Vzpostavite in vzdržujte red

Zadnja posodobitev: 12.01.2023 | Čas branja: 8 minut | Piše: Uredništvo OBI

Zadnja posodobitev: 21.03.2022 | Čas branja: 5 minut | Piše: Uredništvo OBI

Sledeča navodila opisujejo korak za korakom, kako sestaviti leseno teraso na peščeni podlagi – vključno s podkonstrukcijo in polaganjem desk pa vse do namestitve zaključnih profilov.

Z našimi nasveti bo vzdrževanje reda preprosto in vaše stanovanje bo videti urejeno. Tukaj boste izvedeli, kako lahko vzpostavite učinkovit sistem za urejanje doma, kakšne so vaše možnosti, če potrebujete več prostora za shranjevanje in kako lahko ta prostor za shranjevanje premišljeno organizirate.

Vedno je najprej potrebna podlaga, na katero se namesti podkonstrukcija, da lahko nanjo položimo lesene terasne deske. 

Namig: Posamezni koraki lahko v podrobnostih odstopajo od teh navodil. Zato priporočamo, da za vaš osebni projekt upoštevate specifična navodila za polaganje.

 

Vzpostavite red s sistemom

Pospravljen in urejen dom vam bo olajšal vsakdan. Hitreje boste našli svoje stvari in lažje vam bo šlo od rok tudi čiščenje. Mnogim je težko vzpostaviti in vzdrževati red. Z nekaj preprostimi nasveti lahko v svojem gospodinjstvu vzpostavite red in imate pospravljeno stanovanje na dolgi rok.

Najprej morate temeljito pospraviti: Kaj vse res potrebujete? Kaj lahko vržete stran? Stvari, ki jih ne potrebujete, prodajte, podarite ali vrzite proč. Vsem predmetom, ki jih boste obdržali, namenite stalno mesto.

V svojem stanovanju ustvarite nov prostor za shranjevanje, obstoječi sistem za shranjevanje pa optimizirajte. Na stalnem, zlahka dostopnem mestu hranite predvsem predmete, ki jih redno uporabljate. Po uporabi vrnite vsako stvar na svoje mesto. Tako boste vse pomembne stvari hitro našli in bodo vedno pri roki.

Preden kupite novo stvar, najprej dobro premislite, ali jo res potrebujete. Tudi novim pridobitvam/predmetom takoj poiščite stalno mesto za shranjevanje in takoj zavrzite predmete, ki jih ne uporabljate več.

Čiščenje in pospravljanje si olajšajte tako, da delo razdelite na več manjših korakov. Ne naložite si preveč dela. Za začetek lahko na primer izpraznite in pospravite predal ali očistite sobo. Tako boste hitreje zaključili in se lahko veselite majhnih dosežkov.

Pri spopadanju z večjim neredom poskusite naslednje: Vzemite košaro za perilo ali večjo škatlo in vanjo dajte vse, kar leži naokoli in spada na drugo mesto. Nato preglejte vsebino košare za perilo, jo razvrstite in vrnite vse na predvideno mesto. Nepotrebne stvari lahko takoj odvržete.

 

Poiščite primerne rešitve za shranjevanje in red v spletni trgovini OBI.

Ustvarite prostor za shranjevanje: Načrtujte omare in regale

Preden kupite nove omare in regale, dobro premislite, kaj želite spraviti v posamezen kos pohištva. Določite ločene omarice in police, predelke in predale za različne predmete ter pri tem upoštevajte tudi potrebno višino. Več pregrad ko ima vaša omara ali regal, lažje bo pospravljanje in vzdrževanje reda. Pri tem so še posebej koristne škatle in zaboji za shranjevanje, v katere lahko na pregleden način ločite različne stvari.

Izkoristite tudi skrite prostore za shranjevanje, na primer na notranji strani vrat omare, na katera lahko pritrdite kavlje ali obesite košare. Vendar pazite, da posameznih predalov ne napolnite preveč in lahko pospravljene predmete zlahka vzamete iz njih.

Oblačila in predmete, ki jih ne potrebujete redno, hranite kar ločeno – sredi poletja na primer ne potrebujete zimskega plašča

Shranjevanje in razvrščanje oblačil

Če želite kupiti garderobno omaro, bo najbolje, če izberete model, ki ustreza vašim oblačilom. Če imate veliko plaščev, jaken ali oblek, mora imeti dovolj veliko površino za obešalno palico za obešanje oblačil.

