na steklu običajno in da se jih ne da v celoti preprečiti.

Čiščenje kamina od zunaj

Telo kamina je prevlečeno s posebnim vročinsko odpornim lakom. Da ohranite lak, ne uporabljajte čistil ali raztopin z alkoholom ali kislino. Vlažna krpa je dovolj za čiščenje telesa. Preostalo vlago očistite s suho krpo. Prah zlahka odstranite s sesalnikom s krtačo.

Steatit je priljubljen material pri kaminih. Ta namreč prepriča z videzom in toplotnimi lastnostmi. Tudi tega čistite le hladnega. Preprosta čistila so dovolj za čiščenje steatitnega kamina. Površino očistite s suho gobo. Pri tem uporabite grobo stran. Naposled lahko kamin obrišete do suhega z vlažno krpo.

Trdovratne madeže odstranite z brusnim papirjem. Pri tem pazite, da ne poškodujete površine telesa. Za naravni kamen poznamo posebna čistila. Ne uporabljajte čistil s kislino ali alkalna čistila, saj napadajo steatit in puščajo sledi.

zapri ✕

Are Your Sure?

Exit