Pritrditev sončnih jader
Zadnja posodobitev: 19.05.2023 | Čas branja: 7 minut | Piše: Uredništvo OBI


Zadnja posodobitev: 21.03.2022 | Čas branja: 5 minut | Piše: Uredništvo OBI
Sledeča navodila opisujejo korak za korakom, kako sestaviti leseno teraso na peščeni podlagi – vključno s podkonstrukcijo in polaganjem desk pa vse do namestitve zaključnih profilov.
Sončno jadro na vrtu ne nudi samo zaščite pred soncem, temveč je tudi vizualni oblikovni element. Poglejte, kako lahko sončno jadro napnete in pritrdite.
Vedno je najprej potrebna podlaga, na katero se namesti podkonstrukcija, da lahko nanjo položimo lesene terasne deske.
Namig: Posamezni koraki lahko v podrobnostih odstopajo od teh navodil. Zato priporočamo, da za vaš osebni projekt upoštevate specifična navodila za polaganje.
Prednosti in pritrditev sončnega jadra
Sončna jadra nudijo optimalno zaščito pred močnimi sončnimi žarki na vrtu in na terasi ter ustvarjajo senco točno tam, kjer jo želite. Odvisno od tega, kolikšno površino želite zasenčiti, lahko kombinirate več sončnih jader.
V naših navodilih vam predstavljamo, kako lahko na različna načina pritrdite dve sončni jadri. Najprej bomo postavili steber s H-sidrom, na katerega bomo pozneje pritrdili sončno jadro. Pri drugi različici bomo senčnik pritrdili na drog s talnim tulcem. Tako lahko izberete idealni način za pritrditev sončnega jedra v svojem vrtu in sledite konkretnim navodilom.
Najprej določite mesto za postavitev sončnega jadra in označite kotne oziroma pritrdilne točke. Če za pritrditev sončnega jadra potrebujete enega ali več stebrov, v naslednjem koraku izkopljite ustrezne luknje za stebre in jih zalijte z betonom. Nato lahko napnete sončno jadro.
Kako postavite in pritrdite sončno jadro ter katere materiale in orodja potrebujete za to, lahko preverite v podrobnih navodilih korak za korakom.
S priklicem videoposnetka soglašate s prenosom podatkov platformi Youtube. Za obdelavo podatkov s strani platforme Youtube veljajo njihovi napotki za varstvo podatkov.
Več informacij
Veliko izbiro sončnih jader najdete v spletni trgovini OBI.
Pritrditev sončnega jadra
7 korakov
1 Priprave na pritrditev
Na kratko
-
Določite površino
-
Opredelite pritrdilne točke
-
Označite končne točke
Gre pa tako
Najprej določite površino, ki jo želite pozneje zasenčiti. V ta namen položite sončno jadro oziroma v našem primeru dve sončni jadri na tla. V našem primeru dve točki pritrdimo na vrtno lopo, dva konca sončnega jadra pa pritrdimo na stebre. Načrtovanje prilagodite danim okoliščinam na kraju samem.
Upoštevajte gibanje sonca in čas dneva, ko boste najverjetneje želeli sedeti v senci. Ko so jadra v pravem položaju, vsem kotom prištejte vsaj 10 % dolžine, da boste lahko pozneje dovolj napeli vrvi. Dlje ko odmaknete stebre, večja je lahko napetost. Označite končne točke, npr. s kamni, da lahko določite položaj stebrov.


2 Kopanje lukenj za stebre
Na kratko
-
Odstranite rušo
-
Z zemeljskim vrtalnikom izvrtajte luknje
-
Odstranite izvrtano zemljo
Gre pa tako
Začnimo z različico s stebrom in H-sidrom. V ta namen izkopljite luknjo s širino 40 cm ter globino 60 cm. Tako je steber v zemlji stabilen in zaščiten pred zmrzaljo. Na tleh z zložljivim metrom razporedite obrise in oznake zarežite z lopato. Nato dvignite rušo. Želeno globino boste dosegli z zemeljskim vrtalnikom. Če takšne naprave nimate doma, omogoča OBI tudi najem orodja.
Na zemeljski vrtalnik položite zložljiv meter, da boste videli, do katere zanke morate vrtati. Za to nosite ustrezna zaščitna oblačila, na primer rokavice, zaščitna očala in zaščito sluha. Izvrtano zemljo nato odstranite z lopato. Ponovite meritev in na koncu poteptajte zemljo v jamici z ročnim teptalnikom. Na enak način pripravite vse druge luknje za stebre.