Uporabite škatle za shranjevanje, da lahko kar najbolje izkoristite predale v garderobni omari. Garderobne omare so običajno globoke 60 cm, za zložene zgornje dele oblačil pa zadošča 30 cm. S praktičnimi škatlami za shranjevanje jih lahko torej v predal razvrstite v dve vrsti.

Za perilo so primerne tudi viseče košare, ki jih lahko namestite na hrbtno steno omare. Na stenski obešalnik s kavlji, ki ga lahko pritrdite na notranjo stran vrat omare, lahko obesite šale ali kravate – tako lahko vzpostavite in vzdržujete red tudi v omari.

Čevlji načeloma ne sodijo v garderobno omaro – shranite jih raje v regal ali v omaro za čevlje.

Kako lahko naredite red v kuhinji in kopalnici?

S pregradami boste lažje organizirali svoje kuhinjske omare. V kuhinji lahko na notranji strani vrat omaric izkoristite prostor za žične košare, v katere lahko shranite živila in kuhinjske pripomočke. Še več prostora za shranjevanje lahko pridobite, če na steno pritrdite držalo za kuhinjske pripomočke in nanj obesite večje kuhinjske pripomočke, kot so cedilo za testenine ali zajemalke.

S košarami lahko pridobite dodaten prostor za shranjevanje tudi v kopalnici. Vendar pa je vzdrževanje reda bistveno lažje, če čim več kopalniških pripomočkov spravite v viseče omarice ali kopalniški regal. Tako vam pri čiščenju stenskih polic in drugih odlagalnih površin ne bo treba vedno umikati vseh plastenk in posodic in jih postavljati nazaj.

Nasvet: Šampone in tekoča mila prelijte v okrasne stekleničke in dozirnike mila. Tako bo vaša kopalnica videti bolj urejena in privlačna.

Mimogrede, držala in kavlje za brisače lahko uporabljate ne samo za brisače, temveč tudi za oblačila – na primer kopalne plašče. V kopalnici imejte v mislih tudi koš za smeti, da lahko prazne plastenke za šampon in dezodorante takoj zavržete in te prazne posode ne ostajajo na odlagalnih površinah. Tako boste imeli v kopalnici red.

Praktični nasveti za urejeno garderobo

Mnoga stanovanja imajo na hodniku zelo malo prostora. Z garderobnim obešalnikom na vhodnih vratih boste pridobili prostor za jakne in plašče. Če ne želite vrtati, uporabite držalo s kavlji, ki ga lahko obesite na zgornjo stran vrat, ali garderobno stojalo, ki ga lahko postavite na poljubno mesto.

V svoji garderobi predvidite prostor tudi škatle ali police za šale, kape in torbe ter prostor za čevlje. Tako se boste izognili neredu. Še posebej praktične so garderobe z drsnimi kavlji, na katere lahko brez težav spravite različno velike jakne in plašče. Spremenite svojo garderobo v magnet za oči, tako da steno za njo prepleskate z vpadljivo barvo.

Omarice in obešalniki za ključe

Omarice in obešalniki za ključe so priročni dodatki za dom in omogočajo več reda. Če imate majhne otroke, je še posebej primerna omarica za ključe, ki jo lahko zaklenete.

Omarico ali obešalnik za ključe postavite v neposredno bližino garderobe, da lahko ključ obesite kar na kavelj za ključe, ko že odložite jakno. Omarice in obešalniki za ključe so na voljo v različnih velikostih in izvedbah, tako da je prostor tudi za večji šop ključev.

Osvetlitev omar in predalov

Če imate radi pregled nad svojimi stvarmi, lahko omare in predale opremite s sistemi osvetlitve. Vgrajene LED-svetilke so na voljo za kuhinjske omare, na primer v predalih za jedilni pribor ali kot podelementna svetila. Svetilke se nato samodejno vklopijo in izklopijo, ko odprete in zaprete predal.

Obstajajo tudi garderobne omare z vgrajenimi svetilkami. Načeloma lahko svetilke v omare in pod njih vgradite tudi sami. Pri tem pazite, da uporabite samo svetilke, ki oddajajo malo toplote – za to so primerne predvsem varčne LED-diode.

Koši za smeti in sistemi za ločevanje odpadkov

Še en pomemben gradnik za red v stanovanju so zbiralniki smeti – in to na pravih mestih. V kuhinji je priročno, če koš za smeti namestite v spodnjo kuhinjsko omaro. Tudi v kopalnici mora biti koš za smeti zlahka dostopen. Če na primer na hodnik postavite koš za papir, lahko neželene reklame takoj po prihodu pošte zavržete.

