Čiščenje tlakovcev

Zadnja posodobitev: 18. 04. 2025 | Čas branja: 5 minut | Piše: Uredništvo OBI

Zadnja posodobitev: 21.03.2022 | Čas branja: 5 minut | Piše: Uredništvo OBI

Sledeča navodila opisujejo korak za korakom, kako sestaviti leseno teraso na peščeni podlagi – vključno s podkonstrukcijo in polaganjem desk pa vse do namestitve zaključnih profilov.

Tlakovci morajo prenesti marsikaj in zato potrebujejo redno nego. Pokazali vam bomo, kako in s katerimi sredstvi jih pravilno očistiti.

Vedno je najprej potrebna podlaga, na katero se namesti podkonstrukcija, da lahko nanjo položimo lesene terasne deske. 

Namig: Posamezni koraki lahko v podrobnostih odstopajo od teh navodil. Zato priporočamo, da za vaš osebni projekt upoštevate specifična navodila za polaganje.

 

Dež in obraba načenjata tlakovce

Tlakovci morajo prenesti marsikaj. Ne načenjata jih le dež in vreme. Med fugami raste plevel, na tlakovce padajo listje in razni predmeti ali pa se kaj po njih polije. Da bodo dovozi, terase in poti vedno izgledali negovano, jih je treba pravilno čistiti.

Intenzivnost umazanosti tlakovcev je odvisna od lege in vrste kamnov. Madeži in umazanija sta manj opazna na temnih in strukturiranih oblogah kot na svetlih in enakomernih. Če so tlakovci na sončni legi, se zelene obloge komaj kaj razširijo. Te namreč napadejo kamenje na vlažnih legah brez vetra. Lišaji pa se lahko pojavijo povsod.

Velika izbira tlakovcev v spletni trgovini OBI

Čiščenje umazanije s tlakovcev

Preden uporabite čistilo, s tlakovcev pometite grobo umazanijo.

Tlakovce redno pometajte, da odstranite grobo umazanijo. To je tudi prvi korak pred uporabo ostalih čistil. Če zemlje, listja in ostankov rastlin na začetku ne odstranite, bo skupaj s tekočino nastala lepljiva masa.

Uporabite krtačno ali sirkovo metlo. Za cvetove in listje uporabite metlo za listje iz umetne mase. Akumulatorski stroji za pometanje vam olajšajo delo na večjih površinah.

Čiščenje fug

V fugah med kamni pogosto rasteta mah in plevel. Pomagajte si s krtačami za fuge, praskalniki ali gorilniki plevela.

Odstranjevanje oblog, madežev in razbarvanih mest

Pri tlakovcih s porozno površino ravnajte še posebej pazljivo: tekočine se hitro vpijejo v material in puščajo madeže, ki jih je navadno težko odstraniti. Sveže madeže rdečega vina ali maščobe zato čim prej odstranite.

Če tlakovce le redko čistite, se bodo na njih nabirale zelene obloge. Pri občutljivih materialih je potrebno ročno delo. Obdelajte jih s čistili in krtačo. Na robustnih tlakovcih se madežev znebite z visokotlačnim čistilnikom.

Čiščenje z visokotlačnim čistilnikom

Z visokotlačnim čistilnikom odstranite trdovratne madeže na tlakovcih. Najprej, na neopaznem mestu preverite, ali kamni tlak sploh prenesejo.

Z visokotlačnim čistilnikom privarčujete vodo, pa še križ vam bo hvaležen. Za močno umazanijo in obloge so na voljo biološko razgradljiva čistila. Nekatere naprave jih kar primešajo vodi.

Imajo pa visokotlačni čistilniki tudi slabost. Če z njimi brizgate fuge, se bo umazanija razdelila po celotni površini. Celo okna in stene se lahko umažejo in če z njim ne ravnate pravilno, boste morali še več čistiti. Vodni curek zato vedno usmerite stran od stene. Po potrebi tlak tudi malce znižajte.