3 Vbetoniranje H-sidra
Na kratko
-
Določite položaj H-sidra
-
Fiksirajte in poravnajte H-sidro
-
Vbetonirajte H-sidro
Gre pa tako
Če želite, da je vaš steber stabilen, namestite H-sidro. Pazite na to, da sta les in kovina nekoliko oddaljena, da se ne more v ogrodju tvoriti vlaga. V ta namen z vijačno spono vpnite kos gradbenega lesa. Nato v luknjo v zemlji vstavite sidro za steber in ga stabilizirajte s strešno letvijo, ki jo položite prečno nad luknjo. Tako se leseni tram pozneje ne bo dotikal zemlje in bo zaščiten pred vremenskimi vplivi.
Da se bodo vlečne sile lahko bolje razporedile, steber s kotomerom poravnajte poševno in njegov položaj fiksirajte s kotnimi zagozdami. Naklon naj bo med približno 10° in 15°. Če pri roki nimate kotomera, izmerite med 20 in 25 cm naklona na meter z vodno tehtnico. Z vijačno spono in leseno zagozdo bočno pritrdite še drugo strešno letvico kot oporo, dokler ne vbetonirate H-sidra.
Nato beton vlivajte po plasteh. Hitri beton dodajajte kar iz vreče v luknjo in ga umešajte z vodo. Pri tem upoštevajte navodila proizvajalca in počakajte, da se vse dobro posuši.




4 Priprava stebra
Na kratko
-
Poševno prirezovanje stebra
-
Namestitev ušesc in vijakov za ogrodje
-
Namestitev vodil
Gre pa tako
Steber morate obdelati, preden ga vstavite v H-sidro. Na vrhu ga nekoliko poševno prirežite, da se tam ne more nabirati deževnica. V ta namen narišite zarezo s kotnikom in kos odžagajte z ročno žago. Robove gladko zgladite z brusnim papirjem.
Nato pritrdite ušesca in vijake za ogrodje, ki so predvideni za vrvi obeh sončnih jader. Nekoliko zamaknjeno jih namestite na hrbtno stran trama, da so lahko brez težav napeljani drug mimo drugega. Navrtajte luknje za ušesca in tudi te robove zgladite z brusnim papirjem. Najprej z roko privijte vijake za ogrodje. Ko to ne gre več, vstavite sornik ali izvijač v ušesce in ga tako privijte do konca.
Da vrvi pozneje ne morejo drgniti druga ob drugo, s pilo zaoblite zgornji rob trama in izdelajte majhna vodila. Znova jih pobrusite z brusnim papirjem, da ostanejo pore v lesu zaprte. Vzdolž hrbtne strani v enakomernih presledkih namestite ušesca, po katerih boste pozneje napeljali vrv. Na koncu namestite obe sponi, okoli katerih boste po napenjanju navili vrv. Ko se beton posuši, odstranite podporne letve in distančnik.






5 Pritrditev stebra
Na kratko
-
Navrtajte tram
-
Tram fiksirajte v sidro
-
Privijte tram
Gre pa tako
Za povezovanje lesenega trama s H-sidrom, z zložljivim metrom izmerite položaj spodnjih navrtanih lukenj na sidru in te mere prenesite na sredino trama. Z velikim svedrom za les čez oznako izvrtajte naravnost skozi les. Za vstavitev stebra znova namestite strešno letvico pod tram, da izboljšate njegovo stabilnost, udarite s kladivom po nosilnem vijaku, ki ste ga iz zunanje strani vstavili skozi sidro in nosilec. Kol privijte z vijačno spono in ga z vodno tehtnico natančno nastavite tako, da bo stal povsem ravno v podnožju stebra. Ko najdete pravi položaj, izvrtajte drugo luknjo skozi tram in tudi vanjo vstavite nosilni vijak. Z druge strani privijte matice, da ga fiksirate, in zategnite z ragljo.