Mnogi koši za smeti imajo tudi sistem za ločevanje odpadkov. Prostostoječi koši za smeti so na voljo v več barvah in oblikah, zato lahko celo koš za smeti postane tudi okrasni element notranje opreme. Mehanizem s pedalom omogoča preprosto odpiranje, nekateri novi modeli pa omogočajo skorajda neslišno zapiranje pokrova.

V spletni trgovini OBI poiščite veliko izbiro izdelkov

V SPLETNO TRGOVINO

V spletni trgovini OBI poiščite veliko izbiro izdelkov

V spletno trgovino
Marguerite (Leucanthemum maximum) – margarite za sončen balkon v spletni trgovini OBI .
  Svetlobne razmere Idealne rastline Primeri rastlin
Severni balkon
malo svetlobe, veliko sence Rastline za senčna mesta Begonije, zasedene Lizzies, lovorjeve češnje, iglavci, fuksije, zvončki, praproti, grmi murve, pušpani, balonske rože
Severni balkon
malo svetlobe, veliko sence Rastline za senčna mesta Begonije, zasedene Lizzies, lovorjeve češnje, iglavci, fuksije, zvončki, praproti, grmi murve, pušpani, balonske rože
Severni balkon
malo svetlobe, veliko sence Rastline za senčna mesta Begonije, zasedene Lizzies, lovorjeve češnje, iglavci, fuksije, zvončki, praproti, grmi murve, pušpani, balonske rože
  Svetlobne razmere Idealne rastline Primeri rastlin
Severni balkon

Severni balkon

Severni balkon

Kako lahko sestavimo leseno teraso?

Čim imate točen načrt velikosti, lege in oblike terase, lahko začnete. Še prej pa v celoti preberite navodila za polaganje lesene terase in se ustrezno pripravite na projekt.

Sledeča navodila opisujejo eno najpogostejših načinov postavitve lesene terase na peščeni podlagi in pohodnih ploščah. Tak način gradnje je primeren za lesene terase na ravnih, poraščenih površinah, kot recimo na trati.

Korak za korakom

11 korakov za gradnjo lesene terase

1 Določanje površine

Na kratko

  • Točno določanje površine
  • Upoštevanje 2-% naklona

Gre pa tako

Površino terase točno zamejite. Pomagajte si z vrvico, ki jo zavežete v tla pribite lesene količke. Vrvica predstavlja gornji rob plasti lesa in služi kot orientacija.

Namig: Pri delu in poznejšem polaganju terasnih plošč vedno upoštevajte 2-% naklon. Naklon lesene površine se računa glede na stavbo ali objekt, ob katerem bo terasa. 2-% odstoten naklon pomeni, da se površina na 1 m zniža za približno 2 cm.

2 Izkopavanje podlage

Na kratko

  • Odstranjevanje ruše
  • Izkopavanje
  • Zagotavljanje 2-% naklona

Gre pa tako

Na območju načrtovane terase odstranite morebitno rušo. Nato izkopljite potrebno količino zemlje glede na razmere. Merite od vrvice navzdol.

Tudi tukaj vzdržujte 2-% naklon za odtekanje vode s terase.

Za poznejšo namestitev okvirja izkopljite na vseh straneh 50 cm več zemlje. Točna globina je odvisna od izbranih desk in višine nadaljnjih podkonstrukcijskih plasti.

3 Nanašanje in utrjevanje podlage

Na kratko

  • Grabljenje površine
  • Utrjevanje podlage

Gre pa tako

Če je potrebno, zgladite območje najprej z grabljami in odstranite vse kamenje ter koščke lesa in rastlin. Na koncu naj bo podlaga enakomerna in fino drobnata.

Utrdite podlago tako, da čez njo vsaj dvakrat peljete s stresalno ploščo. Vzdržujte še naprej vsaj 2-% naklon.

Za projekt potrebujete

  • Lesene terasne deske
  • Podkonstrukcijske trame in namestitvene zaponke
  • Vrvico
  • Ravnalnik
  • Zložljiv meter
  • Rezačo
  • Grablje
  • Lopato
  • Rokavice
  • Kotnike
  • Rezalnik
  • Kovinsko žago
  • Gumijasto kladivo
  • Voziček
  • Macolo
  • Količke
  • Dve tanki kovinski cevi
  • Veliko metlo
  • Širok čopič
  • Čisto krpo
  • Samokolnico
  • Obešalnike
  • Teleskopsko/zajeralno žago
  • Akumulatorski vijačnik
  • Udarni vrtalni stroj s svedrom za beton
  • Vijake
     

Za projekt potrebujete

zapri ✕

Are Your Sure?

Exit