Premočan tlak lahko nekatere površine poškoduje, denimo pri betonskih tlakovcih. Trd naravni kamen kot so bazalt, granit ali kvarcit s tem bistveno bolje shaja. Pred uporabo visokotlačnega čistilnika se pozanimajte, ali ga bodo vaši tlakovci prenesli. Tudi pri uporabi rotacijske šobe sta pazljivost in razmak pomembna.

Nasvet: da umazanije ne razpršite in ne poškodujete kamnov, uporabite površinski nastavek. Vrteče šobe ciljno in nežno odstranijo umazanijo. Prav tako ima zaščito proti brizganju. Ta prepreči porazdelitev delcev umazanije.

Čiščenje tlakovcev iz betona in naravnega kamna

Negovani tlakovci podajo vrtu urejen videz. Če jih redno čistite, boste imeli manj dela.

Če voda in mehansko čiščenje nista dovolj, lahko uporabite tudi posebna sredstva za naravni kamen in beton. Uporabite jih le za primerno vrsto kamna. Če niste prepričani, jih preizkusite na neopaznem mestu. Tako boste ugotovili, ali se material razbarva.

Uporaba je odvisna od vrste. Pred uporabo tlakovce temeljito pometite. Večino čistil lahko nanesete neposredno na tlakovce. Nato čistilo porazdelite s krtačo in ga dobro vtrite. Pustite ga učinkovati in sušiti v skladu z navodili proizvajalca. Na koncu vse skupaj sperite z vodo. Nekatera čistila lahko tudi pometete z metlo.

Nasvet: čistila uporabite le, če med časom učinkovanja ne bo deževalo. Pazite tudi na biološko razgradljiva sredstva: pri spiranju pridejo na vrt in v kanalizacijo. 

Ustrezno čistilo za določeno umazanijo

Za čiščenje barvnih madežev, smole, luga, maščobe in vsakodnevne umazanije uporabite čistila z redčilom. Ostanke cementa in rjaste madeže odstranite s čistili s kislino.

Čistila s kislinami ali tenzidi niso primerna za naravni kamen kot granit, marmor ali peščenjak. Ta namreč napadejo površino. Za peščenjak uporabite toplo vodo in nevtralno milo ali posebna čistila za naravni kamen ali olje za kamen.

Proti lišajem uporabite le posebno čistilo. Visokotlačni čistilnik in odstranjevalec zelenih oblog vam ne bosta pomagala.

Nasvet: ne veste, iz kakšnega materiala so vaši tlakovci? Na neopaznem mestu nanesite na kamen nekaj citronske kisline. Če nastane bela pena, gre navadno za apnenec. V tem primeru ne uporabite čistil s kislino.

Z nekaj citronske kisline lahko preverite, ali tlakovci vsebujejo apnenec. Če nastane bela pena, potem čistila s kislino niso primerna izbira za čiščenje.

Čiščenje betona s sodo

Soda je gospodinjski vseznalec. Z natrijevim karbonatom lahko čistite tudi na kislino občutljive tlakovce. V 10 l vroče voda dodajte nekje 100 g sode. Mešanico porazdelite na tlakovce. Uporabite metlo ali gumijast brisalec. Zaradi varnosti nosite tudi zaščitna očala. Počakajte pet do šest ur, da začne sodavica učinkovati. Nato mešanico splahnete s čisto vodo.

Čiščenje zatesnjenih tlakovcev

Čiščenje zatesnjenih ali impregniranih tlakovcev je lažje od čiščenja neobdelanega kamna. Zatesnitev namreč prepeči hitro nastajanje umazanije. Z vodo in nekaj nevtralnega čistila lahko umazanijo odstranite. Ne uporabljajte visokotlačnega čistilnika, saj lahko poškodujete zatesnitev.

zapri ✕

Are Your Sure?

Exit