Adventni koledar v obliki panoramskega kolesa

Zadnja posodobitev: 30. 10. 2023 | Čas branja: 7 minut | Piše: Uredništvo OBI

Zadnja posodobitev: 21.03.2022 | Čas branja: 5 minut | Piše: Uredništvo OBI

Sledeča navodila opisujejo korak za korakom, kako sestaviti leseno teraso na peščeni podlagi – vključno s podkonstrukcijo in polaganjem desk pa vse do namestitve zaključnih profilov.

Doma narejen adventni koledar v videzu panoramskega kolesa je čudovit ustvarjalni projekt in zanimiva božična okrasitev za dom. V naših navodilih se po korakih naučite, kako lahko sami izdelate adventni koledar na panoramskem kolesu.

Vedno je najprej potrebna podlaga, na katero se namesti podkonstrukcija, da lahko nanjo položimo lesene terasne deske. 

Namig: Posamezni koraki lahko v podrobnostih odstopajo od teh navodil. Zato priporočamo, da za vaš osebni projekt upoštevate specifična navodila za polaganje.

 

Adventni koledar na panoramskem kolesu za predbožični čas

Adventni koledarji povečujejo veselo pričakovanje božiča: Vsak dan se lahko razveselite darilca ali sladkarije. 24 vratc do božiča ne bodo zabavne samo za otroke, temveč bodo razveselile tudi odrasle.

V prodaji je zdaj že nešteto adventnih koledarjev različnih znamk z različno vsebino. Od čokolade in nakita pa vse do daril in orodja.

Priljubljeni so tudi doma narejeni in napolnjeni adventni koledarji. Odlični so tako za otroke kot tudi odrasle, in sicer kot darilo ali kot božična okrasitev za lastni dom.

V naslednjih navodilih po korakih vam bomo pokazali, kako lahko izdelate adventni koledar v obliki panoramskega kolesa z gondolami. Koledar lahko božično oblikujete in napolnite čisto po svojih željah in po lastni predstavi.

Če želite, lahko okoli panoramskega kolesa izdelate in oblikujete tudi manjšo okrasno božično tržnico – adventni koledar postavite na primer na kredenco in v božičnem duhu okrasite okolico z božičnimi drevesci, smrekovimi vejicami in drugim božičnim okrasjem.

Poiščite ustrezno svetlobno verigo za adventni koledar v spletni trgovini OBI

Izdelajte adventni koledar na panoramskem kolesu sami – korak za korakom

7 korakov

1 Načrtovanje in priprave

Na kratko

  • Načrtovanje in vizualiziranje
  • Merjenje

Gre pa tako

Skrbno načrtovanje in vizualiziranje sta pri tem projektu zelo pomembna. Odločite se za velikost kolesnega platišča po lastni izbiri in pazite, da ne kupite prevelikih lončkov za gondole. Na platišče položite 24 lončkov tako, da so med seboj enako približno oddaljeni in se med obračanjem kolesa ne morejo ovirati. Odločili smo se za 28-colsko platišče in 6 cm visoke lončke.

Zdaj vzemite lepljeno leseno ploščo in nanjo postavite lonček. Nad njim držite platišče in vračunajte še 2–3 cm dodatnega prostora. To naredite zato, da se lahko kolo na koncu vrti, ne da se lončki dotikajo podlage.

 

2 Predhodno izdelajte ogrodje

Na kratko

  • Odrežite in privijte noge
  • Odžagajte osnovno ploščo za podstavek

Gre pa tako

Najbolje bo, če vam kdo pomaga določiti dolžino nog. V ta namen držite les za okvir enkrat v obliki trikotnika desno in levo na plošči. Medsebojni razmik lahko spremenite. Poravnajte ga tako, da je dovolj prostora za platišče, za lonček, ki je obešen na njem, in za 2–3 cm dodatnega prostora. S svinčnikom označite dolžino obeh stolpcev pri zgornjem koncu.

Štiri kose lesa za okvir odrežite na zajero z japonsko žago ali vbodno žago in si pri tem pomagajte z univerzalnim kotnikom. Razdaljo med nogami lahko načrtujete spremenljivo, ožje ali širše, s tem pa se spremeni tudi zgornji kot zajere. Obe dve nogi pri zgornjem koncu privijte skupaj z dvema univerzalnima vijakoma M4. Postavite jih eno pod drugo z ene strani. Zdaj že imate dve nogi v obliki trikotnika. Da lahko stojijo na plošči in se ne morejo prevrniti, označite potrebni kot na spodnji strani kosov lesa za okvir in jih ustrezno odžagajte (tam, kjer boste noge privili na ploščo).

