Pravilno polnjenje visoke grede

Zadnja posodobitev: 07.04.2023 | Čas branja: 6 minut | Piše: Uredništvo OBI

Ta priročnik vam bo razložil, kako pravilno napolniti visoko gredo. Preberite, katere različne plasti komposta, zemlje in grmičevja  so potrebne pri visoki gredi za zelenjavo ali okrasne rastline in kako zaščititi gredo pred voluharji, da bo letina čim boljša.

Vedno je najprej potrebna podlaga, na katero se namesti podkonstrukcija, da lahko nanjo položimo lesene terasne deske. 

Namig: Posamezni koraki lahko v podrobnostih odstopajo od teh navodil. Zato priporočamo, da za vaš osebni projekt upoštevate specifična navodila za polaganje.

 

Kako pravilno napolnimo visoko gredo?

Pravilno polnjenje visoke grede je odvisno od rastlin, ki jih boste posadili. Rastline, kot so zelenjava in zelišča, potrebujejo več hranil v primerjavi z okrasnimi rastlinami, kot so razne cvetlice in trave

Visoka greda se polni v plasteh, ki proti vrhu grede postajajo vedno bolj fine. Zaradi tega se biomasa v kratkem času razgradi in ustvarja toploto. Toplota se dviguje na površje in spodbuja rast zelenjavnih rastlin. 

V nadaljevanju članka si lahko ogledate način polnjenja visoke grede, primerne za gojenje zelenjavo in zelišč ter način polnjenja visoke grede, primerne za gojenje okrasnih rastlin. Izvedeli pa boste tudi, na kaj morate biti pozorni pri visoki gredi, ki jo uporabljate na balkonu

Namig: Visoka greda naj bo visoka vsaj 80 cm. Na taki višini boste lahko delali brez bolečin v križu: stojite lahko pokončno kot za mizo in tako izkoristite pomembno prednost dela z visoko gredo.

Poiščite ustrezno visoko gredo v OBI-jevi spletni trgovini.

Pravilen položaj visoke grede

Pravilna lega visoke grede je ključnega pomena za dobro rast rastlin in bogat pridelek. Visoko gredo postavite na vrtu v smeri sever-jug. Tako si rastline med seboj ne bodo odvzemale svetlobe. Vaša visoka greda mora biti tudi lahko dostopna, po možnosti z vseh štirih strani. 

Ker rastline za rast potrebujejo dovolj svetlobe, postavite visoko gredo na sončno lego in jo zaščitite pred vetrom. Postavite jo ob hišo ali vrtno lopo. Da bi se izognili namočenosti, grede na postavite ob vznožje klanca, sej se običajno po dežju tu zadržuje voda. 

Namig: Če postavite visoko gredo v rastlinjak, jo lahko uporabljate tudi kot toplo gredo za številne rastline.

Lesene visoke grede ne postavljajte neposredno na zemljo, saj lahko na spodnji strani pride do gnitja. V tem primeru odkopljemo nekaj centimetrov zemlje, dodamo izravnalni sloj peska in položimo tlakovce, da bo na njih kasneje lahko stala visoka greda. 

Kako postaviti visoko gredo?

Preden začnete polniti visoko gredo, je potrebnih nekaj priprav.

Da visoko gredo in pod zaščitite pred mokroto, vlago in gnilobo, jo od znotraj obložite z zaščitno folijo. Zato denimo uporabite folijo za ribnike ali čepasto folijo, ki jo prirežete s tapetniškim nožem. Pri leseni gredi lahko folijo na notranjost pritrdite tudi s spenjačem

Namig: Pri polnjenju posameznih plasti, si lahko pomagate tudi označbami na foliji, ki jih naredite vnaprej. 

Če je visoka greda neposredno na zemlji, zemljo pred polnjenjem in sajenjem prekrijte z žično mrežo. Tako voluharji in ostali glodavci ne bodo mogli do grede, kjer bi lahko poškodovali vaše rastline.

Za visoko gredo potrebujete različne organske materiale. Najuporabnejši so vrtni odpadki in kompost. Vsebujejo veliko hranilnih snovi, ki vzpodbujajo rast rastlin. Ker naravni odpadki kot vejevje, listje in ostali leseni odpadki v glavnem nastanejo spomladi in jeseni, je takrat tudi idealen čas za urejanje visoke grede. 

Polnjenje visoke grede za gojenje zelenjave

Za visoko gredo, v kateri nameravate posaditi zelenjavo ali zelišča, obstajajo različne možnosti in postavitve. Pri spodaj opisanem polnjenju boste delali s skupno štirimi plastmi.

