Polaganje laminata – korak za korakom
Zadnja posodobitev: 29.06.2023 | Čas branja: 7 minut | Piše: Uredništvo OBI
V teh navodilih vam bomo po korakih predstavili kako lahko sami položite laminat – vključno z informacijami o podlagi ter nameščanju talnih letev in prehodnih profilov.
Vedno je najprej potrebna podlaga, na katero se namesti podkonstrukcija, da lahko nanjo položimo lesene terasne deske.
Namig: Posamezni koraki lahko v podrobnostih odstopajo od teh navodil. Zato priporočamo, da za vaš osebni projekt upoštevate specifična navodila za polaganje.
Kako lahko sami položite laminat?
Laminat je priljubljena talna obloga, saj je stabilna in enostavna za polaganje, poleg tega pa je idealen tudi za alergike in domače živali. Njegova velika prednost je širok izbor videzov.
Če nameravate položiti laminat, morate najprej pripraviti podlago. Najprej očistite tla in po potrebi namestite parno zaporo. Da zagotovite zvočno izolacijo pa ključno vlogo predstavlja vgradnja pohodne izolacije. Nato lahko začnete s rezanjem in polaganjem laminata. Posebej preprosto se polaga laminat na klik, saj deske s posebnim sistemom le vstavljate eno poleg druge. Nadaljujte z izdelavo lukenj za vratne okvirje in grelne cevi. Na koncu namestite še zaključne letve in prehodne profile.
V katero smer polagamo laminat?
Laminat polagamo čimbolj vzporedno z vpadom svetlobe. Plošče praviloma potekajo v smeri oken tako, da daljše stranice in stiki sledijo smeri svetlobe. Stiki med ploščami so tako manj vidni in tla delujejo enotneje. Če denimo polagate laminat v dolgem hodniku, ga položite prečno na smer hoje. Tako bo prostor deloval širše. Potek fug stikov v prostoru brez oken ni tako pomemben.
Na kakšni podlagi polagamo laminat?
Idealna podlaga za laminat je trdna, čista, suha in ravna. Primeren material je beton, estrih, iverne plošče in lesene deske. Najpomembneje je, da na tleh ne sme biti ostankov vlage – ta je pogosto predvsem na novem estrihu. Pozorno pazite, da je podlaga res suha. Enako pomembno je, da so tla ravna. V nasprotnem primeru se lahko laminat upogne, privzdigne ali prelomi na utoru, kar lahko povzroči znatno škodo. Nepravilnosti popravite pred polaganjem laminata.
Za projekt potrebujete
Polaganje laminatnih desk
11 korakov
1 Priprava desk
Na kratko
- Vodoravna hramba laminata
- Aklimatizacija laminata
Gre pa tako
Pred polaganjem laminata počakajte vsaj 48 ur, da se deske aklimatizirajo. Laminat zato hranite zapakiran in v vodoravnem položaju pri temperaturi vsaj 18 °C in pri vlagi od 50 % do 70 %. Idealno je, če ga hranite v istem prostoru, kot ga boste pozneje položili.
Namig: Laminat je izdelan iz trdnih vlaknenih plošč, ki se ob stiku z vodo napihnejo in lahko nabreknejo za 30 % do 40 %. Za daljšo obstojnost novi tal zato pri čiščenju uporabljajte manjšo količino vode in čistilo za laminat.
2 Priprava podlage
Na kratko
- Čiščenje tal
- Odstranjevanje ostankov lepila in malte
- Preverjanje nepravilnosti
Gre pa tako
Naprej se prepričajte, da je podlaga povsem suha, brez maščob in prahu in da je ravna. Ostanke vlage ter nepravilnosti, večje od 3 mm na tekoči meter, lahko povzročijo upogibanje, privzdigovanje ali lomljenje laminata. Zato z lopatko najprej odstranite ostanke lepila in malte ter posesajte in temeljito očistite tla. Večje razpoke in luknje zapolnite, zbrusite in vse skupaj še enkrat posesajte.
3 Polaganje pohodne /protihrupne izolacije
Na kratko
- Preverjanje nepravilnosti z letvijo
- Po potrebi polaganje paro-zaščitne zapore
- Polaganje pohodne izolacije
Gre pa tako
Z letvijo preverite tla za morebitne nepravilnosti, jih očistite in po sušenju po potrebi izravnajte z izravnalno maso. V tem primeru počakajte, da se masa v celoti posuši in šele nato položite paro-zaščitno pregrado. V našem primeru pregrada ni potrebna, saj je vgrajena že pod suhim estrihom.
Laminat se polaga plavajoče, to pomeni, da deske niso trdno pritrjene na podlago, temveč na njej ležijo – tako rekoč plavajo. Preden položite deske, položite zvočno izolacijo. Idealna je izolacija iz plošč z naravnimi vlakni, saj so posebej močne in dobro zvočno izolirajo.
4 Polaganje prve vrste laminata
Na kratko
- Odstranjevanje peresa ali utora iz desk prve vrste
- Upoštevanje razmaka do stene
Gre pa tako
Pri polaganju prve vrste laminata imate dve možnosti: Bodisi jo položite neposredno ob steno ali sredinsko ob prehodni profil. V obeh primerih deske usmerite vzporedno z vpadom svetlobe, da je dolžina desk v smeri svetlobe, ter med deske in stene vstavite distančnike za vzdrževanje raztezne fuge 10 mm do 15 mm. To režo bodo pozneje prekrile talne zaključne letve.