Za osnovno ploščo smo izbrali 18 mm debelo lepljeno leseno ploščo iz lesa duglazije. V našem primeru smo ploščo razrezali na 50 cm × 25 cm. Lahko se tudi odločite za storitev razreza v bližnji trgovini OBI.

3 Nanašanje in utrjevanje podlage

Na kratko

  • Izvrtajte luknje v noge
  • Na ploščo privijte prvi par nog
  • Izrežite in namestite navojno palico
  • Na ploščo pritrdite drugi par nog

Gre pa tako

Preden oba para nog privijete na lepljeno leseno ploščo, podaljšajte os, zato da bodo pozneje imeli lončki dovolj prostora za neovirano premikanje in med vrtenjem ne bodo udarjali ob noge. Tudi pri tem koraku naj vam nekdo pomaga.

Noge postavite spredaj in zadaj na pravokotno lepljeno leseno ploščo in držite kolo med nogami – pesto platišča na sredini konice. Imejte v mislih, da spodaj vedno vračunate 6 cm, kolikor meri lonček, in 2–3 cm dodatnega prostora. Na vrhu trikotnika na sredini označite točke, v katere boste pritrdili pesto platišča.

Nato v obe nogi na isti višini izvrtajte 10 mm široko luknjo. Bodite zelo natančni, da se ne bo kolo na koncu povesilo. Enega od parov nog od spodaj privijte v lepljeno leseno ploščo z univerzalnimi vijaki M4. Pesto platišča vstavite skozi luknjo na že privite noge.

Za podaljšanje osi potrebujete navojno palico, ki si jo odrežete. V našem primeru smo navojno palico M10 skrajšali na približno 10 cm z žago za kovino. Dolžina navojne palice se lahko razlikuje glede na to, kakšne lončke in kakšno platišče boste uporabili.

Na sprednjo stran pesta kolesa zdaj namestite spojno matico M10 in z druge strani privijte navojno palico v matico. Ko je vse na svojem mestu, nasadite kolo in privijte še sprednji nogi s 50 mm dolgimi vijaki M4.

Na koncu spredaj privijte še pokrivno matico M10, vendar boste adventni koledar morda pozneje razstavili, da ga lahko še prebarvate. Če tega ne nameravate storiti, lahko že zdaj privijete pokrivno matico.

4 Izvrtajte luknje v lončke

Na kratko

  • Določite razmik med lončki
  • Označite luknje na platišču
  • Izrežite navoj v platišče
  • Izvrtajte luknje v lončke

Gre pa tako

Najprej izračunajte razmik, da boste vedeli, na kakšni razdalji naj pritrdite lončke. Obseg platišča delite z 24 lončki, da dobite razmik med luknjami.

Pri nas uporabljamo formulo: 223 cm deljeno s 24, kar pomeni razmik 9,2 cm. Na platišču na vsakih 9,2 cm označite razmik s črnim permanentnim flomastrom. Z vrezovalnikom navojev v platišče vrežite 4mm navoj. Nato označite izvrtino za lončke na približno centimetrski razdalji od roba in izvrtajte 5 mm široko izvrtino.

5 Z lakom božično pobarvajte adventni koledar

Na kratko

  • Na lončke nanesite temeljni premaz in lak ter jih oštevilčite
  • Razstavite ogrodje
  • Na posamezne dele in platišče kolesa nanesite lak
  • Na leseno ploščo nanesite lazuro

Gre pa tako

V tem koraku boste obarvali adventni koledar. Preden se lotite dela, na delovno površino položite dovolj časopisnega papirja, da jo zaščitite pred barvnimi madeži. Nadenite si rokavice, da barva ne pride v stik z vašo kožo.

V našem primeru smo na lončke najprej nanesli temeljni premaz, da se lahko nato barva nanje bolje prime. Vse to je seveda odvisno od materiala vaših lončkov. Ko se temeljni premaz posuši, na lončke nanesite lak v razpršilu. Ne pušča črt kot pri čopiču in delo je hitro opravljeno. Odločili smo se, da bomo pol lončkov obarvali zlato in pol lončkov bronasto. Dokler se suši barva na lončkih, se lahko posvetite drugim posameznim delom.