Prva plast, ki jo položimo na mrežo proti voluharjem, naj bo iz čim bolj grobega materiala. Gre za drenažno plast, ki zagotavlja dobro zračenje grede in omogoča materialu hitro gnitje. Uporabite lahko večje veje, dračje, zmlete lesne odpadke in podobno. Višina te plasti naj bo približno 20 cm.

Opozorilo: Ne uporabljajte vej vrtnic, bršljana ali listja oreha, saj slednji zavirajo rast. Izogibajte se tudi tuji in iglavcem.

Drugo plast gradijo razni organski odpadki, in tudi ta plast bi morala biti čim bolj zračna. Uporabite lahko nasekljano vejevje, listje in ostanke pokošene trate. Višina plasti naj bo med 10 do 15 cm. Ta plast med drugim zagotavlja, da se zgornji fini sloji ne pogrezajo. 

Tretji sloj je kompost. Ta je visok približno 20 cm. Kompost je za zelišča in zelenjavo vir hranilnih snovi in toplote. Za to plast uporabite grobe vrtne ali biološke odpadke ali material iz kompostnika

Četrti sloj je zadnji in sicer je to sloj za sajenje. Ta del naj sestoji iz kakovostne zemlje, ki pa jo po vsaki letini osvežite. Najbolj priporočljiva je uporaba zemlje za visoke grede, humusne zemlje brez šote ali kompostne zemlje. Manj kakovostna zemlja se rada sprijema in lahko poškoduje korenine rastlin. Gornja plast naj bo visoka približno 30 cm.

Če je visoka greda sestavljena po tej shemi, jo lahko uporabljate več let. Prvih nekaj let gredo zasadite z močno rodovitnimi rastlinami, pozneje pa s srednje in nizko rodovitnimi rastlinami, ki potrebujejo manj hranil. Grob material postopoma gnije, kar ustvarja toploto in plodovito zemljo. Po približno petih letih je treba celotno polnilo zamenjati.

Osvežitev polnila visoke grede

Če želite naslednjo pomlad ponovno zasaditi visoko gredo, jo najprej ponovno napolnite. Zemlja se zaradi gnitja in manjka hranil, ki so jih počrpale rastline, sesede. Zato je potrebno gredo napolniti z novo zemljo za visoke grede.

Odstranite zgornjo plast zemlje in dodajte kompost ali napol zgnit konjski gnoj. Nato dodajte še 20 cm zemlje za sajenje, ki je primerna za visoko gredo. Zdaj lahko gredico ponovno zasadite.

Namig: Od jeseni naprej gredico redno prekrivajte z organskim materialom, kot so pokošena trava, listje ali lesni sekanci. Tako ustvarite nov humus, ki bo naslednje leto služil kot plast komposta.

Visoka greda za gojenje okrasnih rastlin

Če nameravate uporabiti visoko gredo za gojenje okrasnih rastlin, ne potrebujete zapletene razslojenosti. V tem primeru na mrežo proti glodavcem, kot so voluharji, nanesite še 20 cm proda. Na ta sloj nato položite zemljo za visoko gredo.

Namig: Najprej ločite prod od zemlje z vrtno kopreno. Koprena prepreči mešanje zemlje s prodom.

Prod naj predstavlja nekje tretjino polnila, zemlja pa ostali dve tretjini. Polnilo visoke grede se zaradi razpadanja biološkega materiala leto skrči od 10 do 20 cm, tako da je najvišji sloj treba vsako leto obnoviti.

Če bo vaša visoka greda stala na vrtu, je najbolje, da jo postavite najbolje na robnike ali navpično vkopane pohodne plošče. Tako bo visoka greda ločena od zemlje in bo prihajalo do manj gnitja. Prav tako boste imeli popoln rob za košnjo in greda pri tem ne bo poškodovana.

Visoka greda na balkonu

Če bo visoka greda namesto na terasi ali vrtu postavljena na balkonu, pazite, da je teža grede primerna nosilnosti balkona. Bodite pozorni na nosilnost balkona, saj greda ne sme biti pretežka. 

Da bi bila obremenitev dvignjene grede čim manjša in da bi še vedno dobili dobro letino, lahko posamezne plasti visoke grede naredite tanjše. Izberite visoko gredo za balkon, ki stoji na nogah, da boste lahko še vedno delali na udobni višini. Visoko gredo napolnite z organskimi materiali in poskrbite, da bo zemlja za sajenje dovolj globoka, da se bo zelenjava lahko ukoreninila.

Namig: Če vaša visoka greda nima filtra za odtekanje vode, jo pred polnjenjem prekrijte s kopreno, da preprečite zamakanje.

Z ustreznim pokrovom lahko visoko gredo uporabite tudi kot toplo gredo.

zapri ✕

Are Your Sure?

Exit