6 Postavitev droga s talnim tulcem
Na kratko
-
Zapolnite drenažni sloj
-
Postavite in fiksirajte talni tulec
-
Vlijte beton
-
Vstavite steber
Gre pa tako
Pri različici s kovinskim stebrom in talnim tulcem izkopljite 80 cm globoko luknjo. Globina temelja je odvisna od dolžine jeklenega stebra. Pri tem upoštevajte navodila proizvajalca.
Ko dosežete potrebno globino, nasujte 20 cm debel drenažni sloj gramoza. Tako bodo lahko padavine in kondenzacija odtekali iz kovinskega stebra. Nato vstavite tulec. S kotnikom in vodno tehtnico ga postavite pod kotom med 10° in 15° ter njegov položaj fiksirajte s kosom lesa, ki ga vpnite med tulec in zemljo. Pazite na to, da je tulec poravnan s tlemi.
Preden začnete vlivati beton, namestite pokrov na talni tulec, da se ne more vanj stekati beton. Zdaj po plasteh vlivajte hitri beton tako, da ga dodajate kar iz vreče in ga umešajte z vodo. Pri tem upoštevajte navedbe proizvajalca. Maso vmes vedno znova mešajte in gostite z leseno letvijo, da preprečite zračne žepe. Pazite, da pri vrhu ostane dovolj prostora za rušo. Nato počakajte, da se vse dobro posuši.
Ko se izteče čas sušenja, odstranite zaščitni pokrov s talnega tulca in namestite držalo na kovinski drog. Zaščitni pokrov obdržite in ga ne odvrzite, saj ga boste pozimi potrebovali za zaščito droga. Drog vstavite v tuljavo.




7 Napenjanje jader
Na kratko
-
Vpnite karabinski kavelj in vrvi
-
Obesite jadro
-
Natančno nastavite jadro
Gre pa tako
Dodatno bomo na vrtno lopo namestili dve sidrišči. V ta namen na oba kota namestite vijak za ogrodje s podložko. Če se odločite za dodatna sidrišča za sončno jadro, se vedno prepričajte, ali nudijo zadostno stabilnost. Druga možnost je, da namesto tega namestite dodatne stebre, da lahko nanje pritrdite sončno jadro.
Jadra napnite tako, da napeljete vrvi skozi ušesca na lesenem stebru in na oba sprednja konca pritrdite karabinski kavelj. Tako lahko jadra pozneje po potrebi zlahka snamete in znova pritrdite. Na držalo na kovinskem drogu in na sidrišča na vrtni lopi vpnite pritrdilno vrv ter tudi tukaj na vsako od njih po en karabinski kavelj.
Dolžino pritrdilne vrvi ustrezno prilagodite. V ta namen najprej provizorično obesite vsa jadra, dokler ne pritrdite vseh kotov jader. Zdaj natančno nastavite pravilno višino, napetost in položaj jader tako, da povlečete vrvi oziroma jim pustite več manevrskega prostora. Pri tem določite fiksno točko, na kateri poravnate jadra. Zato smo izbrali leseni tram, ki predstavlja najvišjo točko.
Ko so sončna jadra ravno napeta, skrajšajte vrv na želeno dolžino in konca zapečatite z manjšim gorilnikom ali vžigalnikom.






Za projekt potrebujete
- Sončno jadro
- H-sidro za steber
- Karabinski kavelj
- Ploščico z ušesom
- Vijake
- Lesene letve
- Stebre iz borovca duglazija
- Komplet jeklenih drogov za sončno jadro
- Betonski estrih
- Vrv ISILINK
- Blokirni škripec
- Priveznik
- Vijaki za ogrodje
- Zemeljski vrtalnik
- Lopato
- Akumulatorski vijačnik
- Komplet nastavkov
- Dolgi sveder za les M10/20cm
- Komplet svedrov za kovino
- Škatla za raglje
- Komplet viličastih obročnih ključev
- Kotomer
- Rezalnik / nož
- Vžigalnik/gorilnik