Naredi sam: Delovna miza iz palet
Zadnja posodobitev: 30.06.2023 | Čas branja: 4 minute | Piše: Uredništvo OBI


Zadnja posodobitev: 21.03.2022 | Čas branja: 5 minut | Piše: Uredništvo OBI
Sledeča navodila opisujejo korak za korakom, kako sestaviti leseno teraso na peščeni podlagi – vključno s podkonstrukcijo in polaganjem desk pa vse do namestitve zaključnih profilov.
Ne glede na to, ali ste profesionalni ali ljubiteljski mojster, delovna miza predstavlja osnovni element vsake delavnice ali garaže. Izdelajte svojo delovno mizo iz palet in se pripravite na nove »naredi sam« projekte!
Vedno je najprej potrebna podlaga, na katero se namesti podkonstrukcija, da lahko nanjo položimo lesene terasne deske.
Namig: Posamezni koraki lahko v podrobnostih odstopajo od teh navodil. Zato priporočamo, da za vaš osebni projekt upoštevate specifična navodila za polaganje.
Zakaj potrebujem delovno mizo?
Lastna delovna miza je koristna za različna dela – zlasti za domače mojstre in obrtnike. Po eni strani nudi stabilno in ravno podlago za delo. To vam omogoča varno in učinkovito izvajanje projektov brez premikanja ali drsenja. Po drugi strani lahko dobro organizirate svoja orodja in materiale. Tako imate vse, kar potrebujete, na dosegu rok, s čimer prihranite čas, ki bi ga sicer porabili za iskanje orodij. Delovna miza vam pomaga hitreje opraviti naloge, saj lahko vpenjate, merite, režete, brusite ali vrtate, ne da bi morali zamenjati delovno mesto.
Ne glede na to, ali gre za obdelavo lesa, obdelavo kovin, popravila elektronike ali drugih obrtniških dejavnosti – izdelajte svojo praktično »naredi sam« delovno mizo iz palet in hitreje izvedite svoje načrtovane projekte!


Izdelava »naredi sam« delovne mize iz palet
7 korakov
1 Rezanje desk
Na kratko
- Odstranjevanje desk s palete
- Žaganje lesenih delov
Gre pa tako
Odstranite drugo in četrto desko vsake palete, da ustvarite prostor za lepljene plošče in vmesne prostore.
Z ročno krožno žago ali vbodno žago razrežite plošče na naslednje velikosti:
1× dno (120 cm × 58 cm)
2× vmesna polica (vsaka 120 cm × 50,8 cm)
1× pokrov (120 cm × 60 cm)
4× stranske deske (54 cm x 24 cm)
8× letve (2 cm x 2 cm x 24 cm) barve
3× stranski deli za zunanjo odlagalno polico (54 cm × 7 cm)
Letve odrežite na dolžino 24 cm. Stranske deske morajo meriti 54 cm v dolžino in 24 cm v širino. Te boste kasneje uporabili za zadnjo steno s policami v notranjosti.




2 Lakiranje lesa
Na kratko
- Lakiranje palet
Gre pa tako
Pustite ustvarjalnosti prosto pot in paleto prebarvajte s svojo najljubšo barvo! Barve vam omogočajo številne možnosti za olepšavo delovne mize iz palet. Ne glede na to, ali imate raje žive in močne barve ali nežne in harmonične tone. S čopičem in posodo za barvo nanesite barvo. Pustite, da se barva posuši v skladu z navodili proizvajalca, preden nadaljujete z delom.
3 Namestitev transportnih kolesc
Na kratko
- Pritrditev kolesc na kotih
Gre pa tako
Namestitev transportnih koles je pomemben korak, da zagotovite mobilnost delovne mize iz palet. Pritrdite transportno kolo na vsak kot spodnje plošče. Pazite, da so kolesa robustna in primerna za želeno obremenitev. Prav tako potrebujete vijake, ki so dovolj dolgi, da varno pritrdijo kolesa, in viličasti ključ, da privijete vijake. Mi smo uporabili sponske vijake M8 × 40 mm.


4 Vijačenje desk
Na kratko
- Pritrditev dna, pokrova in vmesnih polic
Gre pa tako
Privijačite paleti na talno ploščo. Paleti namestite na talno ploščo in jih privijte med seboj. Za privijanje vijakov in zagotovitev stabilne povezave uporabite baterijski vijačnik. Nato vstavite vmesne police in jih privijte na paleto.
Odrezano ploščo položite na delovno mizo kot pokrov. Trdno privijačite pokrov na zgornje robove palet, da ustvarite stabilno delovno površino.




5 Pritrditev stranskih desk
Na kratko
- Pritrditev letev
- Namestitev vpenjalnega sistema
Gre pa tako
Privijačite letve kot povezovalne dele med paleto in stranskimi deli.
Izberite eno stransko desko in jo postavite vzdolž strani palete. Dobro privijačite desko na paleto, da ustvarite nosilnost. Vzemite preostalo stransko desko in jo od znotraj privijačite na stranske stene palete. Pazite, da so deske trdno in dobro privijačene.
Izmerite želen položaj za vpenjalni sistem na stranski deski. Označite mesta in izvrtajte ustrezne luknje z mobilnim vrtalnim stojalom. Vpenjalni sistem je namenjen za boljše fiksiranje lesa. Povežete ga s sponami in les enostavno vpnete.






6 Pritrditev kabelskega bobna
Na kratko
- Vijačenje kabelskega bobna
Gre pa tako
Zdaj sledi zelo pomemben korak – kabelski boben! Poiščite primeren položaj na delovni mizi. Pazite, da je lahko dostopen in nudi dovolj prostora za kable in vtiče. Držite kabelski boben na izbranem mestu in na površini označite položaj pritrdilnih lukenj. Za zaščito lesa delovne mize in lažje privijanje vijakov priporočamo, da luknje izvrtate predhodno. Ponovno položite kabelski boben na delovno mizo in ga pritrdite z ustreznimi lesnimi vijaki 3 × 35 mm.
7 Dodatne funkcije
Na kratko
- Po želji dodajte kavlje, police ali odlagalne površine
Gre pa tako
Zdaj lahko dokončate svojo delovno mizo. Razmislite o dodajanju dodatnih funkcij, kot so kljuke, police ali odlagalne površine, da bodo orodja in materiali vedno pri roki. Te elemente lahko po potrebi pritrdite na stranice ali zadnjo stran delovne mize. Podarite svojim električnim strojem nov dom in vaši projekti se lahko začnejo!


Za projekt potrebujete
- Evro paleti
- Transportna kolesca
- Eurobox zaboj
- Kabelski boben ali omarica
- 4 x 50 mm vijaki
- 4 x 35 mm vijaki
- 20-delni svedri za ™les
- M8 x 40 mm spojni vijaki
- Vijaki 3 x 35 mm
- Vpenjalnik
- Spone
- Mobilno vrtalno stojalo
- Akumulatorski vijačnik
- Ročna krožna žaga ali vbodna žaga
- Železni vzvod
- Kotni brusilnik