Ogrodje še enkrat razstavite, da lahko na deske nanesete lazuro ter z zlato barvo v razpršilu obarvate platišče, matice in navojno palico. Na matice, platišče in navojno palico nanesite tudi lak zlate barve v razpršilu. Na lepljeno leseno ploščo nanesite lazuro dvakrat. Izbrali smo lazuro za notranje površine v barvi palisandra. Z razpršilom nanesite zlato barvo tudi na platišče in ohišje za baterije obeh svetlobnih verig, ki ju boste pozneje ovili okoli krakov (špic).

Na koncu pripravite še štiri kabelske vezice in jih popršite z zlato barvo. Počakajte, da se barva posuši po navodilih proizvajalca. Ko se lončki posušijo, lahko po njih pišete. Vzemite beli permanentni flomaster in v lepi pisavi oštevilčite vratca adventnega koledarja s številkami od 1 do 24.

6 Pritrdite platišče kolesa in privijte lončke

Na kratko

  • Vstavite in pritrdite platišče
  • Namestite pokrivno matico
  • Privijte lončke

Gre pa tako

Ko se vsa barva posuši po navodilih proizvajalca in so lončki oštevilčeni, lahko znova vstavite platišče ter pesto kolesa in navojno palico povežete s spojno matico.

Vzemite pokrivno matico M10 in jo od zunaj privijte na sprednji par nog. Lončke pritrdite z navojnimi vijaki M4 × 10 mm iz medenine.

Opomba: Pazite, da lončkov ne pritrdite tesno z vijaki, temveč jih privijte toliko, da ostanejo prilagodljivi.

Ko so lončki priviti, lahko od zadnje strani na vijak nanesete kapljico sekundnega lepila, da ga nekoliko pritrdite in preprečite, da bi se lahko odvil.

7 Namestite svetlobno verigo

Na kratko

  • Ohišje za baterije pritrdite s kabelskimi vezicami
  • Pritrdite svetlobni verigi
  • Karoserijske podložke vstavite v lončke

Gre pa tako

Da bo adventni koledar sijal tudi v polmraku, okoli špic ovijte dve svetlobni verigi, ki delujeta na baterije. Ohišje za baterije najprej s kabelskimi vezicami pritrdite na špice. V najboljšem primeru ste vse že prej prebarvali na zlato, da je vse enotnega videza. Svetlobni verigi zdaj eno za drugo ovijte okoli špic.

Za konec lončke obtežite še z ustreznimi karoserijskimi podložkami, da se lahko še vedno premikajo tudi po tem, ko boste vi ali kdo drug že snedli sladkarije.

Zdaj samo še napolnite adventni koledar s sladkarijami in zdaj se lahko v predbožičnem času veselite koledarja, ki ste ga izdelali sami!

 

Za projekt potrebujete

  • Platišče / obroč za kolo velikosti 26" ali 28"
  • Lepljeno leseno ploščo
  • Smrekov/jelov les za okvir
  • Univerzalne vijake
  • Spojno matico
  • Navojno palico
  • Navojni vijak
  • Okrasne lončke
  • Univerzalni temeljni premaz
  • Lak v razpršilu
  • Permanentni flomaster
  • Pokrivno matico
  • Karoserijske podložke
  • Zložljivi meter
  • Svetlobni verigi
  • Lazuro za notranje površine
  • Kabelske vezice
  • Svinčnik
  • Japonsko žago
  • Vbodno žago
  • Univerzalni kotnik
  • Vrezovalnik navojev
  • Vijačni ključ
  • Izvijač
  • Vrtalnik za les
  • Rokavice za enkratno uporabo
  • Žago za kovino

Heading

Lesena kritina je narejena iz trdega lesa , kot je bambus ali bangkirai, ali mehkega lesa, kot sta macesen ali duglazija. Poleg tega je na izbiro toplotno obdelan termo les iz jesena ali bora , pa tudi lesu podoben WPC . Te talne plošče so primerne tudi kot balkonska tla.

Zrnatost lesa je raznolika in živahna. Tudi pri močni sončni svetlobi se skoraj ne segreje, ostane pa prijetno topel in je zato enostavno hoditi bos. Vendar pa se nekatere vrste lesa nagibajo k drobljenju. Trdi les je še posebej trpežen. So bolj odporne na vremenske vplive kot iglavci in so odporne na glive in žuželke. Zaradi svojega izvora se pri ocenjevanju življenjskega cikla ne znajdejo ravno tako.

WPC je bolj nedrseč in brez drobcev v primerjavi s čistimi naravnimi materiali. Vendar pa se material bistveno bolj segreje na neposredni sončni svetlobi. Talne plošče iz WPC vizualno spominjajo na lesene deske in so bolj odporne na vremenske vplive od njih. Manjka pa posamezno zrno, zato zahteva manj nege. V nasprotju z naravnimi sodobniki so WPC deske na voljo kot votle komore in masivni profili .