Za polaganje prve vrste laminata lahko uporabite prehodni profil, pri katerem odstranjevanje peres z desk v prvi vrsti ni potrebno. Ob steno položite profil in z njim vzdržujte raztezno fugo med steno in deskami. Če ne uporabljate prehodnega profila, morate z vbodno žago najprej odstraniti peresa na daljši strani desk prve vrste, ki gleda proti steni. Nato položite deske eno za drugo, z distančniki ob steni.
5 Rezanje laminatnih plošč
Na kratko
- Merjenje in zarisovanje potrebne dolžine
- Rezanje z rezalnikom za laminat, namizno krožno žago ali vbodno žago
Gre pa tako
Vrste vedno načrtujte tako, da so končni deli dolgi vsaj 20 cm. Tako ne bodo tla le stabilnejša, temveč bodo tudi bolje izgledala. Za rezanje končnih delov obrnite desko za 180° in jo postavite ob steno ter označite potrebno dolžino raztezne fuge s kotnikom in svinčnikom. Desko nato skrajšajte z rezalnikom za laminat – ali pa vbodno ali krožno žago – na potrebno dolžino in jo z montirnim železom prislonite ob prvo vrsto desk.
6 Polaganje ostalih vrst
Na kratko
- Polaganje laminata z razmakom 10 mm do 15 mm do sten
- Upoštevanje zamika spojev 40 cm
Gre pa tako
Tudi pri ostalih vrstah pustite 10 mm do 15 mm razmaka do sten za raztezno fugo. Od te točke naprej tudi natančno pazite, da pri polaganju ne nastajajo fuge, saj bodo z vsako novo vrsto večje. Zamik spojev v naslednji vrsti naj bo zato vedno vsaj 40 cm.
7 Vstavljanje laminata na klik
Na kratko
- Polaganje desk
- Pribijanje s kladivom in klado
- Pazite na nepravilnosti
Gre pa tako
Polaganje laminata na klik je relativno preprosto. Pri tem se deske med seboj povežejo na poseben način. Naslednjo desko položite čisto blizu prejšnji. Nato obe deski pritrdite s kladivom in klado. Deske vedno pribijete najprej po dolgem in nato počez. Pazite, da pri pribijanju ne nastanejo fuge. Tudi majhne nepravilnosti se prenesejo na naslednje deske.
8 Vključevanje grelnih cevi pri polaganju
Na kratko
- Žaganje lukenj
- Odstranjevanje laminata okoli lukenj
- Polaganje laminatnih desk
- Lepljenje ostankov za cevi
Gre pa tako
Za polaganje plošč okoli grelnih cevi zarišite luknje za cevi na kosu laminata. Pri tem upoštevajte premer cevi in mu prištejte 20 mm. Kroge izrežite s primernim svedrom za les in vbodno žago. Nato položite deske in delce prilepite na deske za cevmi.
Reže za vratne okvirje prenesite na deske in jih prirežite z rezalnikom za laminat ali ročno žago, vbodno žago ali večnamenskim orodjem. Režo med desko in okvirjem po polaganju zatesnite z akrilom.
9 Polaganje zadnje vrste
Na kratko
- Vzdolžno rezanje desk
- Uporaba montirnega železa za prilagajanje
Gre pa tako
Za zadnjo vrsto deske režete po dolžini. Določite potrebno širino, upoštevajte fugo za razmak in deske ustrezno razrežite. Pri prilagajanju desk v vrsto si pomagajte z montirnim železom.
10 Nameščanje talnih zaključnih letev
Na kratko
- Odstranjevanje distančnikov med stenami in deskami
- Rezanje talnih zaključnih letev pod natančnim kotom
- Lepljenje letev z montažnim lepilom
Gre pa tako
Ko ste tla v celoti položili, odstranite distančnike med stenami in deskami. Nato izmerite potrebno dolžino talnih zaključnih letev in jih odrežite z zajeralno žago. Lahko tudi z ročno žago z zajeralnim nastavkom, a je to bistveno naporneje.
Prirezane talne letve pritrdite na steno z montažnim lepilom in namestite rozete za grelna telesa, da prekrijete reže za cevi: rozete položite prosto in po potrebi označite, koliko morate krajšati do talne letve, jih prirežite in nato trdno pritrdite.
11 Nameščanje prehodnih profilov za laminat
Na kratko
- Nameščanje prehodnih profilov
- Upoštevanje razteznih fug med tlemi
Gre pa tako
S prehodnimi profili zakrijete prehod med laminatom do preproge in distančne fuge. Letve pritrdite na tla odvisno od sistema, da ne zdrsnejo. Če je v sosednjem prostoru tudi laminat, vzdržujte raztezno fugo tudi tam. Mesto med ploščami prekrijete s primernimi prehodnimi profili, ki jih nalepite, privijete ali vstavite.
Za projekt potrebujete
- tekočo polnilno maso
- lepilni trak
- pohodno izolacijsko podlogo
- laminat (z dodatnih 10 % za razrez)
- talne zaključne letve
- prehodne profile in po potrebi akril
- zunanje vogale
- pregradno paro-zaporno folijo
- notranje vogale
- lepilo
- rozete
- po potrebi izravnalno maso
- vrtalnik s svedrom za luknje
- zajeralno žago
- kladivo
- krožno ali vbodno žago
- rezalnik za laminat
- zidarsko vrvico ali letev za usmerjanje
- večnamensko orodje
- klado
- potopno žago
- kotnik
- zložljiv meter
- montirno železo
- po potrebi mešalni nastavek za vrtalnik ali metlico
- strgalo