Talne plošče so različnih barv in površinske strukture. Nekateri so na eni strani gladki in na drugi rebrasti, drugi imajo dva profila . Stroški kritine iz trdega in termo lesa so višji od WPC kritine. Poceni alternativa so talne plošče iz lesa iglavcev.

Deske zahtevajo podkonstrukcijo iz kvadratnega lesa, ki jo najprej vgradite na tla balkona. Kasneje boste na to privili talne deske. Pri polaganju tal in polaganju je treba upoštevati minimalni naklon za balkone. Morebitne neravnine v tleh je mogoče ciljno izravnati z vgradnjo podkonstrukcije.

Heading

Lesena kritina je narejena iz trdega lesa , kot je bambus ali bangkirai, ali mehkega lesa, kot sta macesen ali duglazija. Poleg tega je na izbiro toplotno obdelan termo les iz jesena ali bora , pa tudi lesu podoben WPC . Te talne plošče so primerne tudi kot balkonska tla.

Zrnatost lesa je raznolika in živahna. Tudi pri močni sončni svetlobi se skoraj ne segreje, ostane pa prijetno topel in je zato enostavno hoditi bos. Vendar pa se nekatere vrste lesa nagibajo k drobljenju. Trdi les je še posebej trpežen. So bolj odporne na vremenske vplive kot iglavci in so odporne na glive in žuželke. Zaradi svojega izvora se pri ocenjevanju življenjskega cikla ne znajdejo ravno tako.

WPC je bolj nedrseč in brez drobcev v primerjavi s čistimi naravnimi materiali. Vendar pa se material bistveno bolj segreje na neposredni sončni svetlobi. Talne plošče iz WPC vizualno spominjajo na lesene deske in so bolj odporne na vremenske vplive od njih. Manjka pa posamezno zrno, zato zahteva manj nege. V nasprotju z naravnimi sodobniki so WPC deske na voljo kot votle komore in masivni profili .

Talne plošče so različnih barv in površinske strukture. Nekateri so na eni strani gladki in na drugi rebrasti, drugi imajo dva profila . Stroški kritine iz trdega in termo lesa so višji od WPC kritine. Poceni alternativa so talne plošče iz lesa iglavcev.

Deske zahtevajo podkonstrukcijo iz kvadratnega lesa, ki jo najprej vgradite na tla balkona. Kasneje boste na to privili talne deske. Pri polaganju tal in polaganju je treba upoštevati minimalni naklon za balkone. Morebitne neravnine v tleh je mogoče ciljno izravnati z vgradnjo podkonstrukcije.

V spletni trgovini OBI poiščite veliko izbiro izdelkov

V SPLETNO TRGOVINO

V spletni trgovini OBI poiščite veliko izbiro izdelkov

V spletno trgovino
Marguerite (Leucanthemum maximum) – margarite za sončen balkon v spletni trgovini OBI .
  Svetlobne razmere Idealne rastline Primeri rastlin
Severni balkon
malo svetlobe, veliko sence Rastline za senčna mesta Begonije, zasedene Lizzies, lovorjeve češnje, iglavci, fuksije, zvončki, praproti, grmi murve, pušpani, balonske rože
Severni balkon
malo svetlobe, veliko sence Rastline za senčna mesta Begonije, zasedene Lizzies, lovorjeve češnje, iglavci, fuksije, zvončki, praproti, grmi murve, pušpani, balonske rože
Severni balkon
malo svetlobe, veliko sence Rastline za senčna mesta Begonije, zasedene Lizzies, lovorjeve češnje, iglavci, fuksije, zvončki, praproti, grmi murve, pušpani, balonske rože
  Svetlobne razmere Idealne rastline Primeri rastlin
Severni balkon

Severni balkon

Severni balkon

Kako lahko sestavimo leseno teraso?

Čim imate točen načrt velikosti, lege in oblike terase, lahko začnete. Še prej pa v celoti preberite navodila za polaganje lesene terase in se ustrezno pripravite na projekt.

Sledeča navodila opisujejo eno najpogostejših načinov postavitve lesene terase na peščeni podlagi in pohodnih ploščah. Tak način gradnje je primeren za lesene terase na ravnih, poraščenih površinah, kot recimo na trati.

Za projekt potrebujete

zapri ✕

Are Your Sure?

Exit